[Konkret 12.] Zniesienie recepty na pigułkę „dzień po”
[Konkret 12.] Zniesienie recepty na pigułkę „dzień po”
Zapewnimy dostęp do „antykoncepcji awaryjnej” bez recepty.
Antykoncepcja awaryjna od 2017 roku dostępna wyłącznie na receptę
W styczniu 2015 roku Komisja Europejska wyraziła zgodę na sprzedaż bez recepty tabletki EllaOne w państwach UE. Tabletka ta zawiera octan uliprystalu, który opóźnia owulację. W wyniku decyzji KE w Polsce w latach 2015–2017 możliwy był jej zakup bez recepty przez osoby powyżej 15. roku życia.
Następnie w maju 2017 roku, gdy rządziło PiS, zmieniono ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. W wyniku tych zmian od 23 lipca 2017 roku tabletki „dzień po” stały się dostępne wyłącznie na receptę.
Przeciwko wprowadzonym przez PiS zmianom protestował m.in. ówczesny rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar oraz ginekolodzy, którzy w liście do ministra zdrowia powoływali się na rekomendację KE. Pisaliśmy o tym szerzej w jednej z naszych analiz.
Donald Tusk: tabletka „dzień po” będzie dostępna od 15. roku życia bez recepty
Donald Tusk pod koniec stycznia poinformował, że prace rządu nad ustawą o „pigułce dzień po” zostały sfinalizowane. Premier zapowiedział, że będzie możliwy zakup tabletki bez recepty pod warunkiem ukończenia 15. roku życia.
30 stycznia 2024 roku rząd wniósł do Sejmu projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo farmaceutyczne.
W projekcie ustawy czytamy (art. 1 ust. 1), że uchyla ona przepis art. 23a ust. 1a Prawa farmaceutycznego, który wszedł w życie 23 lipca 2017 roku. Zgodnie z tym przepisem produkty lecznicze do stosowania w antykoncepcji automatycznie zalicza się do kategorii wydawanych na receptę. Na tej podstawie recepty wymagają także tabletki EllaOne.
Ponadto projekt przewiduje wprowadzenie regulacji, która umożliwi ministrowi zdrowia określenie – drogą rozporządzenia – wieku lub innych wymagań uzasadniających wydanie na receptę produktu leczniczego (art. 1 pkt 2).
[Aktualizacja 22.03.2024]
Ustawa czeka na podpis prezydenta
22 lutego 2024 roku Sejm przyjął rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo farmaceutyczne. W głosowaniu wzięło udział 421 posłów, z czego 224 zagłosowało „za” przyjęciem projektu.
Obecnie prace nad ustawą nie zostały sfinalizowane. 8 marca przekazano ją Prezydentowi do podpisu. 12 marca prezydent zapowiadał, że ustawy nie podpisze.
Minister zdrowia Izabela Leszczyna 18 marca zapowiedziała, że w razie weta prezydenta pigułka „dzień po” stanie się dostępna poprzez rozporządzenie [czas nagrania: 11:20]. Rozporządzenia na razie nie ma.
Rząd i większość sejmowa zrobiły wszystko, co potrzebne, by znieść receptę na pigułki „dzień po”. Wprowadzenie przepisów w życie blokuje jednak prezydent. Dlatego tej obietnicy przyznajemy ocenę „zamrożona”.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter