Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Nie, terapia witaminą C nie jest metodą na powstrzymanie koronawirusa
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że nie ma obecnie leków ani szczepionki na koronawirusa SARS-CoV-2019.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Nie, terapia witaminą C nie jest metodą na powstrzymanie koronawirusa
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że nie ma obecnie leków ani szczepionki na koronawirusa SARS-CoV-2019.
12 lutego 2020 roku na stronie Dr Rath Health Alliance pojawił się przetłumaczony na język polski artykuł, którego autor, Paul Anthony Taylor, domaga się upowszechnienia wiedzy, że naturalna terapia witaminą C może zatrzymać epidemię koronawirusa, a WHO nie informuje o tym rozwiązaniu, ponieważ rzekomo chroni interesy koncernów farmaceutycznych.
Materiał jest dostępny także po angielsku. Można go odnaleźć również na innych portalach (np. Medycyna Komórkowa), a linki do niego są licznie udostępniane w grupach oraz przez profile na Facebooku. Przykładowo post z artykułem udostępniony przez Stronę ks. Marka Jana Pytko doczekał się 176 reakcji, 204 udostępnień oraz 4 komentarzy. Na grupie Zakazane Historie ta sama treść została polubiona przez 73 osoby i udostępniona przez 214 użytkowników. Link do publikacji znalazł się również m.in. na profilu Zakazana Historia i w grupie Polityczny Horyzont Zdarzeń. W ciągu ostatnich dwudziestu czterech godzin artykuł miał łącznie niemal 2 miliony odsłon.
Wśród komentarzy możemy przeczytać m.in. (wszystkie cytaty z pisownią oryginalną):
To wygląda jak broń biologiczna. A czy ktoś słyszał o starych cmentarzuskach co nie wolno ruszać takich miejsc Przez 100 lat żeby nie uaktywnić zarazy? Może właśnie jakieś zwierzęta rizdrapaly albo po powodziach zostało uszkodzone
Sami pewnie wypuścili. Nasza ziemia nie rósnie.. Ludzi przybywa więc redukcja się zaczęła a że w Chinach jest dużo ludzi to zaczęli od nich.. Takie moje zdanie
O czym jest artykuł?
Autor analizowanego tekstu zwraca uwagę na panikę panującą w mediach w związku z nowym koronawirusem. Jednocześnie zauważa:
Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom szacuje, że w samych Stanach Zjednoczonych w okresie od 1 października 2019 r. do 25 stycznia 2020 r. 26 milionów osób zachorowało na grypę. Najprawdopodobniej spowodowało to 310 tyś przypadków hospitalizacji i 25 tyś zgonów.
Jak czytamy, większość osób zakażonych wirusem SARS-Cov-2 ma lekkie objawy podobne do tych występujących przy przeziębieniu. W związku z tym autor stawia tezę, że wszystkie badane dotychczas wirusy mogą być blokowane przez pewne składniki odżywcze, zwłaszcza witaminę C, która ma blokować rozmnażanie się wirusów. Witamina C ma również zmniejszać o 99 procent replikację wirusa HIV. Dalej czytamy, że wirusy rozprzestrzeniają się po organizmie dzięki enzymom trawiącym kolagen (kolagenazom), które mogą być całkowicie lub częściowo zablokowane przez aminokwas lizynę. Autor podkreśla, że przytaczane przez niego informacje to fakty potwierdzone naukowo.
Ponadto dowiadujemy się, jaka konkretna kombinacja mikroskładników może wzmocnić i poprawić działanie układu odpornościowego w organizmie. Ta wiedza, według Taylora, powinna być dostępna dla wszystkich, a to, że WHO jej powszechnie nie udostępnia, jest wynikiem z powiązań organizacji z przemysłem farmaceutycznym. Świadczyć o tym ma m.in. fakt, że drugim największym donatorem WHO jest fundacja Billa Gatesa. Na końcu artykułu autor postuluje nawet rozwiązanie WHO i powołanie nowego systemu gwarantującego powszechną ochronę zdrowia.
Czym zajmuje się Fundacja Dr Ratha?
Autorem tekstu jest Paul Anthony Taylor, dyrektor wykonawczy Fundacji Dr Ratha, z którą współpracuje od 2002 roku. Wcześniej był muzykiem, aranżerem i producentem. Obecnie zajmuje się powiązaniami ochrony zdrowia i polityki zdrowotnej oraz promowaniem osiągnięć dr Matthiasa Ratha.
Fundacja dr Ratha została założona w 2002 roku. Organizacja zajmuje się medycyną komórkową (nazwa wprowadzona przez Ratha), czyli programem suplementów diety, które mogą leczyć cukrzycę, choroby sercowo-naczyniowe, raka i HIV/AIDS. Fundacja sprzedaje suplementy niedostępne w aptekach. Produkty te mają rzekomo działanie potwierdzone badaniami przeprowadzonymi w instytucie badawczym założonym przez Ratha. Na stronie internetowej jednostki nie widnieją jednak żadne wyniki badań w niej przeprowadzonych.
Czy stosowanie witamin powstrzyma wirusa HIV?
O działaniach Fundacji dr Ratha było głośno w 2005 roku, gdy jej wolontariusze rozpowszechniali tysiące ulotek w Republice Południowej Afryki z informacją, że lek na HIV jest trucizną i należy używać witamin, które sprzedaje dr Rath. Ponadto pracownicy instytucji zaangażowali chorych w zaawansowanym stadium AIDS do pilotażowego badania pacjentów zakażonych HIV. Mieli być oni zachęcani przez członków fundacji do odstawienia leków i przyjmowania witamin, a także otrzymywali od przedstawicieli organizacji paczki żywnościowe. Gdy doszło do pierwszych zgonów organizacja Treatment Action Campaign (TAC) i Południowoafrykańskie Stowarzyszenie Medyczne (SAMA) wezwały fundację do zaprzestania swoich praktyk. Sąd przychylił się do wniosku TAC i SAMA, a Fundacja dr Ratha musiała się wycofać z promowania witamin jako leku na HIV/AIDS.
Do sprawy odniosły się UNICEF, WHO i Wspólny Program Narodów Zjednoczonych ds. HIV/AIDS (UNAIDS). Instytucje we wspólnym komunikacie skrytykowały łączenie ich z twierdzeniem, że witaminy i terapia żywieniowa może zapobiec AIDS. Organizacje te nie zgodziły się również na rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji o tym, że leki na HIV/AIDS są trucizną, a witaminy mogą wyleczyć chorobę. W komunikacie czytamy, że były prowadzone badania weryfikujące działanie suplementów diety na przebieg AIDS, jednak wyniki nie były rozstrzygające. Dlatego zalecenia dla osób chorych co do stosowania suplementów diety są identyczne jak dla osób zdrowych. Organizacje wspólnie podkreśliły jednak, że tego typu substancje nigdy nie zastąpią różnorodnej i zbilansowanej diety.
Czy witamina C wyleczy koronawirusa?
Zgodnie z informacjami WHO, nie ma obecnie szczepionki na koronawirusa SARS-CoV-2. Osoby zakażone leczy się wyłącznie objawowo. Nie ma potwierdzonych informacji, że witamina C chroni przed koronawirusem i że jest w stanie go wyleczyć. Trwają jednak prace nad metodami leczenia i nad szczepionką przeciw wirusowi.
Informacje o tym, że witamina C pomaga w ochronie przed koronawirusem i może go wyleczyć, dementowały już inne portale, m.in. Politifact czy Lead Stories.
Jak chronić się przed koronawirusem?
Zgodnie z komunikatem Głównego Inspektora Sanitarnego (GIS), aby zapobiec możliwości zakażenia, zalecane są przedsięwzięcia profilaktyczne:
- częste mycie rąk mydłem i wodą albo używanie płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60 procent),
- zakrywanie ust i nosa zgiętym łokciem lub chusteczką podczas kichania lub kaszlu,
- unikanie dotykania ust, nosa i oczu,
- zachowywanie bezpiecznej odległości od osób, które kaszlą, kichają i mają gorączkę – co najmniej 1 metr.
Osobom przebywającym w krajach objętych epidemią GIS zaleca:
- unikanie miejsc publicznych i zatłoczonych,
- bezwzględne unikanie bliskiego kontaktu z osobami chorymi, w szczególności z objawami ze strony układu oddechowego,
- nieodwiedzanie rynków/targów lub innych miejsc, w których znajdują się żywe lub martwe zwierzęta i ptaki,
- unikanie kontaktu ze zwierzętami, ich wydalinami lub odchodami,
- ścisłe przestrzeganie zasad higieny rąk – ręce myć często wodą z mydłem lub dezynfekować środkiem na bazie alkoholu,
- przestrzeganie zasad higieny żywności – jeść tylko w pewnych miejscach, pić wodę konfekcjonowaną.
Osoby, które mają gorączkę (powyżej 38 stopni) oraz kaszel i duszności, a w ciągu ostatnich czternastu dni przebywały w krajach objętych epidemią, powinny zgłosić się do najbliższego szpitalnego oddziału chorób zakaźnych.
Więcej informacji na temat koronawirusa możecie znaleźć w naszej analizie.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter