Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Wiceprezes Pfizera aresztowany? To informacja z satyrycznego źródła!
Doniesienia pochodzą ze strony internetowej celowo tworzącej nieprawdziwe informacje.
Wiceprezes Pfizera aresztowany? To informacja z satyrycznego źródła!
Doniesienia pochodzą ze strony internetowej celowo tworzącej nieprawdziwe informacje.
FAKE NEWS W PIGUŁCE:
- Na profilu Konrad Wichert – Niezależny Dziennikarz pojawiła się informacja o aresztowaniu wiceprezesa firmy Pfizer.
- Źródłem tych doniesień jest artykuł na stronie Vancouver Times. Strona znana jest z publikowania satyrycznych informacji, których nie można zostać uznać za wiarygodne źródło wiedzy.
W internecie co jakiś czas można natrafić na strony internetowe celowo podające nieprawdziwe informacje, które mają wyglądać jak newsy z wiarygodnych mediów. Treści o takim charakterze publikuje np. The Onion lub Babylonbee, a w Polsce ASZdziennik.
Tego typu działanie ma najczęściej charakter humorystyczny, może jednak stać się podstawą do powstania fake newsów. Tak było np. w przypadku doniesień o istnieniu nowojorskiej restauracji sprzedającej dania z ludzi.
Podobne źródło miała również informacja o aresztowaniu wiceprezesa firmy Pfizer, którą podał na swoim profilu Konrad Wichert – Niezależny Dziennikarz. W poście nie znajdziemy jednak zastrzeżenia, że news został zmyślony. Zamiast tego we wpisie czytamy: „No i trzeba było troszke poczekać a prawda sama zawsze wyjdzie na światło dzienne”. Dodatkowo post zawiera również zmodyfikowaną grafikę udostępnioną z oryginalnym tekstem. Celem przeróbki było stworzenie wrażenia wiarygodności informacji.
Informacja o aresztowaniu wiceprezesa Pfizera pochodzi ze źródła znanego z treści o charakterze satyrycznym
W poście autor zawarł link prowadzący do źródła informacji o aresztowaniu włodarza firmy farmaceutycznej. Prowadzi on do tekstu na stronie Vancouver Times. Jak możemy przeczytać w zakładce „o nas”, treści publikowane na tej witrynie są nieprawdziwe i mają charakter satyryczny:
„Vancouver Times jest najbardziej zaufanym źródłem satyry na Zachodnim Wybrzeżu. Piszemy satyryczne historie o problemach, które dotykają konserwatystów.
W żaden sposób nie jesteśmy związani z mediami głównego nurtu (CBC, CTV itp.), a wszelkie podobieństwa między naszymi treściami a pracą MSM są czysto przypadkowe”.
Informacja o tym, że treść newsa jest nieprawdziwa, znajduje się także w oryginalnym tekście
Doniesienia o aresztowaniu wiceprezesa Pfizera spowodowały, że analizę satyrycznego artykułu przygotował fact-checkingowy portal Snopes.com. W odpowiedzi na oznaczenie tekstu jako fałszywy autorzy strony Vancouver Times umieścili w newsie trzy dodatkowe informacje o tym, że wiadomość nie jest prawdziwa.
Jeśli przyjrzymy się paskowi, gdzie znajduje się tytuł, to dostrzeżemy, że news o aresztowaniu został przypisany do kategorii „satyra”.
Również na fotografii towarzyszącej artykułowi znajduje się zastrzeżenie, że tekst jest satyrą, a nie wiarygodną informacją:
Ostatnie zastrzeżenie znajduje się jeszcze na końcu tekstu:
„To jest artykuł satyryczny. Urzędnicy ds. zdrowia w Kanadzie uważają szczepionki za bezpieczne i skuteczne”.
Informacji o satyrze nie znajdziemy w poście na Facebooku
Autorzy informacji o aresztowaniu wiceprezesa firmy Pfizer umieścili w swoim tekście ostrzeżenia o satyrze. Tego typu informacji nie znajdziemy jednak w poście na Facebooku. Grafika opublikowana we wpisie różni się obecnie od tej z artykułu. Nie ma w niej informacji o satyrze:
Podsumowanie
Opublikowanie satyrycznej informacji bez podania kontekstu może wprowadzać odbiorcę w błąd. Autorzy oryginalnego tekstu publikują celowo nieprawdziwe teksty, które nie mogą stanowić wiarygodnego źródła wiedzy. Sprawdzajmy, czy wiadomości, które czytamy, nie pochodzą przypadkiem z anglojęzycznych odpowiedników polskiego ASZdziennika, który publikuje satyryczne newsy i zawsze na końcu informuje, czy dana wiadomość jest prawdziwa, czy nie.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter