Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Zdjęcie zestrzelonego rosyjskiego samolotu? Fotografia jest stara!
To zdjęcie nie przedstawia zestrzelenia rosyjskiego samolotu podczas wojny w Ukrainie.
Zdjęcie zestrzelonego rosyjskiego samolotu? Fotografia jest stara!
To zdjęcie nie przedstawia zestrzelenia rosyjskiego samolotu podczas wojny w Ukrainie.
W sieci pojawia się coraz więcej fałszywych materiałów związanych z eskalacją konfliktu zbrojnego w Ukrainie. Jeden z przekazów rozpowszechnianych na Facebooku głosi, że pewne zdjęcie przedstawia zestrzelenie rosyjskiego samolotu. Informację na ten temat 24 lutego 2022 roku miała udostępnić redakcja KyivPost bez wyjaśnienia, kiedy zdjęcie zostało faktycznie wykonane, co nadało wiadomości więcej wiarygodności.
Jeden z postów na grupie o nazwie Trzaskowski prawowitym prezydentem RP. Nie uznajemy wyniku z 2020r zdobył ponad 150 reakcji w ciągu kilku godzin od momentu publikacji. Internauci w bardzo emocjonalny sposób komentowali wpis, przy czym nikt nie podawał w wątpliwość kontekstu, w jakim użyto fotografii.
Zdjęcie wykonane w 1993 roku podczas pokazu lotniczego
Rozpowszechniane w sieci zdjęcie przedstawia sytuację z 1993 roku, kiedy to w ramach pokazu w Wielkiej Brytanii zniszczono rosyjskie myśliwce MiG-29. Tak naprawdę jest to odbicie lustrzane tego zdjęcia. Oryginalne zdjęcie możemy znaleźć na stronie www.airteamimages.com. Z opisu dowiemy się, że obraz przedstawia: „pierwsze z serii zdjęć zderzenia dwóch MiG-ów 29. W incydencie nikt nie zginął ani nie został poważnie ranny. Pilot się katapultował”.
Internauci na Twitterze szybko zwrócili uwagę na to, że zdjęcie wcale nie zostało wykonane w 2020 roku, a informację na ten temat zweryfikowała redakcja LeadStories. Jak zdołano się dowiedzieć, w sieci dostępne są również nagrania, które nakręcono wówczas podczas pokazu.
Ile samolotów zestrzeliła Ukraina?
Obecnie sieć zalewają zdjęcia i filmy publikowane w zmanipulowanym kontekście. Samo zdjęcie ze zniszczonym myśliwcem także miało inny kontekst, co nie oznacza jeszcze, że Ukraina nie dokonała zniszczeń w wojskach rosyjskich. Z oficjalnych przekazów wynika, że do południa 24 lutego zniszczono 7 rosyjskich samolotów, o czym informował ukraiński Sztab Operacji Połączonych. Z przekazów medialnych dowiemy się również o innych zniszczeniach w siłach nieprzyjaznych Ukrainie.
Podsumowanie
W czasie chaosu informacyjnego, związanego z eskalacją konfliktu w Ukrainie, w sieci może pojawiać się bardzo dużo fałszywych informacji. Niektóre z nich mogą przytłaczać internautów, ale również i dziennikarzy, którzy bez uprzedniego sprawdzenia treści mogą rozpowszechnić informacje dalej, dlatego też należy zachować czujność i kilkukrotnie sprawdzić docierające do nas doniesienia.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter