Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Nie, kolejne warianty COVID-19 nie zostały zaplanowane
Krążąca po Internecie lista jest nieprawdziwa.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Nie, kolejne warianty COVID-19 nie zostały zaplanowane
Krążąca po Internecie lista jest nieprawdziwa.
Wciąż nie maleje fala fałszywych informacji dotyczących pandemii COVID-19. W naszych analizach obalaliśmy już wiele z nich. Kolejnym przykładem jest rzekomy plan pojawiania się na świecie następnych wariantów koronawirusa SARS-CoV-2.
2 września w grupie Forum Polska pojawił się post przedstawiający listę w formie tabeli, która rzekomo prezentuje plan wypuszczenia nowych wariantów COVID-19. Podzielona na trzy kolumny tabela przedstawia: kolumny pierwsza i druga, podpisane „cepa/variante” (hiszp. „szczep/wariant”), zawierają litery greckiego alfabetu i ich nazwy, a trzecia, podpisana „lanzamiento” (hiszp. „wprowadzanie”), przypisane im daty – miesiące i lata od czerwca 2021 do lutego 2023 roku.
Obok listy zamieszczono nazwy i loga organizacji: Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, Fundacji Billa i Melindy Gatesów, Światowego Forum Ekonomicznego i Światowej Organizacji Zdrowia. Informacja ta została określona jako „scenariusz krążący po necie”.
Czy przedstawiona lista jest prawdziwa?
Nie, kolejne warianty koronawirusa nie są planowane. Pojawiają się one w wyniku mutacji wirusa. W jednej z naszych analiz przybliżamy pojęcie mutacji. Nie ma dowodów na to, by organizacje, których loga pojawiły się przy rzekomej liście, miały coś wspólnego z jej stworzeniem i wdrażaniem. O fałszywej liście pisał także portal FactCheck.org:
„Nie jest jednak jasne, skąd właściwie pochodzi tabela i nie ma dowodu, że pochodzi ona od cytowanych podmiotów. Przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia, Światowego Forum Ekonomicznego i Fundacji Gatesów powiedzieli nam, że tabela nie pochodzi z ich organizacji”.
Warianty koronawirusa
Światowa Organizacja Zdrowia w maju 2021 roku zaczęła stosować litery greckiego alfabetu jako proste oznaczenia kolejnych wariantów wirusa SARS-CoV-2. We współpracy ze specjalistami monitorującymi ewolucję wirusa SARS-CoV-2 WHO ustaliło podział jego wariantów w odniesieniu do konsekwencji, jakie wywołują zmiany budowy wirusa, powodowane przez mutacje. Istniejące obecnie warianty wirusa WHO dzieli na: wariant wzbudzający obawy (variant of concern) oraz wariant wzbudzający zainteresowanie (variant of interest).
Zgodnie z informacjami podanymi przez WHO wariant Alfa został po raz pierwszy udokumentowany we wrześniu 2020 roku w Wielkiej Brytanii, wariant Beta w maju 2020 roku w Republice Południowej Afryki, wariant Gamma w listopadzie 2020 roku w Brazylii, a wariant Delta w październiku 2020 roku w Indiach. Jednak według tabeli z fałszywego posta Delta została wprowadzona dopiero w czerwcu 2021 roku.
Inne warianty (VOI) określone przez WHO to: Eta, udokumentowany po raz pierwszy w grudniu 2020 roku w wielu krajach, Iota, udokumentowany w Stanach Zjednoczonych w listopadzie 2020 roku; wariant Kappa, udokumentowany w Indiach w październiku 2020 roku; Lambda, wariant udokumentowany w Peru w grudniu 2020 roku; wariant Mu, udokumentowany w Kolumbii w styczniu 2021 roku. Natomiast według informacji z fałszywego posta warianty te dopiero się pojawią: wariant Eta we wrześniu 2021 roku, Iota w listopadzie 2021 roku, Kappa w grudniu 2021 roku, Lambda w styczniu 2022 roku, a wariant Mu w lutym 2022 roku.
Mutacje wirusa SARS-CoV-2
Z informacji podanych przez Roberta Bollingera i Stuarta Raya, ekspertów Johns Hopkins Medicine, organizacji zrzeszającej lekarzy i naukowców ze wspomnianego już Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, możemy dowiedzieć się, że kolejne warianty wirusa pojawiają się, gdy następuje zmiana lub mutacja w jego genach. Mutacje w wirusie SARS-CoV-2 nie są niczym nowym ani zaskakującym, ponieważ dzieje się to także w przypadku innych wirusów, np. grypy. Nowe warianty koronawirusa różnią się od tego pierwszego, wykrytego w Chinach. Mogą być bardziej zakaźne, mieć lepszą zdolność do ponownego zakażenia osób, które już wyzdrowiały, czy być nieco bardziej odporne na szczepionki. Mimo to obecnie stosowane szczepionki zapewniają znaczną ochronę przed ciężkim przebiegiem choroby wywoływanym przez różne warianty koronawirusa.
Podsumowanie
Twierdzenia o zaplanowaniu pandemii koronawirusa są bezpodstawne. Post przedstawiający listę terminów wprowadzania kolejnych wariantów wirusa SARS-CoV-2 jest fałszywy, a oskarżane o to organizacje nie mają z tym nic wspólnego. Przede wszystkim rzekomy scenariusz zawiera błędy, przewidując wprowadzenie wariantów, które już zostały przez Światową Organizację Zdrowia udokumentowane i nazwane. Pojawienie się wariantów wirusa wynika z jego mutacji, a nie zaplanowanego działania. W związku z tym informacje zawarte w poście należy uznać za fałszywe.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter