Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Rafał Trzaskowski zaprasza na Marsz Niepodległości? To przerobiony plakat
„Czołem wielkiej Polsce” – tak rzekomo napisał na swoim banerze Rafał Trzaskowski, zapraszając na Marsz Niepodległości 2024. Jak się okazuje, jest to fotomontaż.
fot. Facebook / Modyfikacje: Demagog
Rafał Trzaskowski zaprasza na Marsz Niepodległości? To przerobiony plakat
„Czołem wielkiej Polsce” – tak rzekomo napisał na swoim banerze Rafał Trzaskowski, zapraszając na Marsz Niepodległości 2024. Jak się okazuje, jest to fotomontaż.
Analiza w pigułce:
- Na Facebooku opublikowano posty (1, 2, 3) zawierające zdjęcie plakatu z Rafałem Trzaskowskim, zapraszającym na Marsz Niepodległości. Na banerze napisano: „Zapraszam na Marsz Niepodległości. Czołem wielkiej Polsce. Rafał Trzaskowski”.
- Plakat ten jest fotomontażem. Jego prawdziwa wersja jest materiałem wyborczym Rafała Trzaskowskiego z kampanii przed wyborami prezydenckimi w 2020 roku. Oryginalny napis nie był zaproszeniem na Marsz Niepodległości, lecz hasłem kampanii: „Silny prezydent, wspólna Polska”.
W ostatnim czasie na Facebooku opublikowano zdjęcie (1, 2, 3) mające przedstawiać plakat Rafała Trzaskowskiego, zapraszający na Marsz Niepodległości 2024. Na plakacie widnieje także logotyp marszu oraz napis „Czołem Wielkiej Polsce”. W opisie jednego z postów napisano [pisownia oryginalna]: „[…] co ciekawe na marsz zaprasza sam Rafał Trzaskowski”. Dodano także [pisownia oryginalna]: „Ten sam Rafał Trzaskowski który blokował organizację marszu wielokrotnie, większego szczytu bezczelności świat nie widział”.
Wpisy zawierające zdjęcie (1, 2, 3) spotkały się ze sporym zainteresowaniem. Jeden z nich zyskał 1 tys. reakcji i ponad 170 komentarzy. Choć, jak wynika z charakteru profilu, udostępniane treści mogą mieć charakter satyryczny, niektórzy odbiorcy dali się wprowadzić w błąd.
Część osób uwierzyła, że zaprezentowany plakat jest prawdziwy [pisownia oryginalna]: „To fałszywy człowiek mówi co innego i myśli co innego”, „Rok temu był przeciwny szybko zdanie zmienił dzisiaj tak jutro tak szambiarz”.
Zdjęcie udostępnił także poseł Marek Jakubiak z koła Wolni Republikanie, a jego wpis uzyskał ponad 8 tys. interakcji.
Plakat został przerobiony
Plakat przedstawiający zaproszenie prezydenta Warszawy na marsz jest nieprawdziwy. Zdjęcia wskazują, że wywieszono go w Warszawie, przy ulicy Krakowskie Przedmieście 20–22. Jak podaje portal Konkret24, 5 listopada już go tam nie było.
Wywieszony plakat jest przerobionym graficznie materiałem wyborczym Rafała Trzaskowskiego (z 2020 roku). Oryginalna wersja nie zawiera zaproszenia na Marsz Niepodległości, a hasło wyborcze ówczesnego kandydata na urząd prezydenta Polski.
Oficjalne hasło kampanii Rafała Trzaskowskiego brzmiało: „Silny prezydent, wspólna Polska”. To właśnie ono widnieje na oryginalnej wersji plakatu.
Czy Marsz Niepodległości się odbędzie?
W tygodniach poprzedzających Święto Niepodległości odbyła się dyskusja na temat organizacji Marszu Niepodległości w Warszawie (np. 1, 2). Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski pierwotnie nie wydał zgody na zorganizowanie tego zgromadzenia. We wpisie na portalu X stwierdził, że jego odmowa spowodowana była złożeniem przez organizatorów wniosków niezgodnych z prawem.
Czytam w sieci: „TRZASKOWSKI ZAKAZAŁ MARSZU NIEPODLEGŁOŚCI!”. W domyśle – na złość.
A jakie są fakty? No cóż, przyczyny odmowy są dość prozaiczne. Otóż:
1. nie mówimy o jednym zgłoszeniu. Mówimy o 6 (słownie: SZEŚCIU) zgłoszeniach. Od tego samego organizatora. Jedno z nich…
— Rafał Trzaskowski (@trzaskowski_) October 15, 2024
Finalnie Trzaskowski zgodził się, aby marsz przeszedł ulicami stolicy. Zgromadzenie odbędzie się 11 listopada od 14 do 21.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter