Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Zestrzelenie rosyjskiego myśliwca? To symulacja komputerowa!
Rozpowszechnianemu w mediach społecznościowych nagraniu przypisano fałszywy kontekst.
Zestrzelenie rosyjskiego myśliwca? To symulacja komputerowa!
Rozpowszechnianemu w mediach społecznościowych nagraniu przypisano fałszywy kontekst.
Podczas rosyjskiej inwazji na Ukrainę sieć została zalana fotografiami i nagraniami z fałszywym kontekstem. Wiele z nich wykonano znacznie wcześniej niż w bieżącym roku, a niektóre nie przedstawiają nawet prawdziwych wydarzeń.
Jedno z takich nagrań powstało w symulatorze DCS World. Mimo to w mediach społecznościowych pojawią się wpisy, które wskazują, że film przedstawia sytuację, w której „MiG-29 ukraińskich sił powietrznych zestrzelił dzisiaj myśliwca Su-35 należący do rosyjskich sił powietrznych nad stolicą Ukrainy – Kijowa” – czytamy.
Na jedną z kopii nagrania udostępnianego w Polsce zareagowało prawie 550 osób, a ponad 180 udostępniło je dalej na swoich facebookowych tablicach. Żaden z internautów komentujących podany wpis nie zauważył, że nagranie nie odnosi się do prawdziwych wydarzeń w Ukrainie.
Film powstał w symulatorze walk powietrznych – to nie są prawdziwe wydarzenia
Nagranie nie przedstawia zestrzelenia rosyjskiego myśliwca przez ukraińskie wojsko. Informacje na ten temat weryfikowała redakcja apnews.com, która wskazała, że nagranie powstało w symulatorze DCS World, w którym można przeprowadzać dość realistycznie wyglądające bitwy powietrzne. Na platformie YouTube znajdziemy oryginalne nagranie.
https://www.youtube.com/watch?v=SBBJ_JzV8u4
Komentarz autora nagrania
Redakcja apnews.com skontaktowała się z autorem nagrania. Ten wskazał, że: „Film został opracowany w 100% na podstawie materiału z Digital Combat Simulator (DCS), zgodnie z opisem”, a same wypowiedzi osób, które da się usłyszeć na nagraniu, zostały dodane w czasie cyfrowej obróbki.
Z tytułu i opisu nagrania dowiemy się, że autor wskazał, że nie przedstawia ono rzeczywistych wydarzeń. Jak czytamy: „walka powietrzna między ukraińskim MiG29 a rosyjskim Su27 symulowana w DCS World”. Wielu internautów, którzy przesyłali kopie dalej, nie wskazało, że chodzi o grę komputerową. W pewnym momencie także ukraińskie ministerstwo obrony podało dalej film z fałszywym opisem.
Podsumowanie
Informacje dotyczącej wydarzeń w Ukrainie obiegają Internet w sposób błyskawiczny, a każde doniesienie o zwycięskiej walce ofiar rosyjskiej inwazji napawa internautów optymizmem. Niektóre z nich wprowadzają jednak w błąd, ponieważ nie odnoszą się do rzeczywistych wydarzeń. W obliczu chaosu informacyjnego ważne jest, by weryfikować każde z doniesień, by nie mieć zaburzonego obrazu sytuacji i nie ulec innym dezinformującym przekazom, z którymi mogą wiązać się poważne konsekwencje.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter