Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Polski rząd chciał wysłać Ukrainie czołgi z żołnierzami? Fałsz!
Fałszywe doniesienia o przekazaniu czołgów na wojnę w Ukrainie.
Fot. Gabriel Lenca / Unsplash / Modyfikacje: Demagog
Polski rząd chciał wysłać Ukrainie czołgi z żołnierzami? Fałsz!
Fałszywe doniesienia o przekazaniu czołgów na wojnę w Ukrainie.
FAKE NEWS W PIGUŁCE
- W mediach społecznościowych popularność zdobyło nagranie, w którym stwierdzono, że polskie władze chciały przekazać Ukrainie czołgi razem z załogami (czas nagrania 00:06). Przeciwstawić się temu mieli sami żołnierze (czas nagrania 00:17).
- Doniesieniom tym zaprzeczyło Ministerstwo Obrony Narodowej. Szkolenia ukraińskich żołnierzy z obsługi przekazanych im czołgów odbędą się w Polsce.
- Nagranie zostało użyte przez rosyjskie media propagandowe, które wykorzystały jego dezinformującą treść do własnych celów.
Dezinformacja wokół tematu wojny w Ukrainie nie traci na popularności. Ostatnio w Demagogu analizowaliśmy materiał, w którym przerobiono wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy na temat przekazywania broni do tego kraju.
W sieci krąży nagranie dotyczące rzekomych planów wysłania do Ukrainy czołgów wraz z polskimi załogami. Podczas krótkiego filmiku słyszymy, że „zamysł sztabu generalnego był taki, żeby na Ukrainę pojechały polskie załogi w polskich czołgach, czyli nomen omen wpychanie Polski do wojny” (czas nagrania 01:16).
Takiemu obrotowi sprawy mieli zapobiec sami żołnierze, którzy „jeszcze mają na tyle honoru, że się nie zgodzili na to i oświadczyli, że jeżeli będą ich do tego przymuszać, oni po prostu zrzucą, jak to się mówi, kwity, i odchodzą do cywila” (czas nagrania 00:17).
Nagranie zostało opublikowane na Facebooku (1, 2, 3, 4). Pojawiło się również na Twitterze, gdzie wyświetlono je ponad 245 tys. razy. Wielokrotnie filmik opatrzono identycznie brzmiącym opisem: „I to się nazywa NAJLEPSZA INFORMACJA DNIA: Brawo żołnierze…..i szacun dla was” (1, 2, 3).
Oryginalnie wideo pochodzi z TikToka, gdzie zamieścił je użytkownik o nazwie marcinkubicki3. Przejrzenie jego aktywności na tej platformie wskazuje, że wcześniej udostępniał on m.in. antysemickie i antyukraińskie treści, a także sprzeciwiał się pomocy uchodźcom w Polsce. Mężczyzna powielał również nieprawdziwe informacje na temat szczepionek przeciw COVID-19 i zielonej energii – dementowaliśmy je na łamach Demagoga.
Polskie władze chciały wysłać Ukrainie czołgi wraz z załogami, ale sprzeciwili się temu żołnierze?
Na nagraniu pada stwierdzenie, że „Polska chciałaby przekazać czołgi Leopard, ale okazuje się […] że chcieli je przekazać razem z załogami” (czas nagrania 00:06), co ma oznaczać „wpychanie Polski do wojny” (czas nagrania 01:23). Temu pomysłowi mieli przeciwstawić się żołnierze, którzy „powiedzieli, że za Ukrainę walczyć nie będą” (czas nagrania 01:27). Co więcej, w ramach protestu przeciw walce w Ukrainie ze służby miało już odejść „około 14 załóg” (czas nagrania 01:35).
Sprawą zajmował się serwis Konkret24, który zapytał Ministerstwo Obrony Narodowej o prawdziwość twierdzeń zawartych w nagraniu.
„Zaprzeczamy, jakoby »Polska planowała wysłać na Ukrainę czołgi Leopard 2 z polskimi załogami (np. do celów szkoleniowych) i w wyniku sprzeciwu 14 załóg odeszło ze służby«. Polska przekazuje Ukrainie wyłącznie sprzęt i amunicję”.
Wiadomość, jakoby polscy żołnierze mieli zostać wysłani do Ukrainy razem z czołgami Leopard, została zdementowana także przez gen. Waldemara Skrzypczaka, byłego wiceministra obrony i byłego dowódcę wojsk lądowych RP. Udzielił on ukraińskiej agencji informacyjnej Ukrinform komentarza, w którym jednoznacznie określił tezy z nagrania jako fake news. „To nonsens, ponieważ polski rząd nigdy nie zamierzał przekazywać czołgów Leopard 2 z polskimi załogami na Ukrainę. Nawet nie byliby w stanie tego zrobić, bo zabrania tego prawo” – przekazał gen. Skrzypczak.
Szkolenia z obsługi czołgów Leopard? Będą – w Polsce, nie w Ukrainie
Mężczyzna w filmiku mówi, że „rząd Mateusza Morawieckiego chciał wysłać polskich żołnierzy na Ukrainę, niby to szkolić załogi ukraińskie” (czas nagrania 00:49). To nieprawda.
Żołnierze ukraińscy mają zostać przeszkoleni z obsługi przekazanych im czołgów. Ma to jednak nastąpić na terytorium Polski, a nie Ukrainy. Taką informację przekazał minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow, a potwierdził ją Szef Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz.
Przekaz o wysłaniu polskich żołnierzy na wojnę w Ukrainie jest powielany w Rosji
Dr Michał Marek, założyciel Fundacji Centrum Badań nad Współczesnym Środowiskiem Bezpieczeństwa, zauważył na Twitterze, że twierdzenia zawarte w nagraniu pojawiły się również w rosyjskojęzycznym internecie.
Ekspert poinformował, że „jeden z portali działających w ramach aparatu #Rosja #dezinformacja wybudował przekaz o rzekomych próbach przekazania przez Polskę Ukrainie czołgów Leopard wraz z załogami”.
1/2 Jeden z portali działających w ramach aparatu #Rosja #dezinformacja wybudował przekaz o rzekomych próbach przekazania przez Polskę Ukrainie czołgów Leopard wraz z załogami (polskimi żołnierzami)…
Polscy żołnierze mieli protestować i zablokować dany rzekomy krok Warszawy. pic.twitter.com/ELh5RWvRAh— Michał Marek (@mic_marek) January 16, 2023
Portal EurAsia Daily, do którego odniósł się dr Michał Marek, „związany jest z rosyjskimi służbami” i w przeszłości powielał fałszywe informacje. W jednej z naszych analiz pisaliśmy o niezgodnych z prawdą doniesieniach na temat ukraińskich żołnierzy, które rozpowszechniano na tej stronie.
Na temat rzekomego wysłania polskich żołnierzy na wojnę w Ukrainie pisał również portal pravda.ru, który także rozpowszechnia prorosyjską dezinformację.
Rosyjska propaganda zmieniła słowa z nagrania
Na portalu EurAsia Daily opublikowano artykuł prezentujący tezy z filmiku, ale w nieco zmienionej formie. Autorzy tekstu napisali, że „polska blogosfera” informuje o rzekomej chęci przekazania przez polski rząd Ukrainie czołgów wraz z załogami. Jednak dalszą część wypowiedzi mężczyzny z nagrania przekształcono tak, by jeszcze trafniej odpowiadała celom rosyjskiej propagandy.
„Jakie szkolenie na froncie? – oburza się polski bloger. – Tam nie ma szkoleń. I pierwsze, co przychodzi na myśl, to to, że polska armia na Leopardach od razu przystąpi do walki. A polscy wojskowi, którzy mają swój honor, nie chcą walczyć za Ukrainę i umierać” – napisano w artykule na EurAsia Daily.
W rzeczywistości słowa mężczyzny brzmiały następująco: „zdajcie sobie sprawę, że wyszkolenie żołnierza, który nie miał w ogóle styczności z takim sprzętem, z tą technologią, która jest w tych właśnie Leopardach, to jest minimum rok czasu, a szkolenie na froncie to wiecie, jak wygląda, nie ma szkolenia […] Żołnierze polscy okazali się ludźmi honoru i powiedzieli, że za Ukrainę walczyć nie będą” (czas nagrania 00:57).
Podsumowanie
Jak podkreśliłoMinisterstwo Obrony Narodowej, polskie władze nie planowały przekazać Ukrainie czołgów razem z żołnierzami. To fałszywe doniesienia będące w interesie Rosji, szeroko rozpowszechnione w różnych mediach społecznościowych (1, 2, 3). Tamtejsze media propagandowe wykorzystały zresztą tę wiadomość do własnych celów.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter