Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Ukraińscy żołnierze nie zmarli po otrzymaniu amerykańskiej szczepionki na koronawirusa
Informacja pochodzi ze stron propagujących rosyjską dezinformację.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Ukraińscy żołnierze nie zmarli po otrzymaniu amerykańskiej szczepionki na koronawirusa
Informacja pochodzi ze stron propagujących rosyjską dezinformację.
27 lipca na profilu Obserwator Ziemi zamieszczono post z informacją o tym, że czterech ukraińskich żołnierzy umarło po otrzymaniu amerykańskiej szczepionki na koronawirusa.
Źródła tych doniesień znalazły się w komentarzach pod postem.
Jak widzimy, post uzyskał duże zasięgi – udostępniło go ponad 450 użytkowników. W dyskusji czytamy: „To było do przewidzenia”, „Przecież właśnie o to im chodzi, tak mają działać szczepionki. Niedługo odtrąbią wielki sukces”, „Czyli działa dobrze bo o to im chodzi”.
Skąd pochodzi ta informacja?
News o ukraińskich żołnierzach, którzy rzekomo zmarli po przyjęciu amerykańskiej szczepionki, pochodzi ze źródeł rozpowszechniających rosyjską dezinformację. Wśród portali, które podały tę wiadomość, znalazły się między innymi Ruska Wiosna, Lugansk Media Centre czy EurAsia Daily. Każda z tych stron zamieszcza treści zgodne z narzucaną przez Kreml narracją odnośnie na przykład wojny na Ukrainie. Żaden z wymienionych portali nie jest źródłem, które może zostać uznane za wiarygodne.
Zgony żołnierzy to fake news
Doniesienia na ten temat zostały zweryfikowane przez ukraiński portal fact-checkingowy StopFake, zajmujący się zwalczaniem rosyjskiej dezinformacji. W komentarzu udzielonym portalowi rzecznik prasowy służby medycznej Ukraińskich Sił Zbrojnych Ołeksij Mazepa zdementował te nieprawdziwe informacje.
W ostatnich miesiącach na Ukrainie nie przebywał ani jeden zagraniczny ekspert medyczny. Żaden z ukraińskich żołnierzy zakażonych koronawirusem nie bierze też udziału w jakiejkolwiek eksperymentalnej terapii leczniczej prowadzonej w charkowskiej regionalnej przychodni ochrony radiacyjnej ludności (co sugerowała Ruska Wiosna). Zamiast tego żołnierze są leczeni w szpitalach wojskowych.
Zgodnie z najnowszymi informacjami z 28 lipca w Ukraińskich Siłach Zbrojnych było 160 aktywnych przypadków COVID-19. Do tej pory wyzdrowiało 579 osób, odnotowano 5 zgonów.
https://www.facebook.com/Ukrmilitarymedic/photos/a.111992683741037/160077435599228/?type=3&theater
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter