Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Nie, to przerobione zdjęcie nie pochodzi z kongresu PIS
Tekst „Prowadź nas i bąć naszym sterem” został dodany do zdjęcia.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Nie, to nie jest zdjęcie z kongresu PIS
Nie, to przerobione zdjęcie nie pochodzi z kongresu PIS
Tekst „Prowadź nas i bąć naszym sterem” został dodany do zdjęcia.
Fake news w pigułce
- Facebookowy fanpage PISlam opublikował zrzut Tweeta jednego z użytkowników portalu, na którym widzimy zdjęcie Jarosława Kaczyńskiego na tle flagi Polski z umieszczonym na niej napisem „PROWADŹ NAS I BĄĆ NASZYM STEREM”.
- Napis został dodany do autentycznej fotografii Mateusza Marka (PAP), wykonanej 27 maja 2020 na spotkaniu dotyczącym terminu wyborów prezydenckich.
Wielokrotne wykorzystywanie przerobionych zdjęć na portalach społecznościowych jest częstą praktyką. Dążąc do jak największej liczby odbiorców, zarówno użytkownicy, jak i fanpage na Facebooku odświeżają co pewien czas zdjęcia znanych osób z dodanymi tekstami, które już wcześniej przyciągały uwagę. Są publikowane w innych okolicznościach jako aktualny komentarz. Nie jest podawana odbiorcom informacja, że jest to wtórne wykorzystywanie archiwalnych treści, a nierzadko sugeruje się, że prezentowane treści są autentyczne.
Taką taktykę, by przyciągnąć uwagę, zastosował fanpage PISlam, który 4 lipca opublikował post składający się ze zrzutu tweeta z 3 lipca użytkownika portalu, w którym dzieli się on zdjęciem prezesa partii PiS Jarosława Kaczyńskiego na tle flagi Polski, na której umieszczony jest napis „PROWADŹ NAS I BĄĆ NASZYM STEREM”. Całość jest opatrzona komentarzem użytkownika Twittera: „Jebąć PIS!”.
Komentarze zostawione pod postem sugerują, że użytkownicy nie zwrócili uwagi na manipulację fotografią poprzez dodanie wymyślonego tekstu: „To tylko potwierdza jaka ciemnota nami rządzi”.
Identycznie przerobione zdjęcie było wykorzystywane już 6 września 2020 roku przez stronę Racjonalna Polska.
Skąd pochodzi oryginalne zdjęcie?
Sama fotografia pochodzi z 27 maja 2020. Wykonał ją fotograf Polskiej Agencji Prasowej Mateusz Marek podczas wygłaszania oświadczenia dla mediów przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, na spotkaniu dotyczącym terminu wyborów prezydenckich.
Wykorzystywana fotografia została obrócona w lustrzanym odbiciu oraz dodano do niej tekst.
Duże poruszenie wywołało udostępnienie na Twitterze zmienionej fotografii przez posła Koalicji Obywatelskiej Bartłomieja Sienkiewicza, byłego ministra spraw wewnętrznych.
Redaktor Samuel Pereira zwrócił uwagę posłowi na udostępnienie zmodyfikowanego zdjęcia z nieprawdziwymi słowami. Przyczyniło się to do usunięcia przez Sienkiewicza tweeta i poinformowaniu o tym odbiorców.
Podobno zdjęcie jakie zacytowałem jest fejkiem. Na wszelki wypadek kasuje wpis. Nadal uważam, że rządy PiS chcą zmienić Polaków w kretyno- analfabetów. Dowodem nie jest zdjęcie ale min. Czarnek.
— Bartłomiej Sienkiewicz (@BartSienkiewicz) July 3, 2021
Tło dezinformacji
Post ze zdjęciem Jarosława Kaczyńskiego i dodanym tekstem z błędem ortograficznym był komentarzem do 6 Kongresu Prawa i Sprawiedliwości, który rozpoczął się 3 lipca 2021 roku. Podczas zjazdu przedstawicieli-członków partii dokonano wyboru prezesa PiS.
Został nim ponownie Jarosław Kaczyński, na którego oddano 1 245 głosów, 18 było przeciw, a 5 osób się wstrzymało. Przybyli wysłuchali przemówienia prezesa partii, w którym podsumowywał on ostatnie 6 lat pracy. Delegaci wybrali jeszcze Radę Polityczną, Krajową Komisję Rewizyjną i Koleżeński Sąd Dyscyplinarny. Dokonano kilka zmian statutowych i przyjęto uchwałę dotyczącą nepotyzmu:
„Przypadki nepotyzmu w naszych szeregach rzucają cień na całą naszą formację. Podważają jej wiarygodność. Kwestionują fundamentalną dla Prawa i Sprawiedliwości zasadę, że uprawianie polityki rozumiemy jako służbę w interesie dobra wspólnego, jako pracę na rzecz pomyślności Rzeczpospolitej i jej obywateli, a nie jako sposób na osiąganie własnych korzyści”.
Przyjęta uchwała dotycząca nepotyzmu wśród członków partii PIS
Rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Anita Czerwińska poinformowała, że zgodnie z uchwałą współmałżonkowie, dzieci, rodzeństwo oraz rodzice posłów i senatorów PiS nie mogą zasiadać w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. W punkcie drugim delegaci postanowili, że zakazuje się zatrudniania w spółkach Skarbu Państwa członków najbliższej rodziny posłów i senatorów PiS, ich współmałżonków, dzieci, rodzeństwa oraz rodziców – jak podaje PAP.
Podsumowanie
Udostępnione zdjęcie Jarosława Kaczyńskiego z napisem, w którym mieści się przykuwający uwagę błąd ortograficzny, miało być komentarzem do odbywającego się 6 Kongresu PiS. Przerobione zdjęcie było publikowane już we wrześniu 2020, a pochodzi z maja 2020 roku. Niestety, wiele osób przyjęło zdjęcie i jego treść za prawdziwe, w błąd został wprowadzony nawet poseł Sienkiewicz. Zawsze warto przypomnieć sobie podstawowe zasady Jak nie dać się nabrać? – zachęcamy do czytania na naszym portalu.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter