Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Rząd likwiduje zerowy PIT dla młodych? Nie ma takich planów
Fałszywe informacje na temat likwidacji zerowego PIT-u dla osób do 26. roku życia.
fot. TikTok / Modyfikacje: Demagog
Rząd likwiduje zerowy PIT dla młodych? Nie ma takich planów
Fałszywe informacje na temat likwidacji zerowego PIT-u dla osób do 26. roku życia.
W mediach społecznościowych pojawiły się fałszywe informacje na temat planów rządu.
Analiza w pigułce:
- Na TikToku i Facebooku opublikowano wpisy, w których poinformowano, że obecny rząd likwiduje zerowy PIT dla młodych.
- Ministerstwo Finansów (MF) w odpowiedzi na nasze pytanie poinformowało, że prace nad takimi zmianami nie są ani prowadzone, ani planowane.
- Propozycji takich zmian nie ma wśród projektów ustaw, którym został nadany bieg w Sejmie, wśród projektów ustaw zamieszczonych na portalu Rządowego Procesu Legislacyjnego ani w wykazach prac Rady Ministrów czy Prezesa Rady Ministrów (1, 2).
W ostatnim czasie w sieci pojawiły się informacje o tym, że obecny rząd znosi zerowy PIT dla osób poniżej 26. roku życia. „BRAWO WYBORCY KO.. WLASNIE ZABIERAJA PODATEK ZEROWY DO 26 ROKU ŻYCIA. I KTO ZARAZ ZACZNIE WYCIE?” [pisownia oryginalna] – w taki sposób podpisano zdjęcie Donalda Tuska i Szymona Hołowni, które opublikowano 1 czerwca na TikToku.
Materiał został wyświetlony ponad 700 tys. razy, polubiony ponad 11 tys. razy, a liczba jego udostępnień wynosi 2,9 tys. Wśród opublikowanych pod nim komentarzy pojawiły się głosy osób wyrażających oburzenie rzekomymi działaniami rządu: „Rządy tuska to najgorsze co spotkało Polskę”, „jak młodzież głosowała to niech tak ma”.
Podobna informacja opublikowana została 23 czerwca na Facebooku. „Właśnie zabierają zerowy pit do 26 roku życia. Brawo, macie to co chcieliście” – czytamy na zamieszczonej w poście grafice [pisownia oryginalna]. Post uzyskał ponad 700 polubień, udostępniono go ponad 3 tys. razy.
Wśród ponad 140 komentarzy pojawiły się takie, które świadczą o tym, że użytkownicy uwierzyli w informacje przekazane we wpisie [pisownia oryginalna]: „Naiwni uwierzyli netorycznemu kłamcy” oraz „To już jest odbiorą wszystko co dano i tak piniendzy nie będzie”.
Czym jest ulga dla młodych?
Sejm 4 lipca 2019 roku przyjął nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W ramach regulacji z podatku PIT zwolnione zostały osoby do ukończenia 26. roku życia, które w ciągu roku podatkowego osiągnęły przychody ze stosunku pracy, odbywania praktyki absolwenckiej lub stażu uczniowskiego, zasiłku macierzyńskiego czy umów-zleceń w wysokości do 85 528 zł (art. 1 ust. 2).
W przypadku przekroczenia tej kwoty nadwyżka opodatkowana jest według skali podatkowej. Ulga weszła w życie 1 sierpnia 2019 roku i ma zastosowanie do przychodów uzyskanych od tamtego dnia.
Czy zerowy PIT dla młodych zostanie zlikwidowany?
O to, czy trwają obecnie jakiekolwiek prace mające na celu likwidację zerowego PIT-u dla młodych, zapytaliśmy Ministerstwo Finansów (MF). W udzielonej nam odpowiedzi podkreślono, że tego rodzaju prace nie są ani prowadzone, ani planowane.
„Informujemy, że nie prowadzimy tego rodzaju prac. Nie przewidujemy również ich prowadzenia w najbliższym czasie. […] Na ten moment wykaz prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów nie zawiera propozycji zmiany polegającej na uchyleniu przepisu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych normującego omawiane zwolnienie”.
Prace nad projektami zmiany ustawy o podatku dochodowym
Wśród projektów ustaw, którym został nadany bieg w bieżącej kadencji Sejmu, tych zamieszczonych na portalu Rządowego Procesu Legislacyjnego oraz w wykazach prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów i Prezesa Rady Ministrów nie opublikowano żadnych projektów ustaw, które miałyby zlikwidować ulgowy PIT dla osób poniżej 26. roku życia.
W wykazie prac Rady Ministrów znajduje się jeden projekt dotyczący zmiany ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ma on jednak na celu „wprowadzenie możliwości wyboru kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów, tzw. kasowego PIT, przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach”. W dokumencie nie wspomina się o zniesieniu zerowego PIT dla osób poniżej 26. roku życia.
W trakcie obecnej kadencji Sejmu bieg nadano trzem projektom ustaw o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dwa z nich (1, 2) zakładają podniesienie kwoty wolnej od podatku, trzeci natomiast obniżenie wysokości składki zdrowotnej dla przedsiębiorców.
Na liście projektów Rządowego Centrum Legislacyjnego znajdują się dwa rozporządzenia Ministra Finansów dotyczące poboru podatku dochodowego. Pierwszy z nich dotyczy niepobierania tego podatku od nagród otrzymanych przez Powstańców Warszawskich lub ich małżonków. Drugi natomiast zwolnił z odprowadzania podatku osoby, które otrzymały laptop lub bon na jego zakup w ramach rządowego wsparcia dla uczniów i nauczycieli.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter