Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Zdjęcie symbol? To nie „reżim Tuska” a rekonstrukcja historyczna
Stara fotografia z inscenizacji nie odnosi się do obecnych wydarzeń.
fot. X / Modyfikacje: Demagog
Zdjęcie symbol? To nie „reżim Tuska” a rekonstrukcja historyczna
Stara fotografia z inscenizacji nie odnosi się do obecnych wydarzeń.
FAKE NEWS W PIGUŁCE
- W mediach społecznościowych pojawiło się zdjęcie (1, 2, 3), na którym widać funkcjonariuszy bijących leżącego mężczyznę. Ma ono rzekomo obrazować przemoc obecnej władzy.
- Fotografia pochodzi z 2016 roku. Wykonano ją w Tomaszowie Mazowieckim podczas rekonstrukcji historycznej w związku z rocznicą wprowadzenia stanu wojennego. Osoby widoczne na zdjęciu to nie współcześni policjanci, lecz rekonstruktorzy biorący udział w inscenizacji.
6 marca 2024 roku w mediach społecznościowych pojawiło się zdjęcie (1, 2, 3) przedstawiające funkcjonariuszy bijących leżącego mężczyznę. Podpis wskazuje, że jest to fotografia odnosząca się do bieżących wydarzeń.
„Zdjęcie symbol. Symbol reżimu obecnej władzy. ZOMO wróciło” – czytamy w serwisie X. „Polska pod rządami Tuska… To dopiero 3 miesiąc” – wskazano w innym wpisie.
Reakcje użytkowników świadczą o tym, że część internautów uwierzyła, że zdjęcie jest aktualne. „Bicie słabszych to dewiza faszystowskiej formacji Tuska” – stwierdził jeden z komentujących na platformie X.
Zdjęcie przedstawione w kontekście aktualnych wydarzeń pojawiło się także na Facebooku, gdzie jeden z użytkowników napisał: „Ale urwali !serduszkowcy co derli sie jebacpis! Rudy smieciu paluj ich na potegie !” [pisownia oryginalna]. Część internautów zwracała jednak uwagę, że zdjęcie nie ma związku z aktualną sytuacją w Polsce. „To zdjęcie z 2016 roku” – podkreślił jeden z użytkowników portalu X.
To nie aktualna sytuacja, a rekonstrukcja historyczna sprzed ośmiu lat
Dzięki wstecznemu wyszukiwaniu obrazem możemy poznać rzeczywisty kontekst fotografii. Tym sposobem trafiamy na strony lokalnych mediów z Tomaszowa Mazowieckiego (1, 2). Omawiane zdjęcie pojawiło się na nich w 2016 roku, nie ma zatem żadnego związku z aktualnymi wydarzeniami.
Wtedy właśnie na placu Kościuszki we wspomnianym mieście odbyła się rekonstrukcja historyczna w związku z rocznicą wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Jak podaje miejscowy portal:
„W ramach pokazu zaprezentowano zatrzymania i rewizje, przemarsz demonstrantów, manifestację i starcia z oddziałami MO i ZOMO. Na pl. Kościuszki można było również obejrzeć wystawę eksponatów i dokumentów związanych z tomaszowską »Solidarnością«, wystawę materiałów IPN dokumentujących przebieg stanu wojennego w Polsce w latach 1981-1983”.
Na zdjęciu nie widać funkcjonariuszy policji
Aby dowiedzieć się, że zdjęcie nie przedstawia funkcjonariuszy policji, nie trzeba wykorzystywać narzędzi do wstecznego wyszukiwania obrazem. Można po prostu dokładnie przyjrzeć się fotografii.
Widzimy na niej osoby ubrane w mundury, które różnią się od współczesnego umundurowania funkcjonariuszy policji (s. 35–40). Jak czytamy na stronie tomaszow-maz.pl, podczas rekonstrukcji w 2016 roku pojawiły się osoby wcielające się w przedstawicieli milicji i ZOMO.
Obszerna galeria dostępna na stronie TV Tomaszów pozwala jeszcze dokładniej przyjrzeć się przebraniom osób biorących udział w inscenizacji.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter