Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Prezydent Zełenski śpiewał „Imagine”? To wokalista zespołu z USA!
Piosenkę Johna Lennona śpiewa osoba błędnie utożsamiana z Wołodymyrem Zełenskim.
Prezydent Zełenski śpiewał „Imagine”? To wokalista zespołu z USA!
Piosenkę Johna Lennona śpiewa osoba błędnie utożsamiana z Wołodymyrem Zełenskim.
FAKE NEWS W PIGUŁCE
- Na kilku profilach na Facebooku pojawił się link do nagrania mającego przedstawiać rzekomo prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, śpiewającego cover piosenki „Imagine”.
- Tak naprawdę wideo przedstawia Alejandra Manzano, wokalistę zespołu Boyce Avenue.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski od początku wojny cieszy się sporym poparciem społeczeństwa. Z badania opublikowanego krótko po rozpoczęciu inwazji wynika, że poparcie dla działań ukraińskiej głowy państwa wśród mieszkańców wyniosło 90 proc. To wartość trzykrotnie wyższa od poparcia z grudnia 2021 roku.
Wraz z rosnącą popularnością w sieci zaczęły pojawiać się różnego rodzaju nieprawdziwe informacje na temat prezydenta Zełenskiego, przypisując mu np. nominację do Pokojowej Nagrody Nobla lub czynny udział na polu bitwy.
W podobnym tonie w mediach społecznościowych pojawiły się publikacje zawierające nagranie rzekomo przedstawiające Zełenskiego grającego na pianinie i śpiewającego cover piosenki „Imagine”. Odnośniki do wideo pojawiły się w postach m.in. na profilach Mężczyzna nie Monotematyczny czy na grupie Trzaskowski prawowitym prezydentem RP. Nie uznajemy wyniku z 2020 r. Jak się okazało, na wideo wcale nie występował prezydent Zełenski, lecz Alejandro Manzano.
To nie Wołodymyr Zełenski, lecz amerykański wokalista zaśpiewał piosenkę „Imagine” na podlinkowanym nagraniu
Doniesieniom o tym, że to ukraiński prezydent jest widoczny na nagraniu opublikowanym w poście, przyjrzały się redakcje Politifact i Konkret24.
Wideo przedstawiające rzekomo prezydenta Ukrainy pojawiło się na serwisie YouTube 19 marca 2022 roku na kanale Radio Salento. Jak możemy zobaczyć w poście, przetłumaczony tytuł nagrania brzmiał: „Zełeński Wołodymyr cover Johna Lennona – imagine”. Obecnie tytuł został zmieniony i brzmi: „Boyce Avenue akustyczny cover na pianinie piosenki Imagine – Johna Lennona”.
Kim jest osoba śpiewająca na nagraniu?
W rzeczywistości nagranie nie przedstawia Wołodymyra Zełenskiego, grającego na pianinie cover hitu Johna Lennona z października 1971 roku. Na wideo widoczny jest Alejandro Manzano, wokalista zespołu Boyce Avenue. Oryginalne nagranie zawierające cover piosenki jednego z Beatlesów pojawiło się w sieci 9 lipca 2017 roku.
Rzeczywiście, w tym konkretnym materiale wideo podobieństwo pomiędzy wokalistą a prezydentem może być łudzące. Jest to prawdopodobnie zasługa sposobu oświetlenia twarzy Alejandra Manzano. Po lewej stronie znalazł się zrzut ekranu przedstawiający wypowiedź Wołodymyra Zełenskiego dla BBC, po prawej zaś widzimy zrzut ekranu z filmiku udostępnionego przez Radio Salento.
Jednak jak możemy zobaczyć na innym materiale, w którym występuje wokalista Boyce Avenue, różnice są już bardziej widoczne. Poniżej znajduje się zrzut ekranu z nagrania trasy koncertowej zespołu, udostępniony na kanale Being Boyce.
Potencjalnie wiarygodności fake newsowi dodawał fakt, że prezydent Ukrainy przez lata znany był z artystycznych występów, czy to w ramach swojej kariery aktorskiej, czy też np. w telewizyjnych show takich jak „Taniec z Gwiazdami”.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter