Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
To zdjęcie nie przedstawia protestu w sprawie koronawirusa
To impreza techno w Zurychu.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
To zdjęcie nie przedstawia protestu w sprawie koronawirusa
To impreza techno w Zurychu.
W sobotę 1 sierpnia w Berlinie odbyła się manifestacja przeciwko restrykcjom związanym z pandemią COVID-19. Tysiące osób zebrało się, aby wyrazić swoje niezadowolenie z powodu nakazów, które rząd nałożył na obywateli. Władze zalecały niegromadzenie się w tak dużych skupiskach, mimo to członkowie grupy Querdenken 771 zdecydowali się na przeprowadzenie protestu. Podczas pochodu skandowali wolnościowe hasła. Policja nawoływała, aby zachowywać zasady dystansu społecznego i korzystać z maseczek, niestety protestujący nie stosowali się do zaleceń. Uczestnicy wyrażali sprzeciw nie tylko wobec restrykcji, ale także wygłaszali tezy charakterystyczne dla rozmaitych teorii spiskowych tworzonych w związku z pandemią.
W niedzielę 2 sierpnia na Facebooku pojawił się post rzekomo obrazujący liczbę osób biorących udział w manifestacji. Został on opatrzony podpisem:
Berlin – protest kumatych przeciw bajeczce Covid, a kiedy my?
Post udostępniono ponad 400 razy. Dokonały tego między innymi takie profile, jak Narodowcy i Świadome Plemię.
Czy zdjęcie pochodzi z sobotniej manifestacji?
Nie, zdjęcie nie pochodzi z manifestacji w Berlinie. Zostało zrobione podczas imprezy o nazwie Street Parade, która odbywa się w Zurychu. Jak określają organizatorzy, jest to najbardziej kolorowa parada house i techno, która co roku przyciąga setki miłośników muzyki z różnych zakątków świata. Zdjęcie, które zostało wczoraj opublikowane, pochodzi z 2018 roku.
Korzystając z narzędzia TinEye, możemy skorzystać z techniki odwróconego wyszukiwania obrazem. Dzięki temu dowiadujemy się, że fotografia pierwszy raz w sieci pojawiła się 20 czerwca 2019 roku, czyli ponad pół roku przed wybuchem pandemii COVID-19. Edycja z 2019 roku odbyła się natomiast 10 sierpnia 2019 roku. W tym roku z uwagi na pandemię impreza została przełożona na 2021 rok.
Odwrócone wyszukiwanie obrazem
Odwrócone wyszukiwanie obrazem umożliwia nam sprawdzenie, czy dana grafika pojawiła się już w sieci. Podstawowe możliwości daje nam Google Grafika. Z kolei Yandex czy TinEye pomogą nam w bardziej zaawansowanych poszukiwaniach. Są to narzędzia, które pozwalają na bardziej krytyczne spojrzenie na wszelkie grafiki, które spotykamy w sieci. Sprawdzenie, kiedy dana grafika pojawiła się w przestrzeni wirtualnej, ułatwi nam weryfikację chronologii, a co za tym idzie, również zgodności opisu obrazka z faktami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter