Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Premier i prezydent ćwiczą ewakuację z kraju? Wraca fake news
Po sieci krąży wiadomość o ćwiczeniach wojskowych polegających na wywiezieniu z kraju prezydenta i premiera. To fake news, który pojawił się w mediach społecznościowych już kilka lat temu.
fot. Pixabay / Modyfikacje: Demagog
Premier i prezydent ćwiczą ewakuację z kraju? Wraca fake news
Po sieci krąży wiadomość o ćwiczeniach wojskowych polegających na wywiezieniu z kraju prezydenta i premiera. To fake news, który pojawił się w mediach społecznościowych już kilka lat temu.
Analiza w pigułce
- Na Facebooku i na TikToku pojawiła się informacja o ćwiczeniach odbywających się na „warszawskim lotnisku Okęcie”. Miałyby one polegać na wywiezieniu z kraju prezydenta i premiera.
- Wiadomość o tej samej treści pojawiła się w 2021 roku. Wówczas zaprzeczyły jej Lotnisko Chopina i Służba Ochrony Państwa (SOP).
- Ostatnie ćwiczenia na lotnisku odbywały się we wrześniu 2024 roku, jednak nie miały one takiego charakteru, jak sugerowano we wpisach.
Fałszywe informacje, nawet te już zweryfikowane w przeszłości, mogą co jakiś czas ponownie pojawiać się w mediach społecznościowych. Przykładem może być przekaz o tym, że ustawa o obronie Ojczyzny sprawiła, że wszystkie Polki w razie wojny będą obowiązkowo służyć w armii. Po raz pierwszy ta wiadomość dotarła do odbiorców w 2022 roku, by powrócić po dwóch latach.
Ostatnio w sieci znowu pojawiły się doniesienia o rzekomych ćwiczeniach na „warszawskim lotnisku Okęcie”. Jak głosi napis widoczny na zrzucie ekranu dołączonym do wpisów na Facebooku i na TikToku [pisownia oryginalna], „rząd rozważa już taki scenariusz, że trzeba będzie rzucić wszystko i uciekać z Polski tak samo jak zdrajcy w 1939 roku”.
Wiadomość o rzekomych ćwiczeniach pojawiła się już kilka lat temu, wtedy jednak była pozbawiona kontekstu wojny w Ukrainie. Dlatego wracamy do tematu i sprawdzamy, co się od tego czasu zmieniło.
Informacje o ćwiczeniach z ewakuacji zdementowane przez lotnisko i SOP
Po raz pierwszy informacja o ćwiczeniach prowadzonych na lotnisku w Warszawie pojawiła się w 2021 roku. W postach, które pojawiły się trzy lata później, zawarto tę samą, sprawdzaną już przez Demagoga treść wpisu. Można to rozpoznać np. po tej samej godzinie publikacji oraz po profilu, który udostępnił post.
By sprawdzić, czy faktycznie żołnierze trenowali ewakuację prezydenta i premiera, skontaktowaliśmy się z Lotniskiem Chopina. Jak się dowiedzieliśmy, na terenie lotniska faktycznie odbywały się wtedy ćwiczenia, miały one jednak inny charakter:
„Na Lotnisku Chopina okresowo przeprowadzane są ćwiczenia służb lotniskowych i formacji państwowych, m.in. ratownictwa medycznego, Państwowej Straży Pożarnej czy policji. W ubiegłym tygodniu odbywały się takie rutynowe ćwiczenia. Ze względów bezpieczeństwa nie możemy zdradzać ich szczegółów. Nie miały one jednak charakteru wspominanego w przytaczanych nieprawdziwych wiadomościach”.
Zwróciliśmy się także do Ministerstwa Obrony Narodowej (MON) oraz do Służby Ochrony Państwa (SOP) z pytaniem, czy organizowały w tamtym czasie podobne ćwiczenia. Jak się okazało, zarówno wojsko, jak i SOP nie przeprowadzały takich działań.
Jakie ćwiczenia odbywały się na Lotnisku Chopina?
Podczas poszukiwania wiadomości o ostatnich wydarzeniach na Lotnisku Chopina natrafiliśmy na informację o ćwiczeniach odbywających się w nocy z 20 na 21 września 2024 roku. Jak przeczytamy we wpisie z profilu lotniska na Facebooku, była to „okresowa ocena przygotowania lotniska do sytuacji zagrożenia”.
W ćwiczeniach udział wzięły m.in.:
- policja,
- straż pożarna,
- pogotowie ratunkowe,
- 1. Baza Lotnictwa Transportowego
Lotnisko Chopina nie informowało o ćwiczeniach, które polegałyby na ewakuacji najważniejszych osób w państwie.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter