Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
To nie informacja o tragedii, ale próba wyłudzenia danych
Nieprawdziwa informacja na temat śmierci 14 osób po szczepionce Johnson & Johnson to próba wyłudzenia danych internautów.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
To nie informacja o tragedii, ale próba wyłudzenia danych
Nieprawdziwa informacja na temat śmierci 14 osób po szczepionce Johnson & Johnson to próba wyłudzenia danych internautów.
9 maja użytkownik Facebooka, w liczącej ponad 90 tys. członków grupie Kujawsko – Pomorskie: sprzedam / kupię / zamienie / praca, udostępnił post, który rzekomo ma odsyłać do informacji na temat niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP). W poście czytamy, że w Bydgoszczy po przyjęciu szczepionki Johnson & Johnson zmarło 14 osób. W udostępnionym poście znajduje się informacja, że nagranie ilustrujące to wydarzenie znajduje się pod linkiem.
Do 11 maja post udostępniono ponad 130 razy. Niemal identyczny post (tym razem tragedia miała mieć miejsce w Sieradzu) został udostępniony w grupie Sieradz i okolica – Ogłoszenia Kupie – Sprzedam – Zamienie – Praca, gdzie uzyskał ponad 190 udostępnień.
To próba wyłudzenia danych
Nie ma żadnych wiarygodnych informacji, by w Bydgoszczy czy Sieradzu doszło do śmierci 14 osób po przyjęciu szczepionki przeciw COVID-19. Okazuje się, że omawiane posty to próba wyłudzenia danych.
Przed próbą wyłudzenia ostrzega CERT – instytucja zajmująca się w Polsce monitoringiem sieci i zwalczaniem cyberzagrożeń:
„Wchodziłeś na strony z informacjami na temat rzekomych śmierci po szczepieniu? Uważaj, możesz utracić dostęp do swojego konta w serwisie Facebook.
Nasz zespół zaobserwował nowy wariant oszustwa, którego celem jest przejęcie kont użytkowników serwisu Facebook. Główny schemat pozostaje bez zmian od miesięcy. Przestępcy, wykorzystując przejęte lub fałszywe konta w serwisie Facebook, na różnych grupach publikują wpisy z sensacyjnymi informacjami, co ma zachęcić czytelnika do wejścia w załączony link. Tym razem motywem przewodnim oszustwa są fałszywe wiadomości odnośnie rzekomych śmierci kilkunastu osób spowodowanych szczepionką przeciw COVID-19. Na szkodliwej stronie umieszczony jest fałszywy panel logowania do serwisu Facebook, którego celem jest wyłudzenie danych logowania do konta potencjalnej ofiary. W ten sposób przejęte konta mogą być następnie wykorzystane do dalszego publikowania fałszywych wpisów lub wyłudzania środków finansowych”.
Przed próbą wyłudzenia danych przestrzega też Komenda Miejska Policji w Poznaniu:
„W ostatnim czasie na Facebooku pojawił się fake news o kilkunastu osobach, które jednocześnie zmarły po podaniu szczepionki. Aby przeczytać tekst zawierający szczegółowe informacje trzeba kliknąć w link i podać swoje dane. To podstęp oszustów, którzy chcą się wzbogacić. Jak się okazuje ciekawość to nie tylko pierwszy stopień do piekła. W tym przypadku to pierwszy krok do utraty sporej sumy pieniędzy…”.
Jak ustrzec się przed wyłudzeniem danych w internecie?
To nie pierwszy opisywany przez nas przypadek, kiedy oszuści wykorzystywali nieuwagę użytkowników Facebooka, aby dokonywać kradzieży danych. Takie zjawisko nosi nazwę phishingu.
„Nazwa phishing budzi dźwiękowe skojarzenia z fishingiem – czyli łowieniem ryb. Przestępcy, podobnie jak wędkarze, stosują bowiem odpowiednio przygotowaną „przynętę”. Do tego wykorzystują najczęściej sfałszowane e-maile i SMS-y. Coraz częściej oszuści działają także za pośrednictwem komunikatorów i portali społecznościowych”.
Jak się przed nim ustrzec? Należy zachować czujność przy klikaniu w linki prowadzące do stron, których nie znamy. Szczególną uwagę powinny wzbudzić w nas posty, które zapowiadają sensacyjne odkrycia. Oszuści udostępniają w wielu miejscach sensacyjne posty o tej samej treści, które ilustrują tym samym zdjęciem i często wyłączają możliwość ich komentowania.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter