100 nowych kamer monitoringu
100 nowych kamer monitoringu
100 nowych kamer monitoringu w lokalizacjach wskazanych przez mieszkańców (największy monitoring tego typu w Polsce)
Dzięki zaawansowanej technologii monitoring pozwala nie tylko na bieżąco obserwować ruch drogowy i zapobiegać przestępstwom, lecz także pomaga w zarządzaniu kryzysowym, np. w razie wypadków czy incydentów publicznych.
Na razie pięć nowych kamer
Z informacji uzyskanych z Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Katowice wynika, że w okresie od 6 maja do 15 października 2024 roku zamontowano i włączono do systemu miejskiego monitoringu pięć kamer.
Cztery z nich sfinansowano dzięki Budżetowi Obywatelskiemu, czyli części budżetu miasta, którą przeznacza się na projekty i inicjatywy wskazywane przez mieszkańców.
Koszty zainstalowania jednej z kamer pokryto z budżetu Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach, ponieważ umieszczenie sprzętu w tej lokalizacji wynikało z zapotrzebowania ZZM.
System KISMiA
Od 2017 roku na terenie Katowic działa Katowicki Inteligentny System Monitoringu i Analizy. Obejmuje on aktualnie 361 kamer i gromadzi następujące dane:
- obraz wideo zarejestrowany przez kamery monitoringu,
- numery rejestracyjne samochodów przejeżdżających przez punkty drogowe, w których zainstalowano kamery LPR, czyli kamery przeznaczone do odczytywania tablic rejestracyjnych,
- wielkość obiektu, rodzaj obiektu, kolor, kierunek poruszania się, prędkość itp. – metadane gromadzone w bazie danych po analizie obrazu wideo z kamer (system KISMIA wyposażono w zaawansowany system analizy materiału wideo, który generuje informacje opisujące zapis z każdej kamery).
Analiza powstała w ramach projektu Stowarzyszenia Demagog Fact-check Lokalny.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
KALENDARIUM OBIETNICY
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter