[Konkret 23.] Pociągniecie do odpowiedzialności karnej polityków PiS
[Konkret 23.] Pociągniecie do odpowiedzialności karnej polityków PiS
Złożymy wnioski do niezależnej, odpolitycznionej prokuratury o pociągnięcie do odpowiedzialności karnej następujących osób: Jarosława Kaczyńskiego – za sprawstwo kierownicze i usiłowanie zmiany ustroju państwa; Łukasza Szumowskiego – za miliony wydane na niesprawne respiratory; Janusza Cieszyńskiego – za współudział w aferze respiratorowej; Antoniego Macierewicza – za ukrywanie wyników badań, które zaprzeczały tezie o wybuchu w Smoleńsku, za zniszczenie polskiego kontrwywiadu i działania na rzecz Rosji; odpowiedzialnych za bezprawny zakup i inwigilowanie obywateli Pegasusem; hejterów którzy wykorzystywali informacje pozyskane z ministerstwa sprawiedliwości do szkalowania niezależnych sędziów; odpowiedzialnych za zmarnowanie miliardów złotych na budowę elektrowni w Ostrołęce; prokuratorów usiłujących uchylić immunitet i wszczynających bezpodstawne postępowania karne przeciwko niezawisłym sędziom za wydawane przez nich orzeczenia; policjantów, którzy pobili kobiety protestujące przeciwko barbarzyńskiemu orzeczeniu Trybunału Przyłębskiej w sprawie aborcji; komendanta Jarosława Szymczyka za użycie granatnika w Komendzie Głównej Policji; Piotra Wawrzyka i jego współpracowników z MSZ za aferę wizową (w tym m.in. za możliwe naruszenie art. 231 i art. 296 § 2 Kodeksu karnego); Jacka Kurskiego za niszczenie mediów publicznych (w tym m.in. za możliwe naruszenie art. 43, art. 44 ust. 1 i 2 ustawy – Prawo prasowe, art. 231 Kodeksu karnego); Adama Niedzielskiego – za wykorzystywanie do celów politycznych danych wrażliwych znajdujących się w rejestrach medycznych prowadzonych w resorcie zdrowia.
MSWiA zawiadomiła prokuraturę w sprawie Szymczyka
14 grudnia 2022 roku w siedzibie Komendy Głównej Policji doszło do wystrzału z granatnika. Kontrolę w tej sprawie przeprowadziło nowe kierownictwo Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jej ogólne wyniki, wskazujące na 27 poważnych uchybień, poznaliśmy 23 lutego.
5 marca RMF24 poinformowało, że do Prokuratury Okręgowej w Warszawie wpłynęło zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa w związku z użyciem granatnika pod koniec 2022 roku w Komendzie Głównej Policji. Informację tę potwierdził rzecznik prokuratury Szymon Banna. Zawiadomienie złożyło MSWiA
W związku ze zgłoszeniem trwają czynności sprawdzające. Zgodnie z prawem, jeśli zachodzi uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa, prokuratura wszczyna śledztwo (art. 303). Powinno być ono ukończone w ciągu trzech miesięcy (art. 310). Prokurator sporządza akt oskarżenia w ciągu 14 dni od zamknięcia śledztwa (art. 331).
Prokuratura zajęła się także Niedzielskim
2 lutego portal Medycyna Praktyczna informował, że prokuratura podjęła decyzję o wszczęciu postępowania w sprawie ujawnienia danych wrażliwych przez Adama Niedzielskiego. Chodzi o wpis na portalu X w którym ujawnił on jakie leki przyjmuje jeden z lekarzy.
Według Medycyny Praktycznej zawiadomienie złożyła ponad cztery miesiące wcześniej Naczelna Izba Lekarska. Sama Izba informowała o złożeniu zawiadomienia już 8 sierpnia 2023 roku.
Na dalszym etapie jest sprawa Wawrzyka
Wcześniej, bo 17 stycznia, funkcjonariusze lubelskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali Piotra Wawrzyka pod zarzutem przekroczenia uprawnień. CBA prowadzi śledztwo w sprawie afery wizowej pod nadzorem Prokuratury Krajowej.
Śledztwo w tej sprawie było jednak prowadzone jeszcze przed objęciem władzy przez obecny rząd. Piotr Wawrzyk po wpłaceniu kaucji wyszedł na wolność.
Jest zawiadomienie w sprawie TVP, ale w innej sprawie
Jeszcze wcześniej, 19 grudnia, dwa zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa złożyła Najwyższa Izba Kontroli. Chodzi o nadużycie uprawnień i wyrządzenie szkód majątkowych w związku z zarządzaniem finansami TVP.
Koalicja Obywatelska chciała, by prokuratura zajęła się Jackiem Kurskim w kontekście siłowego ingerowania w swobodę pracy dziennikarskiej i tłumienia krytyki (art. 43 i 44 Prawa prasowego) oraz przekroczenia uprawnień (art. 231 Kodeksu karnego). NIK z kolei zajął się przestępstwami z innych przepisów – art. 296 Kodeksu karnego o wyrządzaniu szkód majątkowych.
Co z pozostałymi sprawami?
W obietnicy wymieniono znacznie więcej osób i spraw. W kwestii Pegasusa i afery wizowej prace prowadzą dwie komisje śledcze. Być może ich praca zakończy się zawiadomieniami do prokuratury – na razie nic na ten temat nie wiadomo.
Gazeta Wyborcza informowała ponadto, że prokuratura ma zająć się sprawami w które zamieszani są Jarosław Kaczyński i Antoni Macierewicz. Podobnie jak w przypadku Jarosława Kurskiego, działania prokuratury skierowane są w zupełnie inną stronę, niż wskazano w obietnicy KO – chodzi o sprawy spółki Srebrna i protesty w siedzibie TVP.
Podsumowując, ze wszystkich wymienionych w obietnicy kwestii, nowe władze złożyły zawiadomienie do prokuratury tylko w sprawie Jarosława Szymczyka. Obietnica została więc częściowo zrealizowana.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter