Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Odznaczona kobieta szczepiła ministra przeciw COVID-19? Fake news!
Na zdjęciach obok ministra Adama Niedzielskiego widoczne są różne osoby.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Odznaczona kobieta szczepiła ministra przeciw COVID-19? Fake news!
Na zdjęciach obok ministra Adama Niedzielskiego widoczne są różne osoby.
W mediach społecznościowych pojawiają się zdjęcia z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim. Ze względu na z pozoru podobne szczegóły fotografie zostały ze sobą zestawione. Stworzyło to pole do różnego rodzaju manipulacji. Według najczęściej pojawiających się sugestii na kilku różnych zdjęciach w towarzystwie ministra pojawia się „ta sama kobieta”, co rzekomo ma sugerować, że minister nie został zaszczepiony. Na podstawie zdjęć uznano również, że szarpanina pod punktem szczepień w Grodzisku Mazowieckim była zaplanowana na potrzeby „propagandy”.
Jeden z sugestywnych przekazów udostępniono m.in. na profilu Marcin Rola-MIKROBLOG. We wpisie sugerowano, że kobiety widoczne na zdjęciach, są tą samą osobą, mimo że nie przedstawiono na to żadnych dowodów. Jedną przesłanką, która w rzeczywistości jest fałszywa, miało być kilka wspomnianych zdjęć. Na każdej z fotografii widoczna była niezidentyfikowana kobieta o blond włosach i z zegarkiem na ręce, ale nie jest to żaden argument uprawniający do takiego przedstawiania sprawy.
Na podstawie zdjęć powstało wiele domysłów, czego wyrazem były komentarze internautów pisane pod postem: „Niezła ściema oboje zmienili spodnie zasłonili okna i cyk druga fotka….”, „Cholera, jacy oni są żenujący w tym swoim teatrzyku….”, „Jakie to prostackie i toporne! Ale to jego szef powiedział wprost, że głupi ludzie łykną wszystko”, co wskazuje na to, że na tej podstawie wielu uznało, że minister zdrowia nie został zaszczepiony, a szarpanina w Grodzisku Mazowieckim była ustawiona.
Na wszystkich zdjęciach nie pojawia się ta sama kobieta
Powodem sugestii, że na różnych zdjęciach widoczna jest ta sama kobieta, były zegarki. Tyle że, nawet jeśli byłyby one identyczne – a nie są, co widać na zdjęciach o lepszej rozdzielczości dostępnych na Twitterze – to w żaden sposób nie świadczy o tym, że na fotografiach widać tę samą kobietę.
Tym bardziej nie uprawnia to do sugerowania, że szczepienie ministra się nie odbyło lub miałoby stanowić podstawę do tego, by uznać, że szarpanina pod punktem szczepień w Grodzisku Mazowieckim była zaplanowana przez rząd.
Minister zdrowia przyjął dwie dawki szczepionki przeciw COVID-19 od koncernu AstraZeneca w dniach 29 kwietnia i 9 lipca na Stadionie Narodowym w Warszawie. W obu przypadkach za szczepienie odpowiadała pielęgniarka i tarnowska radna Angelika Świtalska, jak ustaliła redakcja AFP Sprawdzam, przy okazji analizy podobnej nieprawdziwej informacji.
💉Już po wszystkim. Serdecznie podziękowania dla personelu punktu szczepień #SzpitalNarodowy. Pełen profesjonalizm.👏🏻- @a_niedzielski. #SzczepimySię @PGENarodowy pic.twitter.com/ktAGSNIdif
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) April 29, 2021
Z kolei kobieta na zdjęciu w czarnej sukience, pomimo że ma elektroniczny zegarek, nie ma nic wspólnego z pielęgniarką wykonującą szczepienia ministrowi Niedzielskiemu. W tym przypadku jest to kobieta będąca pracownikiem punktu szczepień w Grodzisku Mazowieckim, która była obecna podczas wręczenia odznaczenia dla pracowników punktu szczepień w Grodzisku Mazowieckim.
🏅Minister @a_niedzielski wręczył odznaczenia pracownikom punktu szczepień z #GrodziskMazowiecki, którzy padli ofiarą agresji antyszczepionkowców. pic.twitter.com/6AsG3POKIR
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) July 27, 2021
Znając personalia pielęgniarki, która szczepiła Adama Niedzielskiego, można odszukać jej zdjęcia. Następnie można zestawić je ze zdjęciem pracowniczki punktu szczepień, która otrzymała odznaczenie po zdarzeniu w Grodzisku Mazowieckim. Na poniższym porównaniu obrazów widać: pielęgniarkę i tarnowską radną Angelikę Świtalską (bez maski) i kobietę widzianą na zdjęciach z momentu wręczenia odznak w punkcie szczepień w Grodzisku Mazowieckim (z maską). Na podstawie zdjęć można więc jasno stwierdzić, że są to dwie różne osoby.
Ministerstwo Zdrowia dementuje plotki
W celu weryfikacji pogłosek krążących w sieci zwróciliśmy się z prośbą o komentarz do Ministerstwa Zdrowia. W odpowiedzi otrzymaliśmy potwierdzenie, że na zdjęciach widoczne są dwie różne osoby. Za szczepienie ministra odpowiadała inna osoba niż ta widoczna na zdjęciach wykonanych w późniejszym terminie.
„Stanowczo dementujemy – kobieta szczepiąca Ministra Adama Niedzielskiego i przedstawicielka Punktu Szczepień w Grodzisku Mazowieckim to dwie różne osoby”.
Ministerstwo Zdrowia
Profil #SzczepimySię na Twitterze dementował pogłoski już wcześniej, ale mylące przekazy w dalszym ciągu pojawiały się w sieci. Żaden z tych przekazów nie świadczy jednak o tym, by szczepienie ministra czy też późniejsze zdarzenia były elementem rządowego spisku wymierzonego przeciwko społeczeństwu.
https://twitter.com/szczepimysie/status/1420282900331835394
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter