Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Nie, te zdjęcia nie przedstawiają kanapek, jakie rozdawał Andrzej Duda
Fotografie krążą po sieci od lat.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Nie, te zdjęcia nie przedstawiają kanapek, jakie rozdawał Andrzej Duda
Fotografie krążą po sieci od lat.
Kampania wyborcza przed drugą turą wyborów prezydenckich zmierza ku końcowi. Kandydaci walczą o poparcie, nie tylko jeżdżąc po Polsce, ale również poprzez aktywność w internecie. Na różnych portalach możemy znaleźć grupy wsparcia Rafała Trzaskowskiego i Andrzeja Dudy. Niestety, im większe emocje, tym więcej dezinformacji. Przybiera ona różne postaci, od zmanipulowanych wypowiedzi do fotomontaży zdjęć. Pamiętajmy, aby weryfikować każdą wątpliwą informację w wiarygodnych źródłach. Dzięki temu nie damy się złapać na manipulację.
Od paru godzin na Facebooku możemy się natknąć na zdjęcie rzekomo przedstawiające „podarunki dla górników od Andrzeja Dudy”.
Tak wygladala kanapka od Dudy sprezentowana slaskim gornikom w kampanii prezydenckiej!!! Dla gornikow witajacych sie przed praca z kolegami bylo to kompletne zaskoczenie! Jezeli ktos przed wasza praca wyciagnie do was reke to tez mu ja podacie a dopiero potem myslicie kim on byl! Celowe zagranie Dudy!!!
Jak widzimy, post doczekał się już niemal 150 komentarzy i ponad 70 udostępnień. Wywołał falę krytyki w stosunku do urzędującego prezydenta. W komentarzach czytamy wiele nieprzyjaznych głosów (zachowaliśmy oryginalną pisownię): „Kanapka od pisu… zamiast ziaren to ryż, bez musztardy, zawinieta w podpaski….aby bylo taniej…”, „Potraktował górników jak dziadów”, „MASAKRA BRAK SŁÓW NA TO DZIADOSTWO SZAMBO”.
Czy Andrzej Duda rozdawał kanapki?
Sytuacja rzeczywiście miała miejsce. 9 lipca Andrzej Duda odwiedził Jastrzębie Zdrój, gdzie przy kopalni „Zofiówka” spotkał się z górnikami. Każdy z nich otrzymał pierwsze śniadanie. Jak się potem okazało, sama Beata Szydło zaproponowała, aby zamiast jabłek rozdawać „normalne kanapki”. Tym sposobem górnicy rozpoczynający poranną zmianę o 5:30 zostali obdarowani przez prezydenta, który wcześniej złożył wieniec pod pomnikiem upamiętniającym Porozumienia Jastrzębskie.
Sam Andrzej Duda zamieścił relację z tego spotkania na swoim Twitterze:
Dzień rozpocząłem od powitania naszych Górników pod kopalnią Ruch-Zofiówka w Jatrzębiu-Zdroju. Dziękuję za Waszą pracę! Szczęść Boże! 🇵🇱 pic.twitter.com/DkvmUPBnQ6
— Andrzej Duda (@AndrzejDuda) July 9, 2020
Czy kanapki wyglądały jak na zdjęciu?
Aby zweryfikować, skąd pochodzą udostępnione w poście zdjęcia, możemy skorzystać z darmowego narzędzia TinEye.
Odwrócone wyszukanie obrazem zdjęć zamieszczonych w poście przyniosło pozytywne rezultaty. Okazało się, że fotografie krążą po sieci co najmniej od marca 2016 roku, kiedy to zostały zamieszczone na jednym z rosyjskojęzycznych portali. Wpis z nimi jest zatytułowany „Kanapka od bogów marketingu w barze na dworcu”.
Z głodem nie wygrasz, dlatego czasem trzeba coś przegryźć nawet w przydworcowych barach. Spotykałem w takich miejscach najrozmaitsze delikatesy, no ale ta kanapka od geniuszy marketingu przebiła wszystko.
Andrzej Duda nie rozdawał górnikom z „Zofiówki” kanapek widocznych na zdjęciach. Post zamieszczony na Facebooku to fake news.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter