Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
To nie jest prawdziwy plakat Jerzego Janiszewskiego
Krążąca po sieci grafika to przeróbka.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
To nie jest prawdziwy plakat Jerzego Janiszewskiego
Krążąca po sieci grafika to przeróbka.
W ostatnim czasie na Facebooku krąży grafika przedstawiająca rzekomy plakat autorstwa Jerzego Janiszewskiego. Udostępniono ją m.in. w grupie Prawo i Sprawiedliwość – Forum Sympatyków.
Przekaz płynący z grafiki jest krytyczny wobec kandydatury Rafała Trzaskowskiego na urząd prezydenta. Komentujący internauci uwierzyli w jej autentyczność: „Brawa dla Pana Janiszewskiego”, „Brawo to prawda”, „Super plakat”.
Czy grafika jest autentyczna?
Nie. Została ona przerobiona w sposób, który zmienił jej oryginalny przekaz. W pierwotnej wersji grafika autorstwa Jerzego Janiszewskiego wyrażała bowiem poparcie dla kandydatury Rafała Trzaskowskiego.
Sam autor zamieścił ją 17 czerwca na swoim profilu:
https://www.facebook.com/jerzy.janiszewski.313/posts/2681800148728702
Kim jest Jerzy Janiszewski?
Jerzy Janiszewski jest grafikiem i autorem kultowego logo „Solidarności”. Na stronie Instytutu Pamięci Narodowej zapoznać możemy się z historią jego powstania:
Chodziłem do stoczni, oglądałem na co dzień, jak ludzie się trzymają za ręce, pod rękę, jak razem śpiewają. Chciałem połączyć te litery w łańcuch, aby »s « przechodziło w »o«, »o « w »l « itd. Wtedy zauważyłem że z tych liter rodzą się sylwetki ludzi trzymających się za ręce. Flaga była wtedy atrybutem strajku, strajk był już ogólnopolski, było ewidentne, że flaga po prostu musi być! Tak samo wiedziałem, że flaga musi wystrzelić do góry z ramienia litery »N«. Pracowałem szybko – w ciągu dwóch dni, z dnia na dzień, zrobiłem kilka szkiców malując odręcznie pędzlem i zobaczyłem, że to ma swoje proporcje, że to wyszło.
– wspomina autor.
Obecnie kwestie związane z wykorzystywaniem logo są przyczyną sporów pomiędzy NSZZ „Solidarność”, Europejskim Centrum Solidarności a samym Jerzym Janiszewskim. W 2019 roku władze związku zawodowego wycofały zgodę na wykorzystywanie logo przez ECS za wyjątkiem wystawy stałej. Przeciwko tej decyzji zaprotestował jednak Jerzy Janiszewski, który poparł wówczas władze Centrum.
Dziękujemy Jerzemu Janiszewskiemu za solidarność z ECS. Twórca znaku »Solidarność « wyraził życzenie, aby ECS korzystało z tego znaku do prowadzenia działalności statutowej.
– skomentował sprawę Basil Kerski, dyrektor ECS.
W kwietniu bieżącego roku „Solidarność” wezwała Jerzego Janiszewskiego do opublikowania przeprosin za „kolejne wykorzystanie logo Solidarności bez wiedzy i zgody związku”. Zarzewiem sporu stała się tym razem publikacja przez Jerzego Janiszewskiego zmodyfikowanej wersji logo z większymi odstępami pomiędzy literami. Pomysł miał na celu promowanie idei dystansowania społecznego w związku z pandemią koronawirusa. O sprawie informował sam Jerzy Janiszewski:
https://www.facebook.com/jerzy.janiszewski.313/posts/2611983629043688
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=2609337522641632&set=pb.100006962293348.-2207520000..&type=3&theater
Z pracami Jerzego Janiszewskiego można zapoznać się na jego stronie internetowej.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter