Finansowanie
Finansowanie i majątek Stowarzyszenia Demagog
Stowarzyszenie Demagog, zwane dalej Stowarzyszeniem, działa na podstawie ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 roku Prawo o stowarzyszeniach oraz niniejszego Statutu i posiada osobowość prawną (art. 1 Statutu).
Źródłami powstania majątku Stowarzyszenia są (art.30 Statutu):
- składki członkowskie;
- darowizny, zapisy i spadki, środki pochodzące z ofiarności prywatnej, zbiórki publiczne;
- wpływy z działalności statutowej Stowarzyszenia, dochody z majątku Stowarzyszenia, dochody z kapitału (odsetki, lokaty, akcje);
- dochody z nieruchomości i ruchomości będących własnością lub w użytkowaniu Stowarzyszenia;
- dotacje, subwencje, kontrakty, środki z funduszy publicznych, granty;
- dochody z mającej charakter dodatkowy w stosunku do działalności pożytku publicznego działalności gospodarczej prowadzonej na podstawie odrębnych przepisów.
Granty 2023-2024
AI-based antidote to disinformation online
Wysokość grantu: 104 500,00 EUR
Okres realizacji: styczeń 2023-luty 2026
Rozprzestrzenianie się fake newsów (dezinformacji) w mediach społecznościowych wpływa na społeczeństwo w wymiarze indywidualnym i zbiorowym. Dezinformacja, definiowana jako celowe rozpowszechnianie błędnych informacji, w rzeczywistości szerzy się znacznie szybciej niż człowiek jest w stanie ją monitorować i analizować. W tym kontekście w ramach finansowanego przez UE projektu AI4TRUST zostanie opracowany hybrydowy system oparty na współpracy maszyny z człowiekiem oraz zaawansowanych rozwiązaniach opartych na sztucznej inteligencji. Stanowić będzie to wsparcie dla pracowników mediów i decydentów w walce z dezinformacją. System ten umożliwi monitorowanie niemal w czasie rzeczywistym licznych internetowych platform społecznościowych. Będzie filtrował szum społeczny i analizował treści multimedialne (tekstowe, dźwiękowe, wizualne) i wielojęzyczne za pomocą nowatorskich algorytmów AI.
Regionalna współpraca organizacji fact-checkingowych – Google Grant
Wysokość grantu: Pełna kwota przeznaczona łącznie na trzy organizacje na cały czas trwania grantu wynosi 500 000 USD.
Okres realizacji: wrzesień 2022-styczeń 2026
Grant Google ma na celu wspieranie współpracy pomiędzy organizacjami fact-checkingowymi w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. W projekcie biorą udział trzy organizacje reprezentujące markę Demagoga – z Polski, Czech i Słowacji. Zaangażowane organizacje będą wymieniały się swoim know-how i doświadczeniem w komunikacji zewnętrznej i edukacji medialnej. Fundusze będą również wykorzystane do wprowadzenia nowych narzędzi technologicznych ułatwiających i przyspieszających proces weryfikowanie i wykrywania fałszywych informacji w sieci.
FAKE kNOw MORE
Wysokość grantu: 396 933,30 EUR (Demagog: 102 224,43 EUR)
Okres realizacji: styczeń 2023-czerwiec 2024
FAKE kNOw MORE to projekt z zakresu edukacji medialnej skierowany do edukatorów pracujących z młodzieżą z mniej uprzywilejowanych środowisk, w tym do pracowników placówek wsparcia dziennego. Realizowany jest z grantu przyznanego ze środków the European Media and Information Fund, zarządzanego przez the Calouste Gulbenkian Foundation. Liderem projektu jest Fundacja Szkoła z Klasą. Materiały edukacyjne wraz z metodyką opracowane w ramach projektu zostaną dostosowane do potrzeb lokalnych społeczności w trzech państwach przez partnerów projektu: Fakescape (Czechy), Stowarzyszenie Smilemundo (Hiszpania), Stowarzyszenie Adfaber (Rumunia).
Granty 2022-2023
IFCN Climate Misinformation Grant Program
Climate Factbot – an educational chatbot
Wysokość grantu: 80 000,00 USD
Okres realizacji: 31.05.2022 – 31.05.2023
W ramach dotacji z programu “Climate Misinformation Grant Program” finansowanego przez International Fact-Checking Network oraz Meta Platforms, Stowarzyszenie Demagog we współpracy z portalem Crazy Nauka oraz Grupą Defence24 zrealizuje projekt “Climate Factbot – an educational chatbot” (“Klimatyczny factbot – chatbot edukacyjny”). W ramach projektu powstanie chatbot edukacyjny oraz największa baza danych agregująca informacje z zakresu zmian klimatu w Polsce, stworzona przez ekspertów i dziennikarzy działających na rzecz przeciwdziałania dezinformacji klimatycznej. Projekt ma na celu ograniczanie fałszywych informacji dotyczących zmian klimatu oraz prowadzenie działań edukacyjnych z wykorzystaniem innowacyjnych narzędzi.
European Fact-Checking Standards Network
Wysokość grantu: 41,935 EUR
Szacowany wkład organizacji: 13,978 EUR
Okres realizacji: 2022-2023
Projekt European Fact-Checking Standards Network jest inicjatywą mającą na celu połączenie organizacji zajmujących się fact-checkingiem i open-source intelligence (OSINT) w celu podjęcia dialogu i zdefiniowania standardów niezależności, przejrzystości oraz jakości metodologicznej i dziennikarskiej, które muszą przyświecać naszym wysiłkom w walce z dezinformacją.
Dyskusja ta zostanie przełożona na Kodeks Etyki Zawodowej dla europejskich organizacji zajmujących się weryfikacją faktów i OSINT.
Projekt ten jest częścią unijnego programu „Integralność mediów społecznościowych”.
Granty 2021-2022
Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy – Projekt Sektorowy
Koszty partnera: 50 272,00 EUR
Okres realizacji: 15.01.2021-31.12.2023
W ramach dotacji z programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego z Funduszy EOG” Fundacja Instytut Dyskursu i Dialogu we współpracy ze Stowarzyszeniem Demagog zrealizuje projekt „Szkoła Odpowiedzialności Cyfrowej NGO”. W ramach projektu zorganizowane zostaną m.in. 4 edycje „Szkoły Odpowiedzialności Cyfrowej NGO” dla organizacji o charakterze: równościowym, pomocowym, rzeczniczym, strażniczym. Projekt ma na celu wyposażenie przedstawicieli różnych typów organizacji pozarządowych w wiedzę i umiejętności w zakresie edukacji medialnej, krytycznego myślenia, weryfikowania źródeł informacji czy też przeciwstawiania się propagandzie medialnej.
Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy
Wysokość grantu: 54 000,00 EUR
Okres realizacji: 01.01.2021-30.06.2022
Stowarzyszenie Demagog w ramach dotacji z programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego z Funduszy EOG zrealizuje projekt “Fakty w debacie publicznej”. Projekt opiera się na działaniach fact-checkingowych służących podniesieniu jakości debaty publicznej oraz kampanii edukacyjnej, która ma na celu walkę z fałszywymi informacjami i naukę krytycznego myślenia. W ramach działań powstanie 300 fact-checków, nagranych zostanie 30 odcinków podcastu z ekspertami oraz edukatorami, równolegle będą prowadzone działania edukacyjne w postaci kampanii edukacyjnej, warsztatów dla uczniów, studentów i seniorów. Ważnym elementem projektu będzie zaangażowanie obywatelskie w postaci monitoringu debaty publicznej oraz weryfikacji informacji. W ramach projektu przeszkolonych zostanie ponad 100 nauczycieli, którzy zdobędą umiejętności fact- checkingowe niezbędne do pracy z uczniami i kształtowania umiejętności krytycznego myślenia.
Granty 2020-2021
Ambasada Stanów Zjednoczonych
Wysokość grantu: 20.460.00 $
Okres realizacji: 01.07.2020-30.06.2021
Stowarzyszenie Demagog w latach 2020-2021 realizuje pt. “Akademia Fact-Checkingu – warsztaty na temat edukacji medialnej dla szkół podstawowych”. Dzięki współpracy przeprowadzimy zajęcia dla uczniów i nauczycieli w temacie fake news, wiarygodnych źródeł informacji i fact-checkingu.
Granty 2017-2019
Ambasada Stanów Zjednoczonych
Wysokość grantu: 12.000.00 $
Okres realizacji: 29.08.2017-31.03.2018
Stowarzyszenie Demagog w roku 2017 realizowało z Ambasadą Stanów Zjednoczonych projekt pt. “Akademia Fact-Checkingu czyli jak radzić sobie z fałszywymi informacjami”. Dzięki współpracy przeprowadziliśmy zajęcia dla uczniów i nauczycieli w temacie fake news, wiarygodnych źródeł informacji i fact-checkingu. Podczas organizacji warsztatów podjęliśmy współpracę z ekspertami od medialnej manipulacji i fact-checkingu. Warsztaty realizowane były również w ramach współpracy z American Corners.
Fundacja Batorego
Wysokość grantu: 141.400.00 zł
Okres realizacji: 1.04.2018-31.03.2019
Stowarzyszenie Demagog w 2017 roku otrzymało dotację w ramach umowy grantowej z Fundacją im. Stefana Batorego. W ramach projektu rozbudowany zostanie portal Demagog.org.pl, a także powstanie strategia komunikacji oraz fundraisingu. Analitycy portalu przeanalizują stan realizacji obietnic wyborczych i publicznych wypowiedzi polityków, a zasięg Akademii Fact-Checkingu zostanie poszerzony poprzez przeprowadzenie warsztatów w 60 miastach.
Fundusz Inicjatyw Obywatelskich (FIO)
Wysokość grantu: 275. 600.00 zł
Okres realizacji: 1.07.2018-31.12.2019
Stowarzyszenie Demagog nawiązało współpracę z Narodowym Instytutem Wolności przy projekcie „Krytyczny umysł – Obywatele w walce o prawdę!” Funduszu Inicjatyw Obywatelskich 2018. W ramach projektu przeprowadzony zostanie monitoring wyborów samorządowych, rozwiniemy projekt Akademia Fact-Checkingu o platformę e-learningową, przeprowadzimy pierwsze w Polsce badanie dotyczące fake news. Analitycy portalu przeanalizują stan realizacji obietnic wyborczych i publicznych wypowiedzi polityków, a zasięg Akademii Fact-Checkingu zostanie poszerzony poprzez przeprowadzenie warsztatów w 35 miastach.
Inne źródła finansowania
W tej części wymienione są niegrantowe źródła finansowania stanowiące powyżej 5% przychodów Demagoga w minionym roku.
- Facebook: Od września 2019 roku jesteśmy członkiem Programu niezależnej weryfikacji treści Facebooka. W jego ramach zajmujemy się weryfikacją nieprawdziwych treści (artykułów, zdjęć, filmów) w celu ograniczenia rozprzestrzenianie się fake newsów w mediach społecznościowych.
- Kinzen: Od 2022 roku współpracujemy z firmą Kinzen, a także od tego samego roku kontynuujemy wsparcie zespołu od czasu jego przejęcia przez Spotify. Analizujemy potencjalnie szkodliwe treści i mowę nienawiści w języku polskim.
Przyjmując jakiekolwiek zewnętrzne źródło finansowania działalności Stowarzyszenia Demagog zastrzegamy, że nie ma ono żadnego wpływu na zakres merytoryczny naszej pracy.
Cała odpowiedzialność za dobór tematyczny naszych artykułów, a także przeprowadzany w nich proces analityczny, spoczywa wyłącznie na zespole redakcyjnym portalu Demagog.
Darowizny i składki członkowskie
Jedynym stałym dochodem naszego Stowarzyszenia są składki członkowskie w wysokości 10 zł miesięczne, które stanowią jedynie minimalną część wpływów do budżetu organizacji. Aktualnie stowarzyszenie liczy 32 osoby.
Suma składek członkowskich wynosiła w:
- 2018 roku: 1940 zł
- 2019 roku: 1850 zł
- 2020 roku: 1705 zł
- 2021 roku: 2120 zł
Drugim istotnym dla nas źródłem finansowania są darowizny.
Suma darowizn wynosiła w:
- 2018 roku: 4331,80 zł
- 2019 roku: 26 499 zł
- 2020 roku: 12952,34 zł
- 2021 roku: 13645,75 zł
Narzędzia i usługi
W naszej pracy korzystamy z różnych rozwiązań technologicznych, do których mamy zapewniony preferencyjny dostęp.
Google WorkSpace
Działający w chmurze obliczeniowej pakiet zwiększający produktywność oraz oprogramowanie do pracy grupowej i oprogramowanie oferowane przez Google na zasadzie bezpłatnej subskrypcji.
Slack
Narzędzie internetowe oparte na chmurze, zawierające zestaw narzędzi i usług służących współpracy zespołowej. Aplikacja pełni rolę komunikatora internetowego umożliwiającego komunikację tekstową oraz głosową wraz z możliwością wysyłania multimediów. Bezpłatny dostęp do pakietu premium.
Canva
Narzędzie umożliwiające tworzenie projektów graficznych. Bezpłatny dostęp do narzędzia w wersji premium.
Amazon Web Service
Platforma chmurowa oraz hostingowy serwis internetowy, będący jednostką zależną firmy Amazon. 25 000$ na usługi AWS ważne do końca czerwca 2024 roku oraz 5 000 $ na Support Biznesowy.
NapoleonCat
Zestaw narzędzi do zarządzania Social Mediami. 50% zniżki.
Jira
Narzędzie do zarządzania pracą. 75% zniżki na usługi w chmurze.
Sprawozdania finansowe








Wesprzyj Nas!
Każda nawet symboliczna, lecz regularna kwota pomoże nam rozwijać się oraz profesjonalizować walkę o prawdę!
Wpłać darowiznę i działaj z nami!