Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Polscy rolnicy rozrzucali obornik na ulicach? To zagraniczne ujęcia
Nagranie przedstawia protest rolników, który rzekomo miał miejsce w Polsce.
fot. Pixabay / Modyfikacje: Demagog
Polscy rolnicy rozrzucali obornik na ulicach? To zagraniczne ujęcia
Nagranie przedstawia protest rolników, który rzekomo miał miejsce w Polsce.
Fake news w pigułce
- Na TikToku pojawiło się nagranie, które składa się z czterech scen ze strajku rolników. Podpis filmu: „POLACY DO BOJU”, sugeruje, że sceny te miały miejsce w Polsce.
- W rzeczywistości tylko jeden urywek przedstawia wydarzenia z Polski [drugi; czas nagrania 0:06]. Reszta kadrów pochodzi zza granicy. Ujęcie pierwsze przedstawia strajki w Agen [czas nagrania 0:01], trzeci – strajki w Brukseli [czas nagrania 0:08], czwarty – wydarzenia, które miały miejsce w Marsylii [czas nagrania 0:12].
28 lutego 2024 roku na tiktokowym kanale protest_rolników_polska pojawiło się nagranie, które ma przedstawiać sceny z protestu rolników w czterech różnych miejscach. Filmik podpisano [pisownia oryginalna]: „POLACY DO BOJU”. Opis sugeruje więc, że sceny przedstawione w materiale wideo miały miejsce w Polsce.
Nagranie cieszy się popularnością w serwisie, co widać po liczbie polubień, która wynosi ponad 37,6 tys. Filmik zdobył ponad 700 komentarzy i został dodany do ulubionych przez więcej niż 1,2 tys. osób. Został udostępniony ponad 360 razy.
„Popieram Was całym sercem” – takie komentarze możemy znaleźć pod filmikiem. Wśród komentarzy widzimy także, że odbiorcy zauważyli, że nagrania nie pochodzą z Polski [pisownia oryginalna]: „super ale te wszystkie zdjęcia nie są z Polski”.
Pierwszy i ostatni kadr pochodzą ze strajków we Francji
Podpis zamieszczony pod nagraniem: „POLACY DO BOJU”, sugeruje, że wszystkie wydarzenia miały miejsce w Polsce. W rzeczywistości jedynie sceny przedstawione w najkrótszym kadrze [czas nagrania od 0:06 do 0:08] dotyczą strajku polskich rolników. Reszta to obrazy zza granicy.
Zarówno pierwszy [czas nagrania do 0:06], jak i ostatni kadr [czas nagrania 0:11] pochodzą ze strajków, które miały miejsce we Francji. Zajścia przedstawione w pierwszym fragmencie wydarzyły się w miejscowości Agen. W internecie znaleźć możemy inne nagrania, które pokazują wydarzenia z tej miejscowości [1, 2, 3].
Z kolei ostatni kadr [czas nagrania 0:11] pochodzi ze strajków w Marsylii, co potwierdzają opublikowane wcześniej nagrania [1, 2, 3].
Kadr trzeci przedstawia strajki w Belgii
Trzecia część filmiku, w której traktor wjeżdża w barykadę i ją taranuje [czas nagrania 0:08], przedstawia wydarzenia, które miały miejsce w Brukseli w lutym 2024 roku.
Relację ze strajków nadawał Reuters. Możemy zauważyć, że podobnie jak we Francji, w Brukseli również protestujący rolnicy skupili się m.in. na wyrzucaniu i paleniu opon. W internecie możemy znaleźć też inne nagrania, które przedstawiają to wydarzenie [1, 2].
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter