Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Rodzina szuka Amelki? To próba oszustwa
Za ogłoszeniem o zniknięciu małej dziewczynki stoją internetowi oszuści.
Źródło: Facebook / Modyfikacje: Demagog
Rodzina szuka Amelki? To próba oszustwa
Za ogłoszeniem o zniknięciu małej dziewczynki stoją internetowi oszuści.
FAKE NEWS W PIGUŁCE
- Na Facebooku opublikowano apel o pomoc w znalezieniu 5-letniej Amelki (1, 2, 3, 4, 5).
- W rzeczywistości jest to próba internetowego oszustwa, a posty (1, 2, 3, 4, 5) linkują do stron informatormiejski.click, sensacjelokalne.click oraz wydarzeniawokolicy.click (podajemy je w bezpiecznej wersji zarchiwizowanej).
- Witryny znajdują się na liście ostrzeżeń CERT, zawierającej wykaz witryn stanowiących zagrożenie dla użytkowników.
„Nasza rodzina jest w rozpaczy… Nasza kochana córeczka Amelka zaginęła, a my nie wiemy, co robić (…). Każdy drobiazg może okazać się kluczowy, dlatego zwracamy się do Was z błaganiem o pomoc w odnalezieniu naszej córki. Jeśli macie jakiekolwiek informacje, prosimy o kontakt” – czytamy w poście opublikowanym na Facebooku.
Do posta dołączono zdjęcie małej dziewczynki. Z wpisu wynika, że dziecko „ma około 100 cm wzrostu i waży około 20 kg, a jego ręka jest ozdobiona znakiem w kształcie litery T”.
Ta sama Amelka znika w Sieradzu i w Jarocinie, a szukają ją różne osoby podające się za jej rodzinę
Nie ma żadnych wiarygodnych informacji, które potwierdzałyby fakt zniknięcia 5-letniej Amelki. Wszystko wskazuje na to, że informacje o zaginięciu dziewczynki to próba oszustwa.
Po pierwsze, ta sama dziewczynka rzekomo jednocześnie zniknęła w wielu miejscowościach, m.in. w Sieradzu, Jarocinie, Darłowie, Koninie czy w Wałbrzychu.
Po drugie, informacje o jej zniknięciu publikują różne osoby podające się za rodzinę Amelki (1, 2, 3, 4, 5). Za każdym razem robię to profile o nikłej aktywności na Facebooku (np. brak dostępnych postów czy jedynie dwoje znajomych), co powinno wzbudzać nasze podejrzenie.
Dodatkowo niemal we wszystkich przypadkach ogłoszeń (1, 2, 3, 4) o poszukiwaniu 5-letniej Amelki wyłączono możliwość dodawania komentarzy, co w kontekście wezwania o dzieleniu się wszystkimi informacjami w sprawie zniknięcia dziewczynki powinno wzbudzić naszą czujność.
Podejrzany link z informacją o zniknięciu dziewczynki
Do postów (1, 2, 3, 4, 5) dołączono linki do tekstów, których tytuły mają zachęcić nas do kliknięcia: „Ogród przed domem był ulubionym miejscem zabawa Amelki. Do czasu…”. Linki (1, 2, 3, 4, 5) prowadzą do trzech witryn internetowych (podajemy je w bezpiecznej zarchiwizowanej wersji): informatormiejski.click, sensacjelokalne.click oraz wydarzeniawokolicy.click.
Wszystkie z nich znajdują się na liście ostrzeżeń CERT – instytucji badawczej, której celem jest identyfikowanie zagrożeń w sieci. Lista ostrzeżeń zawiera wykaz witryn stanowiących zagrożenie dla użytkowników.
Co kryje się pod linkiem oszustów?
W momencie pisania tej analizy pod linkami informatormiejski.click, sensacjelokalne.click oraz wydarzeniawokolicy.click nie ma żadnej informacji o poszukiwaniach dziewczynki, ale znajduje się tam informacja na temat hotelu w Kazimierzu Dolnym.
To powinno wzbudzić naszą czujność, ponieważ internetowi oszuści zachęcają nas do kliknięcia podejrzanych linków, dzięki czemu mogą przechwycić nasze dane i hasła, a w konsekwencji nawet pozbawić nas pieniędzy.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter