Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Nie, te zdjęcia nie pochodzą z berlińskiej demonstracji koronasceptyków
Fałszywe fotografie ilustrują protesty osób niewierzących w pandemię.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Nie, te zdjęcia nie pochodzą z berlińskiej demonstracji koronasceptyków
Fałszywe fotografie ilustrują protesty osób niewierzących w pandemię.
Wykorzystywanie zdjęć, które nie odpowiadają rzeczywistości, często ma na celu przeforsowanie pewnych tez i przedstawianie danych poglądów w korzystnym świetle. Aby nie nabrać się na fałszywe obrazy, warto zweryfikować docierające do nas informacje w niezależnych źródłach.
W przypadku grafik pomocne mogą być narzędzia do odwrotnego wyszukiwania obrazem, takie jak TinEye czy Yandex. Google Images również oferuje podstawowe możliwości sprawdzenia zdjęć. Zachęcamy do korzystania z wtyczki InVID do przeglądarek Chrome i Firefox, dzięki której szybciej możemy zweryfikować dany obraz, używając wspomnianych narzędzi.
30 sierpnia na profilach Globalne oślepienie i Narodowcy w USA opublikowano zdjęcia rzekomo pochodzące z sobotniej manifestacji przeciwko polityce niektórych państw dotyczącej koronawirusa SARS-CoV-2. W poście na profilu Globalne Oślepienie fotografię opatrzono opisem (wszystkie cytaty z pisownią oryginalną): „Miliony ludzi w Berlinie i Londynie- Stop PseudoPandemi! Koniec przymusu i niewoli”.
Na profilu Narodowcy w USA inne zdjęcie otrzymało opis: „Normalni ludzie jest nas SIŁA! Zastraszeni: nie bądźcie tchórzami, nie noście maseczek, nie ulegajcie pandemicznej ściemie!”
Z kolei w grupie RUCH OPORU PRZECIW COVID-19 DOŚĆ KŁAMSTWA jedna z użytkowniczek zamieściła następujący post:
Co łączy te zdjęcia? Żadne z nich nie przedstawia tego, co sugerują ich opisy, czyli protestów środowisk sprzeciwiających się obostrzeniom związanym z trwającą pandemią koronawirusa.
Jakie jest oryginalne pochodzenie tych fotografii?
Zdjęcie udostępnione na profilu Globalne Oślepienie pochodzi z 1997 roku. Zostało zrobione podczas Parady Miłości (Love Parade) w Berlinie na Ernst-Reuter-Platz Straße. Jest to zdjęcie lotnicze wykonane przez Roberta Grahna.
Fotografia zamieszczona na profilu Narodowcy w USA również pochodzi z Parady Miłości w Berlinie, tym razem z 1999 roku. Przedstawia ona widok z Siegessäule, tzw. Kolumny Zwycięstwa.
Pierwsza fotografia z posta w grupie RUCH OPORU PRZECIW COVID-19 DOŚĆ KŁAMSTWA pochodzi z 1 września 2018 roku i pokazuje demonstrację partii AfD w Chemnitz. Druga przedstawia protest przeciwko transatlantyckiej umowie handlowej TTIP zorganizowany 17 września 2016 roku w Berlinie.
Protest przeciwko obostrzeniom w Berlinie
29 sierpnia w Berlinie odbył się szereg demonstracji przeciwników obostrzeń nakładanych przez władze w związku z pandemią koronawirusa. Wbrew krążącym po sieci informacjom nie zgromadziły one wielomilionowych tłumów. W rzeczywistości oficjalne dane berlińskiej policji mówią dość ogólnie o „dziesiątkach tysięcy osób” – według informacji Andreasa Geisela, senatora (funkcja ministerialna) spraw wewnętrznych Berlina, w ciągu całego dnia w demonstracjach wzięło udział około 35-38 tys. osób.
Nad bezpieczeństwem czuwało 3 tys. funkcjonariuszy niemieckiej policji. Z powodu nieprzestrzegania zasad sanitarnych demonstracja została rozwiązana. Część z uczestników zaatakowała następnie siły porządkowe, co skończyło się zatrzymaniem 316 osób. W starciach rannych zostało 33 policjantów.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter