Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Przypisywane abp. Jędraszewskiemu słowa nie zostały wypowiedziane
W internecie krąży fałszywy cytat hierarchy kościelnego.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Przypisywane abp. Jędraszewskiemu słowa nie zostały wypowiedziane
W internecie krąży fałszywy cytat hierarchy kościelnego.
W sieci pojawia się sporo cytatów, które niesłusznie zostają przypisane znanym osobom. Chodzi o wypowiedzi, które nawiązują w jakimś stopniu do poglądów głoszonych przez swoich domniemanych autorów, jednak nie zostały zacytowane zgodnie z tym, co te osoby rzeczywiście powiedziały.
Analizowany przez nas cytat pojawił się 15 lutego w grupie na Facebooku „Polska @ MURY runą, runą …” i dotyczy wydarzeń sprzed ponad pięciu lat. Grafika z rzekomą wypowiedzą abp. Marka Jędraszewskiego została udostępniona przez jednego z członków grupy. Obok zdjęcia hierarchy pojawiły się słowa: „Ci, którzy walczą o prawa bitych kobiet i niepłodnych małżeństw to mordercza czerwona zaraza. Jak stalinowcy”.
Post udostępniono prawie 450 razy, a wśród komentarzy pojawiały się przede wszystkim głosy oburzenia w związku z rzekomą wypowiedzią duchownego. Wpis został dodatkowo opatrzony komentarzem autora: „Jędraszewki znów walczy”, co może sugerować, że słowa zostały wypowiedziane niedawno, a nie kilka lat temu. Na taki właśnie odbiór zawartego w poście cytatu wskazywały komentarze internautów: „Kiedy zamilczysz diable wcielony?”, „Zamilcz klecho, wyglaszaj te herezje dla owieczek w kosciele jesli ma cie kto jeszcze słuchać ” czy „Debil chyba nie wie co mówi??”.
Czy abp Jędraszewski rzeczywiście wypowiedział te słowa?
Nie. Jest to fałszywy cytat, który został rozpowszechniony w internecie po wygłoszeniu przez abp. Marka Jędraszewskiego kazania w Łodzi w 2015 roku. Wydarzenie odbyło się z okazji rocznicy powstania warszawskiego. Treść wystąpienia Jędraszewskiego nawiązywała do konwencji antyprzemocowej i ustawy o in vitro oraz ustawy „o uzgodnieniu płci”.
Kazanie było w tamtym czasie szeroko komentowane w mediach. Z jego treścią można zapoznać się na stronie Archidiecezji Łódzkiej. W pierwszej części przemowy hierarcha nawiązał do historii powstania warszawskiego oraz wystąpienia Jana Pawła II na forum UNESCO w 1980 roku. Na koniec odniósł się do ówczesnych wydarzeń z Sejmu:
„Odnosząc natomiast przemówienie Jana Pawła II do wspomnianych ustaw (konwencja antyprzemocowa, ustawa o in vitro oraz ustawa o uzgodnieniu płci – przyp. Demagog), trzeba uznać je jako jedno wielkie kłamstwo o człowieku, jako poważny błąd antropologiczny, wynikający z odrzucenia klasycznej prawdy o człowieku na rzecz współczesnych, skrajnych, lewackich ideologii. Nawiązując do wiersza Józefa Andrzeja Szczepańskiego pod tytułem Czerwona zaraza, będącego jednym wielkim oskarżeniem czerwonego bolszewizmu, musimy jednoznacznie stwierdzić: obecnie przychodzi do nas lewacka zaraza”.
Wykorzystanie parafrazy słów Jędraszewskiego
Media szybko wychwyciły ten fragment wypowiedzi arcybiskupa i zaczęły go powielać w różnych wersjach. Większość autorów parafrazowała słowa hierarchy. Wypowiedzi w „zmienionej wersji” następnie zostały przechwycone przez internautów i przypisane Jędraszewskiemu. Pierwsze odniesienie do „praw bitych kobiet” odnajdziemy w Gazecie Wyborczej w artykule „Arcybiskup co pachnie krwią”. We wstępie czytamy:
„Wczoraj w Łodzi abp Marek Jędraszewski powiedział z ambony, że jesteśmy morderczą czerwoną zarazą. Że my wszyscy – walczący z biciem kobiet, popierający prawa transseksualistów i niepłodnych małżeństw – jesteśmy jak stalinowcy. Że chcemy, by Polacy ?legli pokotem?” (pisownia oryginalna).
Autorzy kolejnych publikacji uznali parafrazę za oryginalny cytat Jędraszewskiego. W ten sposób powstały kolejne grafiki zawierające tekst wypowiedzi, rozpowszechniane np. na stronach crowdmedia.pl i krknews.pl.
Abp Marek Jędraszewski znany jest z kontrowersyjnych poglądów, m.in. na temat społeczności LGBT+. Bardzo często w swoich kazaniach w mocnych słowach komentuje aktualną sytuację polityczną w kraju.
Podsumowanie
Istotną kwestią jest rozróżnianie wypowiedzi publicystów i rzeczywistych cytatów osób publicznych. Słowa abp. Jędraszewskiego zostały zniekształcone, a przez to została błędnie odebrane przez internautów. Tworzenie takich fałszywych cytatów jest działaniem dezinformującym.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter