Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Sławomir Mentzen, pizza i krewetki – przepis na oszustwo w sieci
Internetowi oszuści nie próżnują – nowy scam wykorzystuje wizerunek znanego polityka.
fot. Adrian Grycuk / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0 / Pexels / Modyfikcje: Demagog
Sławomir Mentzen, pizza i krewetki – przepis na oszustwo w sieci
Internetowi oszuści nie próżnują – nowy scam wykorzystuje wizerunek znanego polityka.
FAKE NEWS W PIGUŁCE
- Na Facebooku pojawiły się posty [1, 2] na temat Sławomira Mentzena z podejrzanymi linkami. Jak można w nich przeczytać: „prowadzący wiadomości Kamil Szewczyk nazwał Sławomira Mentzena »nieodpowiedzialnym « i powiedział w telewizji na żywo, że »informacje finansowe tej wagi mogą wstrząsnąć fundamentami polskiego społeczeństwa«”.
- Linki dołączone do postów [1, 2] prowadzą na strony [1, 2] niepowiązanej ze Sławomirem Mentzenem. Nie znajdziemy na nich dowodu potwierdzającego rzekomą sytuację z udziałem polityka, lecz przepisy na różne potrawy. Nie oznacza to, że są one bezpieczne – witryny mogą być szkodliwe dla naszego urządzenia.
„Prowadzący wiadomości Kamil Szewczyk nazwał Sławomira Mentzena »nieodpowiedzialnym « i powiedział w telewizji na żywo, że »informacje finansowe tej wagi mogą wstrząsnąć fundamentami polskiego społeczeństwa«” – czytamy w postach [1, 2] opublikowanych w styczniu 2024 roku na Facebooku. Dołączono do nich zdjęcia polityka oraz podejrzane linki.
W momencie pisania tekstu jeden z wpisów zdobył ponad 500 reakcji i ponad 100 komentarzy. Udostępniono go 36 razy.
Sławomir Mentzen przekazał szokujące informacje?
Sławomir Mentzen nie powiedział Kamilowi Szewczykowi w „telewizji na żywo” przypisywanych mu słów. Zdjęcie przedstawiające polityka, zamieszczone w jednym z postów, przedstawia polityka podczas wizyty w radiu RMF FM.
Z kolei fotografia dołączona do drugiego wpisu pochodzi z programu „Fakty po Faktach” prowadzonego przez Piotra Kraśkę. To jego plecy są widoczne na fotografii. Tymczasem wspomniany w postach Kamil Szewczyk jest dziennikarzem prasowym, szefem działu „Polityka” w „Super Expressie”.
Dziennikarz i polityk spotkali się w maju 2023 roku w wydaniu specjalnym programu „Wieczorny Express”. W trakcie nagrania, które jest dostępne na kanale dziennika w serwisie YouTube, nie padają słowa pojawiające się w omawianych postach [1, 2]. Studio „Super Expressu” wygląda inaczej niż to widoczne na zdjęciach we wpisach [1, 2].
Zamiast wypowiedzi Mentzena… przepis na krewetki
Do postów [1, 2] dołączono linki, a treść wpisów [1, 2] sugeruje, że są one powiązane z wypowiedzią Sławomira Mentzena. Co więcej, emocjonalny język, jakim napisano posty, może zachęcać do kliknięcia w podane adresy. „Wywiad został przerwany przez władze, ale było już za późno…” – głosi napis umieszczony w miejscu przekierowania na strony.
Pomimo ciekawości nie warto klikać w linki zamieszczone w postach [1, 2]. Nie mają one żadnego związku z rzekomą wypowiedzią Sławomira Mentzena.
Jeden z linków brzmi: cookingeliter.com [link bezpieczny], drugi – cookingeden.com [link bezpieczny]. Po wejściu na zarchiwizowane wersje stron (co pozwala uchronić własny komputer przed ich potencjalnie szkodliwym działaniem) nie znajdziemy informacji na temat polityka Konfederacji. Zobaczymy natomiast przepisy na pizzę, krewetki oraz inne potrawy.
O tym, jak samodzielnie zarchiwizować link, przeczytasz w jednej z naszych analiz.
Niebezpieczne linki, które mogą przynieść poważne skutki
Fakt, że strony, na które przekierowują posty, nie zawierają wprost np. formularza do wyłudzenia danych osobowych, czy też na pierwszy rzut oka nie próbują wyłudzić pieniędzy, nie oznacza, że są one w pełni bezpieczne.
Strony oszustów mogą nie tylko wyłudzać loginy i hasła, lecz także instalować na naszym urządzeniu złośliwe oprogramowanie. Wystarczy przypadkowe kliknięcie, aby bez naszej wiedzy pobrać wirusa. Może on zostać wykorzystany do kradzieży informacji lub wysyłać na nasz komputer niechciane reklamy. Innym zagrożeniem jest wykorzystanie naszego sprzętu do kopania kryptowalut. Niektóre z witryn oszustów mogą podpiąć się pod nasz komputer, aby nabywać np. bitcoiny. Część stron może to robić, nawet gdy zamkniemy przeglądarkę.
Co ważne, bardzo podobny link do tych podanych w postach [1, 2] znalazł się na liście niebezpiecznych witryn prowadzonej przez CERT Polska. Brzmi on: cookingpaths.com [link bezpieczny]. Wyszukanie tego linku w wyszukiwarce Facebooka prowadzi do posta z 25 października 2023 roku. Wpis ten dotyczy rzekomego aresztowania… Sławomira Mentzena.
Pod linkiem oszustów czekają na nas przepisy na pumpkin spice latte, lemoniadę ogórkową oraz informacja o poszukiwaniach pracowników w kancelarii podatkowej Sławomira Mentzena.
To nie pierwszy raz, gdy Sławomir Mentzen stał się tematem internetowego oszustwa. Kilka miesięcy temu przyglądaliśmy się przekazom, z których wynikało, że polityk został pozwany przez Narodowy Bank Polski. Doniesienia te również okazały się fałszywe.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter