[Konkret 11.] Darmowe badania prenatalne
[Konkret 11.] Darmowe badania prenatalne
Zapewnimy pełny dostęp do darmowych badań prenatalnych.
Kto może skorzystać z darmowych badań prenatalnych?
Badania prenatalne przeprowadza się po to, by sprawdzić, czy płód rozwija się prawidłowo. Dzięki odpowiedniej diagnostyce możliwe jest wykrycie wad na wczesnym etapie i zastosowanie terapii.
W Polsce kobiety mogą skorzystać z darmowych świadczeń w ramach Programu Badań Prenatalnych finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) przynajmniej od 2012 roku. Jeszcze w 2023 roku program był skierowany do osób, które ukończyły 35 lat, lub u których z różnych przyczyn występowało zwiększone ryzyko wystąpienia wady płodu (s. 14).
Jak jeszcze niedawno można było przeczytać na stronie programu, w ostatnich latach wzrasta średni wiek rodzących Polek. Późne ciąże stanowią dziś między 8 a 10 proc. ogólnej liczby porodów. Powyżej 35. roku życia jednak znacząco wzrasta ryzyko wystąpienia patologii płodu.
Dokładny zakres świadczeń gwarantowanych w ramach tego programu przed 2024 rokiem można znaleźć w odpowiednim rozporządzeniu (s. 14-16). Wśród nich były badania biochemiczne, genetyczne i USG.
Minister zdrowia zapowiada szerszy dostęp do badań
31 stycznia minister zdrowia Izabela Leszczyna przedstawiła program „Bezpieczna, świadoma ja”. To pakiet rozwiązań na rzecz ochrony zdrowia kobiet.
Elementem tego pakietu są badania prenatalne. Według słów minister miały być one dostępne dla wszystkich kobiet w ciąży. Dodatkowo zakres badań miał zostać poszerzony o nowoczesne metody nieinwazyjne.
Badania prenatalne dostępne bez względu na wiek
Od 5 czerwca 2024 roku dzięki rozporządzeniu minister zdrowia bezpłatny program badań prenatalnych jest dostępny dla wszystkich ciężarnych kobiet, bez ograniczenia wiekowego. Próg 35 lat dający dostęp do badań biochemicznych i USG zastąpiono wskazaniem tygodni ciąży w których można je wykonać. Aby z nich skorzystać, potrzebne jest skierowanie od lekarza z informacją w którym tygodniu ciąży jest ciężarna.
W przypadku badań genetycznych również usunięto kryterium wieku. Wciąż dostępne są one jednak tylko dla kobiet u których podczas badań biochemicznych i USG stwierdzono nieprawidłowości. Podstawą skierowania mogą być również inne okoliczności zwiększające ryzyko wady płodu. Zakres badań pozostał niezmieniony.
Obietnicy pełnego dostęp do darmowych badań prenatalnych nie udało się spełnić w ciągu obiecanych 100 dni. Dopiero zniesienie ograniczenia wiekowego możemy uznać za jej realizację. Dlatego oceniamy ją jako zrealizowaną z opóźnieniem.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter