Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Wojciech Jaruzelski powołuje Julię Przyłębską? Fotomontaż!
Zdjęcie prezentujące Julię Przyłębską i Wojciecha Jaruzelskiego ściskających sobie dłonie to fotomontaż.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Wojciech Jaruzelski powołuje Julię Przyłębską? Fotomontaż!
Zdjęcie prezentujące Julię Przyłębską i Wojciecha Jaruzelskiego ściskających sobie dłonie to fotomontaż.
W ostatnich dniach sieć obiegła grafika prezentująca uścisk dłoni pomiędzy prezes Trybunału Konstytucyjnego Julią Przyłębską oraz Wojciechem Jaruzelskim, I sekretarzem KC PZPR w latach 1981-1989.
Grafika opatrzona została podpisem:
<<Wzruszająca rocznica>>. 33 lata temu komunistyczna Rada Państwa powołała Julię Przyłębską na sędzię.
Obrazek został umieszczony nie tylko na fanpejdżu Niezlomni.com, ale także w grupie Fani Jarosława Kuźniara, gdzie doczekał się ponad 4 tysięcy udostępnień:
Łącznie grafikę obejrzało ponad 570 tysięcy użytkowników Facebooka.
Sporo internautów wyraziło jednakże swoje podejrzenia odnośnie jej wiarygodności (wszystkie cytaty z pisownią oryginalną):
To 33 lata temu wyglądała tak jak dziś?A spawacz gratuluje wyboru, trzymając ją za lewą rękę?
Fotomontaż, lewa ręka sędziny, prawa Jaruzela
Durniejszego fotomontażu nie można było zrobić. Tylko baran by to zmontował.
Nie brakowało jednak komentarzy uznających jej prawdziwość:
Brawo Julia, wsiegda gotow
Julka, ale żeś mnie teraz zaimponowała ??? A to piękne zdjęcie i takie pouczające.
Jak było naprawdę?
Zgodnie z biografią Julii Przyłębskiej, zamieszczoną na stronie Trybunału Konstytucyjnego, w 1982 roku ukończyła ona studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. W latach 1984-1988 odbyła aplikację sędziowską i asesurę w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Poznaniu. Od 1988 roku do roku 1991 była sędzią Sądu Rejonowego w Poznaniu w Wydziale Cywilnym Nieprocesowym.
Zgodnie z ustawą z dnia 20 czerwca 1985 roku Prawo o ustroju sądów powszechnych w PRL sędziów powoływała Rada Państwa na wniosek Ministra Sprawiedliwości. Wojciech Jaruzelski był jej przewodniczącym od 6 listopada 1985 roku aż do 19 lipca 1989 roku, kiedy to organ ten został zastąpiony urzędem Prezydenta Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, a następnie – Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Julia Przyłębska w istocie została więc mianowana na sędzię jeszcze przez Radę Państwa, nie miało to jednak miejsca 33 lata temu, gdyż w tym czasie ciągle odbywała ona aplikację sędziowską oraz asesurę. Sędzią została dopiero w roku 1988.
Nieprawdziwa jest również fotografia, na której ma być widoczne powołanie Julii Przyłębskiej przez Wojciecha Jaruzelskiego.
Oryginalne zdjęcie pochodzi z 1989 roku i przedstawia ówczesnych Marszałka Sejmu Mikołaja Kozakiewicza oraz Marszałka Senatu Andrzeja Stelmachowskiego informujących Wojciecha Jaruzelskiego o wybraniu go przez Zgromadzenie Narodowe na urząd Prezydenta PRL.
Julia Przyłębska wklejona jest w miejsce Mikołaja Kozakiewicza. Oryginalne zdjęcie, z którego zaczerpnięto sylwetkę sędzi, pochodzi z kolei z uroczystości mianowania jej na nową prezes Trybunału Konstytucyjnego. Julia Przyłębska w oryginale ściska dłoń prezydentowi Andrzejowi Dudzie:
Jak widać, Julia Przyłębska umiejscowiona jest z prawej strony fotografii. Dlatego też na przeróbce jej sylwetka musiała zostać odwrócona w osi pionowej, przez co, jak trafnie zauważyli internauci, wydaje się, że wita się ona z Wojciechem Jaruzelskim lewą ręką. Jest to podstawowa wskazówka, która powinna już na samym początku zasugerować odbiorcom, że zdjęcie jest nieprawdziwe.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter