Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Trump uważa, że wyborcy republikanów są głupi? To zmyślony cytat
W mediach społecznościowych pojawił się fragment wywiadu, w którym Donald Trump rzekomo obraził wyborców głosujących na republikanów. To jednak fałszywy cytat, który krąży w mediach społecznościowych od kilku lat.
fot. Pexels / Pixabay / Modyfikacje: Demagog
Trump uważa, że wyborcy republikanów są głupi? To zmyślony cytat
W mediach społecznościowych pojawił się fragment wywiadu, w którym Donald Trump rzekomo obraził wyborców głosujących na republikanów. To jednak fałszywy cytat, który krąży w mediach społecznościowych od kilku lat.
Analiza w pigułce
- Na Threadsie i Facebooku pojawił się cytat Donalda Trumpa z wywiadu dla magazynu „People” z 1998 roku. Rzekomo prezydent-elekt miał powiedzieć wówczas, że osoby głosujące na republikanów to „najgłupsza grupa wyborców w kraju” – tym samym miałby obrazić swoją obecną grupę wyborców.
- Ten cytat jest nieprawdziwy, ponieważ w wydaniu magazynu z tamtego roku nie opublikowano wywiadu z Donaldem Trumpem. W żadnych innych wypowiedziach polityka dla „People” nie padło podobne stwierdzenie.
- Zmyślona wypowiedź po raz pierwszy pojawiła się w sieci w 2015 roku i od tamtej pory co kilka lat powraca przy okazji wyborów prezydenckich w USA w 2016, 2020 i 2024 roku.
Donald Trump zwyciężył w tegorocznych wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych i obecnie, jako prezydent-elekt, oczekuje na zaprzysiężenie. Tymczasem w internecie pojawił się rzekomy cytat polityka z przeszłości, w którym negatywnie odnosił się do republikańskich wyborców, co mogłoby podważać wiarygodność kandydata.
Na opublikowanym w mediach społecznościowych (1, 2) zdjęciu widać przetłumaczony fragment wypowiedzi z magazynu „People” z 1998 roku. Jak wskazywał opis, autorem słów miał być Donald Trump. Ponoć polityk stwierdził [pisownia oryginalna]: „Gdybym miał kandydować, wystartowałbym jako Republikanin. To najgłupsza grupa wyborców w kraju. Wierzą we wszystko,co podaje Fox News. Mógłbym kłamać, a oni i tak by to przełknęli. Założę się, że byłoby wspaniale”.
W amerykańskich mediach można znaleźć przykłady kontrowersyjnych wypowiedzi Donalda Trumpa. Czy jednak naprawdę ponad dwadzieścia lat temu obraził on swoją obecną grupę wyborców?
Nie ma dowodów, że Trump kiedykolwiek obraził republikańskich wyborców
Wspomniany cytat po raz pierwszy pojawił się nie w 1998, lecz w 2015 roku. Działo się to kiedy pierwsza kampania prezydencka Donalda Trumpa nabierała rozpędu. Wówczas wiarygodność wypowiedzi sprawdzali analitycy Snopes.com oraz Factcheck.org. Okazało się, że w archiwum magazynu „People” fact checkerzy nie znaleźli ani jednego wywiadu, przeprowadzonego z Trumpem w 1998 roku.
Redaktorzy Factcheck.org zdobyli także komentarz od Julie Farin, odpowiedzialnej w „People” za public relations. Jak powiedziała pracowniczka gazety, nie ma śladu po takim cytacie:
„Magazyn »People « przyjrzał się tej sprawie wyczerpująco, gdy pojawiła się po raz pierwszy w październiku (2015 roku – przyp. Demagog). Sprawdziliśmy każdy tekst traktujący o Trumpie w naszym archiwum. Nie mogliśmy znaleźć żadnej wypowiedzi podobnej do tego cytatu – i żadnego wywiadu z 1998 roku”.
Ponadto zdjęcie, które towarzyszy fałszywemu cytatowi również nie pochodzi z „People”. To zrzut ekranu z wywiadu w 1988 roku, który Oprah Winfrey przeprowadziła wówczas z Trumpem. Rozmowa dotyczyła nowej książki Trumpa, jednak w czasie wywiadu pojawiły się także tematy polityczne, w tym kwestia ewentualnego ubiegania się o fotel prezydenta. W tamtym czasie Trump nie był jednak zainteresowany kandydowaniem.
Polityczna przynależność Trumpa zmieniała się z czasem
Dla poszerzenia kontekstu warto spojrzeć na poglądy Donalda Trumpa w okolicach 1998 roku, które nie były tak skrajne, jak mógłby sugerować to fałszywy cytat. W 1999 roku w „Wall Street Journal” Trump napisał, że rozważa swoją kandydaturę w wyborach prezydenckich. Miał startować jako kandydat niezależnej Partii Reform, do której przeszedł po tym, jak przez lata był członkiem partii republikańskiej. Jak tłumaczył w wywiadzie dla CNN, powodem odejścia w tamtym czasie był brak zrozumienia dla potrzeb Amerykanów:
„Myślę, że nikt tak naprawdę nie trafia w sedno. Demokraci są zbyt daleko na lewo […] Republikanie są zbyt daleko na prawo. I nie sądzę, żeby ktokolwiek uderzył w strunę, nie w strunę, którą chcę usłyszeć, i nie w strunę, którą inni ludzie chcą usłyszeć, a ja to widziałem”.
W późniejszych latach Trump kilkukrotnie zmieniał przynależność polityczną. W 2001 roku określał się jako demokrata, by w 2009 ponownie związać się z partią republikańską. Z kolei w 2011 roku opisywał się jako niezwiązany z żadną partią.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter