Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
To zdjęcie nie przedstawia pustych trumien zmarłych na COVID-19
A nieotwarty szpital w Brazylii nie twierdził, że leczy chorych na COVID-19.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
To zdjęcie nie przedstawia pustych trumien zmarłych na COVID-19
A nieotwarty szpital w Brazylii nie twierdził, że leczy chorych na COVID-19.
4 sierpnia 2020 roku jeden z użytkowników Facebooka udostępnił na swoim profilu post, w którym opisał sytuację, jaka miała miejsce w Brazylii. Członkowie parlamentu tego kraju mieli wejść do jednego ze szpitali, który jeszcze nie został ukończony. Przedstawiciele placówki twierdzili jednak, że na jej terenie leczonych jest 5 tysięcy osób chorych na COVID-19, a 200 pacjentów zmarło. Po dotarciu na miejsce deputowani odkryli, że szpital nie leczył żadnych pacjentów. Dodatkowo, po otwarciu czekających na transport trumien ofiar koronawirusa okazało się, że były puste. Jako dowód autor posta umieścił zdjęcie przedstawiające ludzi stojących obok otwartych, pustych trumien.
Rzekomą przyczyną fałszywych informacji ze strony szpitala było celowe zawyżanie statystyk, aby otrzymać szybki dostęp do szczepionek. Film z interwencji brazylijskich polityków miał być udostępniany na anglojęzycznych portalach.
Post wywołał liczne reakcje internautów, udostępniło go ponad 1,2 tys. użytkowników Facebooka.
Czy informacje o brazylijskim szpitalu są prawdziwe?
Nie. Cała sprawa to fake news. Rzekomą interwencję brazylijskich deputowanych w nieczynnym szpitalu opisał portal AFP Fact Check. Wideo, które miało przedstawiać akcję polityków, było bowiem szeroko udostępniane na takich portalach jak Twitter, Facebook, YouTube czy Instagram. Nie jest ono już jednak dostępne.
Okazuje się, że nagranie przedstawiało nie interwencję polityków w związku z leczeniem pacjentów na koronawirusa, a inspekcję deputowanego Filippe’a Poubela w budowanym szpitalu polowym, który jeszcze nie przyjął pierwszego pacjenta. Poubel opublikował wideo ze swojej wizyty w serwisach YouTube i Facebook. Fragment tego filmu został wykorzystany w opisywanym wyżej fake newsie.
Placówka przedstawiona w filmie nosi nazwę „Hospital De Campanha São Gonçalo” i jest jednym z siedmiu szpitali polowych budowanych w związku z epidemią koronawirusa. Deputowany Poubel pojechał na inspekcję szpitala, który miał zostać otwarty tego samego dnia, jednak nic nie było gotowe na czas.
Również zdjęcie użyte w opisanym na początku poście nie ma związku z wizytowanym szpitalem ani w ogóle z epidemią koronawirusa. Zostało wykonane w Brazylii, ale w styczniu 2013 roku. Przedstawia trumny, w których były chowane ofiary pożaru w nocnym klubie Kiss w Santa Maria. W tragedii zginęło ponad 200 osób.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter