[Konkret 100.] Zniesienie cenzury na kulturę
[Konkret 100.] Zniesienie cenzury na kulturę
Zniesiemy cenzurę nałożoną na polską kulturę: cenzurę ekonomiczną, czyli cofanie środków finansowych dla instytucji kultury niewygodnych dla władzy; cenzurę personalną, czyli obsadzanie instytucji kultury osobami podległymi władzy.
Nowa lista czasopism dotowana przez ministerstwo
W połowie marca minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz ogłosił wyniki naboru do programu dofinansowań „Czasopisma”.
Polityk zadeklarował wówczas, że jednym z kryteriów przy doborze było dla niego: „takie ukształtowanie programu, aby odzwierciedlał całe spektrum debaty publicznej w Polsce”.
Listy instytucji wspieranych przez ministerstwo
W marcu ukazały się wyniki licznych programów dofinansowań ministerialnych dla instytucji kulturowych.
Pełna lista jest dostępna na stronie Ministerstwa. Finansowanie otrzymuje szerokie spektrum instytucji, nie tylko związanych ideowo z obecną władzą.
Otwarte konkursy do instytucji kultury
Na stronie ministerstwa znajdziemy ogłoszenia o trwających konkursach na stanowisko dyrektora wybranych instytucji kultury.
Można tutaj wymienić między innymi nabór na stanowisko dyrektora następujących instytucji kultury: Polskiej Opery Królewskiej, Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego, Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych, Narodowego Starego Teatru w Krakowie.
Instytucje kultury obsadzane bez konkursów
Na początku marca na stanowisko dyrektora Narodowego Centrum Kultury został powołany Robert Piaskowski. Nie został przeprowadzony konkurs w tej sprawie.
W artykule opublikowanym w połowie marca przez Gazetę Wyborczą czytamy, że wkrótce ma zostać ogłoszona bez konkursu nowa dyrekcja Instytutu Adama Mickiewicza (obecnie trwa w nim kontrola).
GW wspomina też o inicjatywie połączenia ze sobą Instytutu Książki z utworzonym za rządów PiS w 2019 roku Instytutem Literatury. Faktycznie taki zamiar został ogłoszony w styczniu tego roku. Pełnomocnikiem wyznaczonym do tego zadania został Grzegorz Jankowicz. Z informacji Wyborczej wynika, że ma zostać jej dyrektorem, również bez konkursu.
W dzienniku urzędowym widzimy również decyzje o powołaniach do rad wybranych instytucji kultury.
Podsumowanie
Faktycznie w konkursach na dofinansowania z Ministerstwa Kultury środki są przeznaczane na instytucje i inicjatywy kulturowe nie tylko związane ideowo z obecną władzą.
W wybranych instytucjach kultury prowadzone są otwarte konkursy na stanowisko dyrektorskie, jednak natrafiliśmy również na przypadki instytucji, w których dyrektor został obsadzony decyzją ministra bez konkursu.
Widzimy działania i inicjatywy podjęte na rzecz wykonania tej obietnicy, dostrzegamy również brak niezależnego od ministra systemu dysponowania środków i stanowisko. Na ten moment oceniamy obietnicę jako częściowo zrealizowaną.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter