Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Woda alkaliczna z ananasa leczy raka? Fałszywe informacje
Fałszywe twierdzenia na temat właściwości ananasa oraz „wody alkalicznej”.
fot. Pexels / Modyfikacje: Demagog
Woda alkaliczna z ananasa leczy raka? Fałszywe informacje
Fałszywe twierdzenia na temat właściwości ananasa oraz „wody alkalicznej”.
FAKE NEWS W PIGUŁCE
- Na Facebooku opublikowano wideo, które dotyczyło rzekomych właściwości przeciwnowotworowych „wody alkalicznej” uzyskiwanej przez zalanie ananasa gorącą wodą [czas nagrania 1:52].
- Woda alkaliczna to produkt mający swoje źródło w założeniach pseudonaukowych, który rzekomo obniża pH organizmu i przez to leczy nowotwory. To nieprawda. Produkty tego typu nie mają takiego działania.
- Choć prowadzono pewne badania dotyczące właściwości niektórych składników ananasa, np. bromelainy, to ich wyniki nie dostarczyły przekonujących dowodów na to, że substancje te leczą nowotwory lub zapobiegają im.
3 listopada 2023 roku na Facebooku opublikowano nagranie, które dotyczyło rzekomych właściwości przeciwnowotworowych „wody alkalicznej” uzyskiwanej przez zalanie ananasa gorącą wodą: „woda alkaliczna, która się tworzy z tego ananasa, zabija tylko komórki rakowe” [czas nagrania 1:52].
Nagranie szybko zyskało popularność: zareagowano na nie ponad 1,7 tys. razy, skomentowano ponad 360 razy, a wyświetlono – ponad 156 tys. razy. Użytkownicy Facebooka reagowali w sekcji komentarzy entuzjastycznie [pisownia oryginalna]: „Dziekuje bardzo to jest prawda”, „Dziękuję bardzo”, „Wdzięczna za podzielenie się”.
„Woda alkaliczna” bazuje na pseudonauce i nie leczy nowotworów
W nagraniu mowa o tym, że moczenie surowego ananasa w gorącej wodzie prowadzi do powstania tzw. wody alkalicznej, która ma rzekomo właściwości przeciwnowotworowe: „Ananas, zwykły surowy ananas, który kupujemy w sklepie, nie żaden w puszkach czy jakieś tam przetwarzane, tylko ananas taki, który kupujemy, kroimy. Dwa – trzy plasterki, na drobne kawałki, zalewamy go, na przykład w filiżance, gorącą wodą. Wtedy tworzy się ciecz, która jest wodą alkaliczną. Ta ciecz powoduje to, że zwalcza każdego rodzaju raka w naszym organizmie” [czas nagrania 0:09].
W rzeczywistości fenomen wody alkalicznej bazuje na założeniach pseudonaukowych. Nie leczy ona nowotworów. Jak podaje American Society of Clinical Oncology (ASCO) na swojej stronie Cancer.net: „Woda alkaliczna stała się popularnym trendem […]. Być może słyszałeś, że woda alkaliczna może zapobiegać rakowi lub go leczyć, ale żadne badania nie udowodniły, by była to prawda”.
To samo dotyczy zresztą nie tylko wody alkalicznej, ale i innych produktów, które rzekomo mają działać alkalicznie na organizm. Cancer Research UK wskazuje:
„Nerki utrzymują poziom pH w bardzo ścisłym i wąskim, zdrowym zakresie. To, co jesz, nie może tego zmienić przez żaden znaczący czas. Wszelkie dodatkowe kwasy lub zasady z jedzenia wydostają się z moczem. Zatem trzymanie się diety alkalicznej nie zapobiegnie rakowi ani nie wyleczy go, a spożywanie kwaśnych pokarmów nie spowoduje raka”.
Ani ananas, ani wywar z niego nie leczą i nie zapobiegają nowotworom
Do rzekomych właściwości przeciwnowotworowych wywaru z ananasa odnosiły się organizacje factcheckingowe (np. 1, 2, 3, 4). Na przykład redakcja NewsChecker analizowała twierdzenia dotyczące tego specyfiku i uznała, że tezy na temat jego działania leczniczego są fałszywe. Również autorzy z AFP Fact Check ocenili, że podobne doniesienia nie mają poparcia w faktach.
Warto dodać, że prowadzono pewne badania dotyczące właściwości niektórych składników ananasa, np. bromelainy. Ich wyniki nie dostarczyły jednak przekonujących dowodów na to, że substancje zawarte w ananasie leczą nowotwory lub zapobiegają im.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter