Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Ten program pomoże łatwo zarobić? Kolejna próba scamu
W mediach społecznościowych pojawił się kolejny film, który ma uwiarygodnić oszustwo.
fot. Pixabay / Modyfikacje: Demagog
Ten program pomoże łatwo zarobić? Kolejna próba scamu
W mediach społecznościowych pojawił się kolejny film, który ma uwiarygodnić oszustwo.
Fake news w pigułce
- Na profilu facebookowym TV Info opublikowano film, który zachęca do zainstalowania aplikacji. Program rzekomo pozwala łatwo zarabiać pieniądze w sieci.
- To kolejna próba scamu. Formularz rejestracyjny jest w domenie, która już wielokrotnie pojawiała się na liście CERT, a informacja o samym programie pochodzi z niewiarygodnego źródła.
7 i 11 września 2023 roku na profilu facebookowym TV Info opublikowano film, w którym zachęcano do rejestracji w programie automatycznego zarabiania. Lektor opowiada o historii Pawła, który „ciężko pracował za granicą”, aby utrzymać rodzinę (czas nagrania 0:00). Program ma zapewniać zarobki przynajmniej „400 euro dziennie z zyskownych transakcji na rynku Forex” (czas nagrania 0:15).
To kolejna próba scamu. Wiele podobny treści opisywaliśmy już na łamach Demagoga.
Informacja nie pochodzi z wiarygodnego źródła
Choć profil, na którym opublikowano posty (1, 2), nazwano TV Info, nie należy on do żadnego wiarygodnego medium. Jego nazwę zmieniono niedawno: 7 września 2023 roku (wcześniej brzmiała jak obcobrzmiące imię i nazwisko). Można to sprawdzić w zakładce „transparentność strony”.
Pod postami (1, 2) znajdziemy prośby użytkowników o link do rejestracji. W niektórych komentarzach opublikowano rzekome dowody na to, że aplikacja faktycznie działa: zdjęcia kupionych produktów i zapewnienia typu: „szybko dostałem pieniądze na swoje konto bankowe”. Nie jest to jednak dowód na to, że program działa, a rzeczy kupiono za pieniądze w nim zarobione.
Link do rejestracji warto sprawdzić na liście tworzonej przez CERT
CERT to organizacja działająca w ramach NASK – Państwowego Instytutu Badawczego. We współpracy z operatorami telekomunikacyjnymi prowadzi ona rejestr witryn internetowych stanowiących zagrożenie wyłudzenia danych.
Link do rejestracji prowadzi do adresu paws.masler.xyz. Na liście CERT znajdziemy kilkanaście podobnych adresów z końcówką masler.xyz. Dlatego należy założyć, że strona jest niebezpieczna, a oszuści korzystają z niej, żeby wyłudzić pieniądze lub dane.
Jak bezpiecznie sprawdzić, co kryje się pod linkiem? Są do tego narzędzia
Aby podejrzeć zawartość linków bez ryzyka, można posłużyć się stronami, które archiwizują witryny (np. ghostarchive czy archive.vn) lub wirtualnymi przeglądarkami (np. browserling). Okaże się, że odsyłają one do formularza rejestracyjnego, w którym trzeba wpisać imię, nazwisko, maila i numer telefonu.
Dlaczego film dołączony do posta nie jest dowodem na skuteczność programu?
W prawym górnym rogu możemy zauważyć logo „Pattern Trader”. Nazwa ta pojawiła się już w jednej z naszych analiz o próbach scamu. Platforma ta rzekomo miała generować dochody użytkowników na podstawie wzrostów i spadków akcji na giełdach. W tym przypadku, aby uwiarygodnić przekaz, wykorzystano fragmenty wywiadu przeprowadzonego w „Dzień dobry TVN” z Marią Romanek, zwyciężczynią teleturnieju „Milionerzy”, który nie miał nic wspólnego z reklamowaną platformą.
Warto zwrócić uwagę, że w filmie dołączonym do omawianego posta mężczyzna w nim występujący, który rzekomo zarabia dzięki platformie, ani razu nie wymienia jej nazwy, ani nie mówi o żadnej platformie zarobkowej. Opowiada tylko o tym, że pracował za granicą, po czym wrócił do domu i cieszy się, że może spędzać więcej czasu z rodziną. Informacje o platformie dopowiada lektor z offu. Dlatego nagranie nie może być dowodem na skuteczność polecanej platformy do zarabiania.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter