Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Niemcy wycofują się ze „szprycy”? Sprawdzamy doniesienia!
W materiale telewizji wRealu24 pojawiły się informacje niezgodne z faktami.
Źródło: www.banbye.pl / Modyfikacje: Demagog
Niemcy wycofują się ze „szprycy”? Sprawdzamy doniesienia!
W materiale telewizji wRealu24 pojawiły się informacje niezgodne z faktami.
FAKE NEWS W PIGUŁCE
- Internetowa telewizja wRealu24 opublikowała rozmowę z red. Agnieszką Wolską, w której przedstawiono informacje dot. sposobów na walkę ze zmianą klimatu, na temat wojny w Ukrainie oraz szczepień przeciw COVID-19. W tym ostatnim przypadku zaprezentowano kilka doniesień niezgodnych z faktami, bazując na pseudodokumentalnym filmie „Zmarł nagle”.
- W przeciwieństwie do informacji podanych w rozmowie szczepienia przeciw COVID-19 są bezpiecznym i skutecznym narzędziem w walce z pandemią. Nie ma żadnych wiarygodnych doniesień, które wskazywałyby na to, że preparaty przyczyniają się do nagłych masowych zgonów.
W serwisie banbye.com na kanale wRealu24 pojawił się film o nazwie „RFN wycofuje się z przymusu »szprycy«! Sukces filmu »Umarł Nagle!«”. W rozmowie Piotra Szlachtowicza z mieszkającą w Niemczech redaktorką Agnieszką Wolską pojawiło się kilka wątków dot. m.in. zmiany klimatu, wojny w Ukrainie oraz szczepień. Na temat tych ostatnich padły niezgodne z faktami twierdzenia, jakoby Niemcy odchodzili od obowiązku szczepień przeciw COVID-19, oraz fałszywe informacje dot. zagrożeń związanych ze szczepieniem się, co omówiono na podstawie filmu pt. „Zmarł nagle”.
Czy Niemcy wycofują się z obowiązku szczepień przeciw COVID-19? Wyjaśniamy!
Tytuł filmu wskazuje, że Niemcy wycofują się z przymusu szczepień, które określono pogardliwym mianem – „szprycy”. Użycie takiego określenia podważa jej skuteczność oraz fakt bycia szczepionką z definicji – co nie jest zgodne z prawdą. W samej rozmowie Agnieszka Wolska wskazywała: „To z dużą ulgą przyjęta zapowiedź (wstrzymania obowiązku dla wybranych grup – przyp. Demagog), a jednocześnie, można powiedzieć, ogłoszenie bankructwa tego, co władze Niemiec planowały, jeżeli chodzi właśnie o szczepienia masowe” (czas nagrania 12:33).
W Niemczech – choć rzeczywiście rozważano taki pomysł – powszechny obowiązek szczepień przeciw COVID-19 nigdy nie obowiązywał i nadal nie obowiązuje. Na ten moment jedynie niektóre grupy zawodowe (takie jak pracownicy mający kontakt z pacjentami szpitali i innych placówek medycznych oraz domów opieki i spokojnej starości) muszą przedstawić dowód, że zostali zaszczepieni lub przeszli COVID-19. Taka decyzja obowiązuje do 31 grudnia 2022 roku.
W listopadzie rozważano, jak dalej może rozwinąć się sprawa – nigdy nie padła jednak oficjalna informacja o wycofaniu szczepień. Podczas rozmowy z „Deutsches Ärzteblat” pod koniec listopada br. federalny minister zdrowia Karl Lauterbach zapowiedział, że szczepienia zostaną podtrzymane na kolejny rok.
W Niemczech podstawowym schematem zaszczepiło się ponad 76 proc. populacji. O ile naciski grup społecznych ws. szczepień mogą mieć wpływ na decyzje polityczne, tak na ich podstawie nie da się w sposób obiektywny stwierdzić, że szczepionki przeciw COVID-19 są nieskuteczne. W ciągu pół roku od wprowadzenia na niemiecki rynek preparatów ochronnych zapobiegły one w tym kraju nawet 38 tys. zgonów z powodu COVID-19.
Film „Zmarł nagle” – źródło fałszywych informacji na temat efektów szczepień
W dalszej części analizowanej rozmowy pojawił się wątek – popularnego w kręgach antyszczepionkowych – filmu pt. „Zmarł nagle”. Treści z tego materiału były analizowane na naszych łamach. Z nagrania wynika, że zdaniem Agnieszki Wolskiej jest on wiarygodny – chwaliła jego sukces i potraktowała go jako źródło wiedzy na temat szczepień. Jak wskazywała, „nadumieralność jest faktem i im bardziej wyszczepiony kraj, tym jest ona wyższa” (czas nagrania 33:50); przytaczała też przykłady rzekomych skrzepów u zaszczepionych (czas nagrania 29:14).
Film „Zmarł nagle” nie zawiera ani jednego dowodu, który potwierdzałby, że szczepienia przeciw COVID-19 są przyczyną nagłych zgonów. Na wielu ujęciach pokazywane są osoby, które nie zmarły, ale np. zemdlały w losowych sytuacjach (niektóre z tych osób nie były nawet zaszczepione).
Podobnie balsamiści zwłok, którzy wystąpili w filmie, nie przedstawili żadnych dowodów i nie są uprawnieni do orzekania przyczyny zgonu, ponieważ nie mają do tego kompetencji. Pokazywane przez nich skrzepy u zmarłych to najpewniej skrzepy pośmiertne, które powstają już po zgonie, a nie w trakcie życia – na co zwracała uwagę m.in. redakcja #FakeHunter przy PAP.
Fałszywe informacje o zagrożeniach szczepieniami przeciw COVID-19
Nie ma żadnych wiarygodnych danych, które szczepionkom przeciw COVID-19 przypisywałyby odpowiedzialność za nadmiarowe zgony w czasie pandemii tej choroby. Funkcjonujące w obrocie preparaty są bezpieczne i skuteczne w walce z pandemią. Każdy lek lub szczepionka mogą prowadzić do pewnych efektów ubocznych, a niektóre nawet do takich jak zgon. To jednak zdarzenia bardzo rzadkie – w Stanach Zjednoczonych odnotowano tylko 9 zgonów po szczepionkach przeciw COVID-19.
Z danych Imperial College London wynika, że w ciągu jednego roku funkcjonowania szczepionki ocaliły 19,8 mln osób przed zgonem. Te szacunki wskazują, że jest to zmniejszenie liczby potencjalnych ofiar o ok. 63 proc. Liczba ta mogłaby być większa o 600 tys., gdyby wskaźniki wyszczepialności osiągnęły co najmniej 40 proc. w każdym kraju do końca 2021 roku.
Podsumowanie – gdzie szukać wiarygodnych informacji nt. szczepień?
Trudno poruszać się w gąszczu informacji, tym bardziej że w internecie nie brakuje fałszywych doniesień na temat szczepień – niektórzy wykorzystują je także w celach zarobkowych.
Wiadomości na temat szczepień można szukać na własną rękę w opracowaniach naukowych, przy czym ważna jest odpowiednia interpretacja, która nierzadko wymaga odpowiedniej wiedzy i kompetencji. Najwięcej wiarygodnych i przystępnych informacji opartych na materiałach eksperckich prezentuje m.in. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), Europejska Agencja Leków (EMA) czy Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – Państwowy Instytut Badawczy.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter