Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Ojciec Klausa Schwaba prowadził obóz koncentracyjny? Fałsz!
Przekazy z mediów społecznościowych odwołują się do nieistniejących powiązań.
Ojciec Klausa Schwaba prowadził obóz koncentracyjny? Fałsz!
Przekazy z mediów społecznościowych odwołują się do nieistniejących powiązań.
Fake news w pigułce
- Pod koniec maja w mediach społecznościowych pojawiło się wiele wpisów, które przedstawiały ekonomistę Klausa Schwaba oraz jego rzekome rodzinne powiązania z nazistami z czasów II wojny światowej, na co miało wskazywać zdjęcie jego ojca w nazistowskim mundurze.
- Wpisy nie przedstawiały zdjęcia ojca Klausa Schwaba, lecz nazistowskiego generała Waltera Dybilasza. Jego wizerunek miał się przysłużyć uwiarygodnieniu teorii spiskowych o rodzinnych związkach Klausa Schwaba z nazistami, na co nie ma żadnego potwierdzenia.
Na Facebooku pojawiają się posty z fałszywymi informacjami, w których przedstawiono zdjęcie założyciela Światowego Forum Ekonomicznego Klausa Schwaba wraz z osobą ubraną w nazistowski mundur, przedstawioną jako jego ojca – Eugena Schwaba. Zamieszczone opisy głosiły, że ojciec ekonomisty był bardzo bliski Adolfowi Hitlerowi i kierował jednym z nazistowskich obozów, w których wykorzystywał więźniów do zarabiania pieniędzy.
W ostatnich dniach posty na ten temat stały się bardzo popularne na całym świecie. Informacje o identycznej treści były rozpowszechniane m.in. w Rosji, gdzie narracje o nazistach wykorzystuje się do legitymizacji działań w Ukrainie. Przekazy w tym języku można było znaleźć w serwisie VKontakte, a także na Facebooku.
Eugen Schwab w nazistowskim mundurze? Nie, to zupełnie inna i niezwiązana z nim osoba
Zabieg z zestawieniem fotografii niepowiązanych ze sobą osób posłużył uwiarygodnieniu teorii o związkach najbliższej rodziny Klausa Schwaba z wysoko postawionymi nazistami. To nie pierwsza teoria spiskowa na jego temat – w jednej z nich przypisywano mu fałszywy cytat, sugerujący zapędy do pozbawienia własności prywatnej wszystkich ludzi w ramach działalności Światowego Forum Ekonomicznego.
O ile zamieszczane w mediach społecznościowych fotografie przedstawiały Klausa Schwaba, to obok niego nie pokazano jego ojca Eugena Schwaba, lecz generała Waltera Dybilasza. Zestawienie dwóch zdjęć sugeruje, że osoby te są ze sobą związane, co może legitymować tę teorię.
Czy Eugen Schwab miał silne powiązania z nazistami na wysokim szczeblu? Dowodów historycznych – brak
Klaus Schwab urodził się w 1938 roku, czyli w roku poprzedzającym wybuch II wojny światowej. W okresie wojny był jeszcze zbyt młody, by odgrywać jakąkolwiek rolę w polityce nazistowskich Niemiec. Nie ma żadnych podstaw, by uznać, że po wojnie pielęgnowano w nim nazistowską ideologię, a także – by opowiadał się za podobnymi poglądami.
Eugen Schwab nie był żołnierzem i nie kierował obozem nazistowskim. Naprawdę był dyrektorem oddziału firmy Escher Wyss w Ravenburgu, która zajmowała się produkcją turbin. Z analizy przeprowadzonej przez Die Deutsche Presse-Agentur (dpa) wynika, że mężczyzna należał do niektórych masowych ugrupowań narodowosocjalistycznych w okresie III Rzeszy.
Nie ma jednak źródeł, które wskazywałyby na jego powiązania z NSDAP czy SS oraz tak wysoko postawionymi osobami jak Adolf Hitler czy jego bliscy współpracownicy.
Podsumowanie
Informacje na temat Klausa Schwaba przedstawiane we wpisach w mediach społecznościowych opierają się na manipulacji przekazem. Zawarta w postach manipulacja może służyć dyskredytowaniu wizerunku europejskiego ekonomisty oraz rozpowszechnianiu teorii spiskowych na temat rzekomych wpływów nazistów we współczesnej Europie.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter