Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
StopFake: Fałsz – ukraiński BWP przejechał samochód ze starszym mężczyzną w Kijowie
StopFake: Fałsz – ukraiński BWP przejechał samochód ze starszym mężczyzną w Kijowie
Kremlowskie kanały w serwisie Telegram rozpowszechniały fałszywe informacje, jakoby bojowy wóz ukraińskiej piechoty przejechał w Kijowie samochód ze starszym mężczyzną.
Według prorosyjskich kanałów na Telegramie zrobiło to „ukraińskie wojsko”. W rzeczywistości mężczyzna w samochodzie został przejechany przez rosyjski BWP, w którym znajdowała się rosyjska grupa dywersyjno-rozpoznawcza.
Ta fałszywa informacja była dystrybuowana przez kanały „Twoje sliwy”, „Żółte sliwy” (gra słowna: w języku rosyjskim słowo „слива” oznacza zarówno śliwę, jak i również wyciek informacji) i wiele innych.
Na potwierdzenie opublikowano filmy: w jednym starszy mężczyzna jest wyciągany ze zmiażdżonego samochodu, w drugim (nakręconym z balkonu) BWP najeżdża na samochód.
Oba filmy zostały nakręcone na Obołoniu (dzielnica ukraińskiej stolicy Kijowa). „Kijów. Podczas gdy rosyjskie wojska zbliżają się do stolicy, ukraińskie wojsko miażdży cywilów” – piszą pod tymi publikacjami.
Wcześniej Ministerstwo Obrony Ukrainy poinformowało o wrogiej grupie dywersyjno-rozpoznawczej na Obołoniu. „Na Obołoniu znajduje się wroga DRG (grupa dywersyjno-rozpoznawcza – przyp. Demagog). Prosimy obywateli o zgłaszanie przemieszczania się sprzętu! Róbcie koktajle Mołotowa, neutralizujcie kafirów! Cywile – bądźcie ostrożni! Nie wychodźcie z domów!” – podało w komunikacie ministerstwo.
Następnie Siły Zbrojne Ukrainy poinformowały o zniszczeniu wrogiej grupy dywersyjno-rozpoznawczej na Obołoniu, o czym poinformowały Siły Lądowe Ukrainy. Informację tę potwierdza nagrany na miejscu film wideo.
Artykuł oryginalnie pojawił się 25 lutego 2022 roku na stronie rosyjskojęzycznej wersji międzynarodowego projektu fact-checkingowego StopFake.org.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter