Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Thermomix emituje szkodliwe promieniowanie? Fałsz
W nagraniu nie podano poprawnie odczytanych wyników pomiaru.
fot. Facebook i Pixabay / Modyfikacje: Demagog
Thermomix emituje szkodliwe promieniowanie? Fałsz
W nagraniu nie podano poprawnie odczytanych wyników pomiaru.
Fake news w pigułce
- Na Facebooku udostępniono rolkę, z której wynika, że robot kuchenny Thermomix przekracza normy promieniowania.
- W nagraniu do wykonania pomiarów wykorzystano amatorski miernik o nazwie Safe and Sound Pro II, który nie jest odpowiedni do tego celu.
- Producent Safe and Sound Pro II podaje, że urządzenie to pokazuje wyniki maksymalnie do 2,5 W/m². Miernik przedstawia dane w mikrowatach (μW) na metr kwadratowy. Na filmie widzimy największą wartość promieniowania równą 705,000 μW/m², zatem po przeliczeniu wynosi ono 0,705 W/m² [czas nagrania 0:32]. Zgodnie z obowiązującymi przepisami dozwolony poziom PEM to 10 W/m² w zakresie częstotliwości 2-300 GHz. Normy promieniowania elektromagnetycznego w otoczeniu Thermomiksa nie zostały przekroczone.
13 maja 2024 roku na Facebooku opublikowano rolkę, w której stwierdza się, że urządzenie kuchenne, Thermomix, wydziela niebezpieczne promieniowanie, które przekracza określone normy.
Na nagraniu widnieje napis: [pisownia oryginalna] „Termomix i tysiące razy przekroczone normy promieniowania nawet na wyłączonym wi-fi”.
Urządzenie nie nadaje się do przeprowadzenia pomiaru
W rolce możemy usłyszeć: „dla wszystkich fanów Thermomiksa, świadomych, mniej świadomych. Proszę bardzo, wszystko jest wyłączone, nie ma nic połączone, nic, tak? Proszę bardzo, Wi-Fi mam wyłączone, telefon jest na trybie samolotowym. Milion to jest ostatnia zapisana, o patrzcie, jak skacze. Jak atakuje krótkimi sygnałami. Zrestartuję. Odejdę z telefonem, żeby nie było i tak jest tryb samolotowy, patrzcie. Niby wszystko wyłączone, a jak skacze. No niebezpieczny ten Thermomiksik panowie” [czas nagrania 0:00].
Autor nagrania do wykonania pomiarów pola elektromagnetycznego PEM używa amatorskiego miernika o nazwie Safe and Sound Pro II. Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy (IŁ-PIB) podaje, że urządzenie to nie jest odpowiednie do przeprowadzania pomiaru promieniowania.
Jak podawał w komentarzu dla Demagoga mgr inż. Jakub Kwiecień z Zakładu Badań Systemów i Urządzeń IŁ-PIB, pomiar za pomocą takiego urządzenia nie jest w żaden sposób wiarygodny. Wskazany przyrząd nie podlega nadzorowi metrologicznemu, w związku z tym na podstawie otrzymanych dzięki niemu wyników nie można ocenić, jakie jest natężenie PEM w środowisku.
Normy promieniowania nie zostały przekroczone
Na omawianym filmie widzimy zmieniające się na urządzeniu duże wartości liczbowe, które rzekomo mają świadczyć o przekroczonych normach promieniowania w pobliżu Thermomiksa [czas nagrania 0:18].
Aktualne przepisy zezwalają na poziom PEM wynoszący 10 W/m² w przedziale częstotliwości 2-300 GHz. Na stronie producenta Safe and Sound Pro II czytamy, że urządzenie to pokazuje wyniki maksymalnie do 2,5 W/m². Miernik wyświetla dane w mikrowatach (μW) na metr kwadratowy. Na rolce widzimy najwyższą wartość promieniowania na poziomie 705,000 μW/m², zatem po przeliczeniu wynosi ono 0,705 W/m² [czas nagrania 0:32]. Oznacza to, że normy promieniowania elektromagnetycznego w pobliżu Thermomiksa nie zostały przekroczone.
W filmie nie podano poprawnie odczytanych danych
Zgodnie z wypowiedzią Jakuba Kwietnia w jednej z naszych analiz takie urządzenia do pomiarów są wykorzystywane przez środowiska sprzeciwiające się technologii 5G w celu manipulacji. Zafałszowanie przekazu wynika z przedstawiania wartości w jednostkach „podwielokrotnych”.
Na stronie Vorwerk, zajmującej się sprzedażą różnych urządzeń, w tym Thermomiksów, możemy przeczytać, że: „Thermomix® TM5 posiada homologację zgodną z europejską dyrektywą kompatybilności elektromagnetycznej i spełnia wszystkie normy określone w tej dyrektywie”.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter