Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Nowe zasady dla rankingu szkół średnich – kto odpowiada za zmiany?
Zmiany zasad w rankingu szkół „Perspektywy” wywołały wiele szumu w mediach. Według niektórych odpowiada za to Ministerstwo Edukacji Narodowej i minister Barbara Nowacka – sprawdzamy, ile jest w tym prawdy.
fot. Pexels / X / Modyfikacje: Demagog
Nowe zasady dla rankingu szkół średnich – kto odpowiada za zmiany?
Zmiany zasad w rankingu szkół „Perspektywy” wywołały wiele szumu w mediach. Według niektórych odpowiada za to Ministerstwo Edukacji Narodowej i minister Barbara Nowacka – sprawdzamy, ile jest w tym prawdy.
- Zgodnie z informacjami (1, 2) zamieszczonymi w sieci minister edukacji Barbara Nowacka miała odpowiadać za nowe kryteria oceniania w rankingu szkół z uwzględnieniem kryteriów otwartości na LGBTQ+ oraz aktywności proeuropejskiej.
- To nie minister Barbara Nowacka odpowiada za zmiany, lecz Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” niezwiązana z ministerstwem. Metodologię rankingów uchwalają kapituły, w tym Kapituła Rankingu Liceów i Techników, w której nie ma przedstawicieli ministerstwa.
- Kapituła Rankingu Liceów i Techników 3 grudnia 2024 roku postanowiła, że od 2026 roku w ocenie szkół, poza sukcesami w olimpiadach i wynikami matur, będzie brać pod uwagę także kryterium otwartości, ale waga wskaźnika nie przekroczy 5 proc., by zachować porównywalność rankingów.
W mediach społecznościowych krążą informacje (1, 2), które wskazują, że Ministerstwo Edukacji Narodowej wprowadziło nowe zasady w rankingu szkół średnich. W komunikatach przedstawiono wizerunek ministry Barbary Nowackiej i dołączono wiadomość (1, 2), że od 2026 roku szkoły mają być oceniane pod kątem „rankingu LGBTQ+” oraz aktywności proeuropejskiej.
Na minister spadły krytyczne i nieraz obraźliwe komentarze (1, 2). Wiadomość była rozpowszechniana m.in. na Facebooku i w serwisie X, gdzie udostępnił ją użytkownik @coolfonpl i dodał podpis: „Czy Tobie czasem Nowacka sufit na łeb się nie spadł?”.
Wiadomości na ten temat były powielane także m.in. przez posła Michała Wosia z Prawa i Sprawiedliwości. Jak pisał: „Polska nauka będzie jeszcze bardziej szorować po dnie rankingów. Lewactwo Tuska dalej zapatrzone w wokeizm jak w świętość” – co ponownie mogło wskazywać na rządową aktywność w tym zakresie.
Dlaczego minister Barbara Nowacka pojawiła się w informacji o rankingu szkół?
Informacja miała pochodzić z fanpage’a Maturalni.com, ale obecnie znajduje się tam inna grafika, na której nie ma minister Nowackiej, jest za to Waldemar Siwiński – prezes założyciel Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”. Poprzednia fotografia użyta w poście pochodziła ze stycznia 2024 roku, kiedy to minister Nowacka pojawiła się na oficjalnym finale rankingu Perspektyw, gdzie wystąpiła jako zaproszony gość.
W celu dokładnej weryfikacji źródła wpisu sprawdziliśmy historię edycji i skontaktowaliśmy się z przedstawicielami strony, którzy przekazali nam, że poprzednia wersja wiadomości została usunięta ze względu na to, że zdjęcie mogło prowadzić do mylącego powiązania:
„W opracowanej przez nas grafice był wizerunek Pani Barbary Nowackiej – zdjęcie zaczerpnięte z oficjalnej strony rankingu Perspektyw […]. Po chwili od publikacji skontaktowali się z nami przedstawiciele Ministerstwa Edukacji z prośbą o zmianę zdjęcia – tłumacząc, że może być ono negatywnie odebrane. […] Postanowiliśmy więc zdjąć (usunąć) z sociali posty, których nie można było edytować, a także podmienić zdjęcia w tych, w których była taka możliwość. […] Do tego czasu część portali, osób, polityków – zdążyła już zrobić screeny lub zapisać na swoich urządzeniach naszą grafikę […]”.
Do całej sprawy odniosło się również ministerstwo we wpisie na X opublikowanym w odpowiedzi na komunikat Konfederacji. Jak można przeczytać: „Wiązanie Minister Edukacji Barbary Nowackiej z tą sprawą jest nieuprawnione. Ministerstwo Edukacji Narodowej ani żaden obecny lub poprzedni minister edukacji nie mają nic wspólnego z czasopismem Perspektywy, które organizuje ranking wg własnych ustalonych przez siebie zasad. Ministerstwo Edukacji Narodowej nie współorganizuje tworzenia rankingu i nie ustala jego zasad. To działalność prywatna i oddolna. Grafika, która tu została użyta, wprowadza w błąd i jest manipulacją, której się Państwo być może też poddali”.
Wiązanie Minister Edukacji Barbary Nowackiej z tą sprawą jest nieuprawnione. Ministerstwo Edukacji Narodowej ani żaden obecny lub poprzedni minister edukacji nie mają nic wspólnego z czasopismem Perspektywy, które organizuje ranking wg własnych ustalonych przez siebie zasad.…
— Ministerstwo Edukacji Narodowej (@MEN_GOVPL) December 5, 2024
Kto odpowiada za ranking szkół „Perspektywy”?
To nie minister Barbara Nowacka odpowiada za zmiany, lecz Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” zarejestrowana w 2003 roku. To prywatna inicjatywa, która tworzy rankingi szkół, w tym m.in. liceów i techników, a także szkół wyższych. Za metodologię rankingów odpowiadają kapituły, a wśród nich działa Kapituła Rankingu Liceów i Techników.
W składzie kapituły nie ma przedstawicieli Ministerstwa Edukacji Narodowej. Kierownictwo resortu nie tworzy organów spółki Perspektywy Press ani Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”. Ministerstwo nie jest również partnerem rankingu liceów i techników.
Jak będzie wyglądała zmiana kryteriów w rankingu od 2026 roku?
Kapituła Rankingu Liceów i Techników 3 grudnia 2024 roku postanowiła, że od 2026 roku w ocenie szkół, poza sukcesami uczniów w olimpiadach i wynikami matur, będzie brać pod uwagę także kryterium otwartości. Waga tego wskaźnika nie przekroczy jednak 5 proc., by zachować porównywalność między rankingami z roku na rok. Ocena ma składać się z kilku zmiennych:
„Nowe kryterium ma odzwierciedlać pozaedukacyjne aspekty działalności szkoły i pokazywać jej aktywność w wymiarze europejskim (uczestnictwo szkół w Programie Erasmus+), kształtowanie umiejętności wspólnej realizacji przez uczniów zadań projektowych (w oparciu o inicjatywę Zwolnieni z Teorii) oraz sukcesy szkół w kształtowaniu postaw przyjaznych, otwartych i tolerancyjnych (w oparciu o inicjatywę Szkoły Przyjazne LGBT+ Fundacja GrowSPACE). Jesteśmy również otwarci na inne inicjatywy”.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter