Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Uczestnik zgromadzenia ONR Bąkiewicza nie oddaje moczu na pomnik
Zdjęcie zostało przerobione i przedstawione w fałszywym kontekście.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Uczestnik zgromadzenia ONR Bąkiewicza nie oddaje moczu na pomnik
Zdjęcie zostało przerobione i przedstawione w fałszywym kontekście.
12 października profil Nie lubię PiS-u zamieścił post zawierający link do strony z memem. Przedstawia on mężczyznę ubranego w bluzę z napisem „ŚMIERĆ WROGOM OJCZYZNY”, który stoi przed pomnikiem Małego Powstańca w Warszawie. Na murku pomnika, przed mężczyzną zauważyć można mokrą plamę, co sugeruje, że oddaje on mocz.
Podpis mema i posta „Uczestnik zgromadzenia ONR Bakiewicza oddający mocz na pomnik powstańca Warszawa 2021 /10/10” wskazuje, że zdjęcie zostało wykonane niedawno i przedstawia osobę powiązaną z obozem narodowo-patriotycznym i zgrupowaniem Roberta Bąkiewicza, prezesa organizacji Marsz Niepodległości. Taki sam post został opublikowany na profilu Rozliczymy Andrzeja Dudę z jego obietnic wyborczych.
Tylko na te dwa posty zareagowano w sumie ponad 970 razy, udostępniono ponad 500 razy, a użytkownicy napisali ponad 440 komentarzy, wśród których można zauważyć wiarę w prawdziwość przedstawionej treści: „A czegóż się spodziewać po neandertalczyku”, „Bo to honorowe i patriotyczne oddanie moczu. Pewnie jeszcze śpiewał przy tym hymn narodowy z ręką na …..sercu”, „Na takich prymitywow mowilo sie obszczymorki”. Nieliczni internauci zwracali uwagę, że zdjęcie nie jest prawdziwe: „To jest nikomu niepotrzebny fejki”, „Precz z ONR i Bąkiewiczem. Ale za taki fotomontaż gość powinien was pozwać. Co Wy chcecie zrobić z tego portalu tvpisinfo???”.
Czy zdjęcie przedstawia prawdziwą sytuację?
Nie, przedstawione w postach zdjęcie to fotomontaż – mokra plama została dodana w programie graficznym. Już w maju 2016 roku opisywał to portal Warszawa w pigułce. Artykuł, który początkowo określał zdjęcie jako „prowokację lub zwykłą głupotę”, został zaktualizowany, gdy z portalem skontaktował się jego autor.
Okazuje się, że zdjęcie zostało wykonane w 2015 roku i uwiecznia kolegę fotografa, który przed pomnikiem oddaje hołd powstańcom. W tekście zamieszczono oryginalną fotografię, na której nie widać mokrej plamy i podpisano jej autora – Romana Cypriana Śliwińskiego. Oryginalne zdjęcie wraz z autorem w listopadzie 2017 roku opublikował także facebookowy profil Racjonalna Polska.
Wbrew podpisowi we wpisie zdjęcie nie zostało wykonane w październiku 2021 roku, ale – jak twierdzi jego autor – w 2015 roku. Nie wiadomo, kim jest uwieczniony mężczyzna, nie można więc wskazać na jego związek z organizacją ONR i Robertem Bąkiewiczem.
Ponowne publikowanie tego fotomontażu teraz i kojarzenie przedstawionej na nim osoby z Robertem Bąkiewiczem może mieć związek z sytuacją, która miała miejsce w Warszawie w niedzielę, 10 października. Podczas manifestacji „ZostajeMY w Europie” odbywała się równocześnie kontrmanifestacja, która próbowała zagłuszyć prounijną manifestację. Podczas swojego przemówienia powstańczyni warszawska Wanda Traczyk-Stawska zwróciła się bezpośrednio do przewodniczącego kontrmanifestacji Bąkiewicza:
„Milcz głupi chłopie! Milcz! Milcz! Milcz! Chamie skończony! Milcz! Bo ja jestem żołnierzem, który pamięta, jak krew się lała, jak moi koledzy ginęli. Ja tu po to jestem, żeby wołać w ich imieniu. Nigdy nikt nie wyprowadzi nas z tego… z mojej ojczyzny, która jest Polską, ale także nikt z Europy. Bo Europa to moja matka także!”
Po jej wystąpieniu sieć zalała fala fałszywych informacji, które dementowaliśmy m.in. na naszym portalu w analizie Bąkiewicz nie nazwał Wandy Traczyk-Stawskiej „starą babą z demencją”.
Podsumowanie
Przedstawione w postach zdjęcie ukazujące mężczyznę w bluzie z narodowo-patriotycznym hasłem, oddającego mocz na pomnik Małego Powstańca w Warszawie, jest fotomontażem. W wyniku manipulacji obrazem dodano mokrą plamę i zasugerowano, że powstała z powodu oddania moczu przez uwiecznionego na zdjęciu mężczyznę. Ponadto zdjęcie zostało zrobione już 6 lat temu, a nie kilka dni temu, jak sugerują autorzy postów. W związku z tym podane w postach informacje należy uznać za fałszywe. O tej i podobnej manipulacji fotografiami pisaliśmy w innej naszej analizie.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter