Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Zrozpaczony Ukrainiec żegna córkę? To fałszywy kontekst!
To nagranie zostało nagrane przed eskalacją wojny rosyjsko-ukraińskiej.
Zrozpaczony Ukrainiec żegna córkę? To fałszywy kontekst!
To nagranie zostało nagrane przed eskalacją wojny rosyjsko-ukraińskiej.
FAKE NEWS W PIGUŁCE
- Popularny w mediach społecznościowych film opisano jako pożegnanie ojca z córką, która musi uciekać z kraju ze względu na działania wojenne prowadzone po ataku Rosji na Ukrainę.
- Nagranie powstało na krótko przed inwazją Rosji na Ukrainę, podczas ewakuacji z separatystycznych republik do Federacji Rosyjskiej.
Bardzo dużą popularność w mediach zdobywa nagranie przedstawiające ojca żegnającego się z córką, która ucieka przed wojną. Według opisów zamieszczanych w mediach ojciec zostaje w kraju, aby walczyć „o Ukrainę”. Tymczasem za tym nagraniem kryje się inna historia.
Zamieszczane w sieci teksty opisują kontekst nagrania z perspektywy Ukraińców uciekających przed rosyjską inwazją. Na przykład na portalu gazeta.pl do tematu wprowadzono w następujący sposób: „Media społecznościowe zalały zdjęcia i nagrania zrozpaczonych Ukraińców, którzy z dnia na dzień musieli podjąć decyzje, mające na celu zapewnienie względnego bezpieczeństwa najbliższym. Zostali bez pracy, bez dachu nad głową. W sieci pojawiło się nagranie, które szybko stało się symbolem rodzinnych dramatów, jakie aktualnie są udziałem naszych sąsiadów” – pisano.
Informacje o nagraniu zdobyły tysiące reakcji i poruszyły wielu internautów. Tylko ten jeden powyższy post uzyskał ponad 8 tys. reakcji i ponad 700 udostępnień, co uczyniło go jednym z popularniejszych na ten temat.
Ewakuacja ludności z separatystycznych regionów na wschód
Nagranie nie przedstawia ojca, który żegna się z córką w obliczu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Film odnosi się do sytuacji, w której na terenie separatystycznej „Donieckiej Republiki Ludowej” (uformowanej w 2014 roku i wspieranej przez Rosję) 18 lutego 2022 roku rozpoczęto ewakuację do Federacji Rosyjskiej. Separatyści w swoich przekazach głosili wówczas, że to Ukraina zamierza dokonać ataku na te tereny.
Fact-checkingowy portal Maldita.es ustalił, że film można znaleźć na Twitterze. 21 lutego 2022 roku – na trzy dni przed rosyjską inwazją na Ukrainę – pojawił się wpis udostępniony przez Aleksieja Karpuszewa, jednego z separatystycznych działaczy politycznych. Podpisano go słowami: „Ewakuacja z Gorłowki. Rozdzierające serce nagranie…”.
https://twitter.com/AleksKarpushev/status/1495713432758374404
Podsumowanie
Film powstał wcześniej i przedstawiał wydarzenia w innym kontekście niż ten, który dodano po 24 lutego 2022 roku. W czasie rosyjskiej inwazji na Ukrainę pojawiło się już wiele nagrań i zdjęć, którym nadawano fałszywy kontekst. W związku z panującym chaosem informacyjnym warto dokładnie przyjrzeć się każdemu z materiałów z osobna.
Dziś narzędzia, takie jak InVid, Google Grafika, TinEye czy Yandex, umożliwiają zweryfikowanie kontekstu poprzez zastosowanie wstecznego wyszukiwania obrazem (działa to też w odniesieniu do poszczególnych klatek filmu). Jeżeli i te środki nas zawiodą, warto zwrócić się do redakcji fact-checkingowych, które zajmą się weryfikacją takich materiałów.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter