Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Wyniki wyborów w USA ogłoszone wcześniej? To pomyłka w TV
W sieci pojawiły się zdjęcia transmisji telewizyjnej, podczas której miało dojść do opublikowania wyników amerykańskich wyborów na ponad tydzień przed głosowaniem. Wyjaśniamy, czy te doniesienia są prawdziwe.
Fot. Pexels, Facebook / Modyfikacje: Demagog
Wyniki wyborów w USA ogłoszone wcześniej? To pomyłka w TV
W sieci pojawiły się zdjęcia transmisji telewizyjnej, podczas której miało dojść do opublikowania wyników amerykańskich wyborów na ponad tydzień przed głosowaniem. Wyjaśniamy, czy te doniesienia są prawdziwe.
ANALIZA W PIGUŁCE
- Na Facebooku udostępniono wpisy (1, 2, 3), które informowały, że amerykańska sieć telewizyjna ABC wyemitowała wyniki wyborów prezydenckich w Pensylwanii kilka dni przed zakończeniem właściwego głosowania w kraju. Na zrzutach ekranu załączonych do wpisów widać, że kandydatka demokratów wygrywała w stanie o 5 punktów proc.
- Pasek z wynikiem głosowania rzeczywiście pojawił się na ekranie w czasie transmisji lokalnej stacji, jednak podane rezultaty nie były prawdziwe. W oświadczeniu telewizja WNEP-TV 16 wskazała, że emisja wyników była jej błędem. Podane liczby były losowo wygenerowane w ramach testów sprzętu stacji podczas przygotowań do relacji dnia wyborczego.
- Rzecznik prasowy departamentu stanu Pensylwanii Matt Heckel, w komentarzu przesłanym agencji AFP, potwierdził, że rozpowszechniane informacje są fałszywe, a faktyczne wyniki nie mogły być znane w momencie transmisji programu.
Wstępne rezultaty tegorocznych wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych wskazują na wygraną Donalda Trumpa i na porażkę obecnej wiceprezydent Kamali Harris. Jeszcze przed samym głosowaniem pojawiały się dezinformujące oraz wprowadzające w błąd przekazy, które zweryfikowaliśmy w naszych analizach (np. 1, 2, 3).
Tym razem na Facebooku opublikowano posty (1, 2, 3), według których amerykańska sieć telewizyjna ABC podała wyniki wyborów prezydenckich w Pensylwanii kilka dni przed zakończeniem głosowania w kraju. We wpisach (1, 2, 3) zamieszczono zdjęcie transmisji, na którym widać pasek z wynikami wyborów w Pensylwanii, gdzie o 5 punktów proc. miała wygrać Kamala Harris, kandydatka demokratów.
W części materiałów (1, 2, 3) udostępniono wpisy dotyczące tej sytuacji z profilu Wojciecha Cejrowskiego na portalu X (1, 2). W jednym z nich czytamy [pisownia oryginalna]: „Ups. Telewizja ABC wypuściła już wyniki głosowania w Pensylwanii. Kamala wygrała o 5%.Problem tylko w tym, że wybory dopiero we wtorek”.
Wyniki były losowo wygenerowanym testem, opublikowanym omyłkowo przez telewizję
Pasek wyborczy rzeczywiście się pojawił, jednak nie zawierał on prawdziwych wyników. Rezultaty zostały przedstawione na pasku podczas transmisji Grand Prix Meksyku Formuły 1, emitowanej przez lokalną telewizję WNEP-TV 16, afiliowaną z siecią ABC.
Przedstawiciele medium, w oświadczeniu na stronie telewizji, zaznaczyli, że pasek zawierał losowe wyniki, stanowił test w trakcie przygotowań do relacji nadchodzącego dnia wyborczego i został wyemitowany przypadkowo:
„Testowe wyniki nadchodzących wyborów powszechnych 5 listopada omyłkowo pojawiły się w telewizji WNEP wczesnym wieczorem w niedzielę [27 października – przyp. Demagog] podczas transmisji Grand Prix Meksyku Formuły 1. Liczby te nie powinny pojawić się na ekranie i był to błąd WNEP. Widoczne wartości były losowo wygenerowanymi, testowymi wynikami wysłanymi stacji jako pomoc organizacjom informacyjnym w upewnieniu się, że ich sprzęt działa prawidłowo przed nocą wyborczą”.
Szczegóły wskazywały, że przedstawione wyniki nie były prawdziwe
Powielane w sieci doniesienia dotyczące przedwczesnego opublikowania wyników wyborczych w Pensylwanii (1, 2, 3) zostały zweryfikowane jako nieprawdziwe również przez redakcje factcheckingowe agencji France-Presse (AFP) oraz dziennika „USA Today”.
AFP w swojej analizie zauważa, że pasek wyborczy wyświetlał również testowe wyniki kandydatów innych partii oraz głosowania do Kongresu. Jednak liczby i podawane rezultaty zawierały matematyczne niespójności, np. jako zwycięzcę senackiego wyścigu wskazano kandydata, który otrzymał mniejszą liczbę głosów. Rzecznik prasowy departamentu stanu Pensylwanii Matt Heckel, w komentarzu przesłanym agencji, potwierdził, że informacje rozpowszechniane w sieci są fałszywe.
Urzędnik wskazał, że wyniki nie mogły być znane w momencie transmisji programu, ponieważ: „obecne prawo stanowe nie zezwala hrabstwom na rozpoczęcie otwierania kart do głosowania korespondencyjnego do 7 rano w dniu wyborów. […] Zgodnie z kodeksem wyborczym, hrabstwa nie mogą nawet rozpocząć rejestrowania i publikowania wyników przed zamknięciem lokali wyborczych o godzinie 20:00 w dniu wyborów”.
Według wstępnych wyników wyborów Donald Trump wygrywa
Choć przedwyborcze prognozy sondażowe dawały wyrównane szanse obu kandydatom, to pierwsze wyniki głosowania wskazują na wygraną Donalda Trumpa, kandydata republikanów. Wstępne rezultaty podawane przez media po zakończeniu głosowania (1, 2, 3) nie odzwierciedlają liczb podanych przez WNEP-TV na ponad tydzień przed dniem wyborczym.
AP Race Call: Donald Trump wins Pennsylvania, giving him the battleground state’s 19 electoral votes. https://t.co/vNyURdNHtn pic.twitter.com/Ev1z0d73VL
— The Associated Press (@AP) November 6, 2024
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter