Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Nie, w TVP nie pokazano krzyżówki z pytaniem „Przyszły prezydent Polski” [AKTUALIZACJA]
Kadr ze Szkoły w TVP jest fotomontażem.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Nie, w TVP nie pokazano krzyżówki z pytaniem „Przyszły prezydent Polski” [AKTUALIZACJA]
Kadr ze Szkoły w TVP jest fotomontażem.
W ostatnim czasie w mediach społecznościowych szeroko udostępniane jest zdjęcie, na którym widać kadr z programu Szkoła z TVP. Przedstawia on nauczycielkę na tle tablicy z krzyżówką, w której jedno z pytań brzmi „Przyszły prezydent Polski”. Ponieważ miejsce na odpowiedź zawiera cztery kratki, internauci zauważyli, że najprawdopodobniej chodzi o prezydenta Dudę.
Posty ze zdjęciem były udostępniane zarówno na Twitterze, jak i na wielu profilach oraz w grupach na Facebooku, takich jak m.in Racjonalna Polska, Murem za Tomaszem Grodzkim!, Pokazujmy przekręty i kłamstwa władz PiSu czy Wieści24.
[AKTUALIZACJA 5.05]
Profil Racjonalna Polska poprawił treść zamieszczonego posta z rzekomą krzyżówką TVP:
Wśród komentarzy pod postami możemy przeczytać m.in.:
„to świadczy o tym że już głosy zostały policzone a wybory to tylko taka uroczystość”,
„Propaganda nawet wśród dzieci”,
„Dlaczego manipulacja, przecież to jest oczywiste kto wygra, bo w tym pisowskim cyrku będą działy się cuda, wrzucisz Hołownię a wyjdzie duda”.
Nie wszyscy internauci uwierzyli jednak w autentyczność fotografii:
„Widać że wszystko łykacie co wam pokażą”,
„Fotomontaż”.
Dodatkowo jedna z internautek umieściła w komentarzu zdjęcie prawdziwej krzyżówki, dodając do niego opis:
Skoro się zarzuca TVP kłamstwa i stronniczość to wypadałoby samemu tego nie robić i nie rozpowszechniać fake newsów i utrwalić kłamstwa, które powodują hate w komentarzach. A podobno wszyscy są przeciwko mowie nienawiści w przestrzeni publicznej. Tak ta krzyżówka wyglądała naprawdę
Czy zdjęcie jest prawdziwe?
Fotografia nauczycielki na tle krzyżówki to w rzeczywistości fotomontaż. Kadr pochodzi z odcinka Szkoły z TVP wyemitowanego 1 kwietnia 2020 roku (na podstawie danych Google). Doskonale widać na nim, że do tablicy, na tle której stoi nauczycielka, nie jest przyczepiona żadna krzyżówka. Takie same zdjęcia pojawiają się w artykule Gazety Wyborczej na temat programu. Odcinek, z którego pochodzi kadr, nie jest już dostępny na platformie VOD Telewizji Polskiej.
Krzyżówka dla dzieci, która została dodana do zdjęcia, pochodzi ze strony Pokoloruj Świat. Można ją również znaleźć na portalu Pinterest. Widać na niej wyraźnie, że pytanie numer 3. z fałszywego zdjęcia jest w rzeczywistości zupełnie inne. Zamiast „Przyszły prezydent Polski” czytamy „Zamarza w temperaturze 0 stopni”.
Szkoła z TVP
Szkoła z TVP to wspólny projekt Telewizji Polskiej i Ministerstwa Edukacji Narodowej skierowany do uczniów, którzy z powodu epidemii koronawirusa nie mogą uczyć się w szkole. W ramach projektu TVP emituje na swoich czterech kanałach (TVP3, TVP Rozrywka, TVP Sport oraz TVP Historia) programy, w których omawiane są treści dostosowane do podstawy programowej. Pierwsze lekcje dla szkół podstawowych zostały wyemitowane 30 marca. Natomiast od 6 kwietnia oferta została rozszerzona o programy dla uczniów szkół ponadpodstawowych.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter