[Konkret 32.] Większa dostępność lekarzy geriatrów
[Konkret 32.] Większa dostępność lekarzy geriatrów
Dzięki odblokowanym środkom unijnym zwiększymy dostępność lekarzy geriatrów oraz opieki długoterminowej.
Opieka długoterminowa w KPO
O stan realizacji obietnicy zwiększenia dostępności lekarzy geriatrów oraz opieki długoterminowej Ministerstwo Zdrowia spytali posłowie Prawa i Sprawiedliwości Marek Gróbarczyk i Czesław Hoc w interpelacji ze stycznia 2024 roku.
Na początku kwietnia 2024 roku pojawiła się odpowiedź sekretarza stanu w MZ Wojciecha Koniecznego. Wynika z niej, że resort finalizował wtedy prace nad przeglądem systemu opieki długoterminowej w Polsce. Był to pierwszy etap jednej z reform zapisanych w Krajowym Planie Odbudowy.
Zgodnie z KPO, wspomniana analiza miała być wykonana do końca 2023 roku. Następnie do końca 2025 roku mają być wdrożone akty prawne wdrażających wnioski z analizy (s. 64-65)
Raport gotowy w czerwcu
Raport z przeglądu opieki długoterminowej w Polsce, opracowany przez Bank Światowy, ukazał się w czerwcu 2024 roku. Rekomenduje on przeprowadzenie w ciągu maksymalnie dwóch lat kilku reform. To m.in. uspójnienie definicji opieki długoterminowej, zwiększenie jej finansowania i opracowanie ram jakości (s. 19).
Na początku czerwca zapytany w formie interpelacji o stan realizacji tej obietnicy wiceminister rodziny Sebastian Gajewski nie wskazał jednak kiedy można się spodziewać pierwszych decyzji w sprawie ostatecznych kierunków reformy.
Geriatria w KPO
W polskim Krajowym Planie Odbudowy znajdziemy również cel związany z opieką geriatryczną. Chodzi o wspieranie przekształcenia szpitali powiatowych w ośrodki opieki długoterminowej i geriatrycznej. Po wstępnej analizie miał to umożliwić „specjalny akt ustawodawczy” (s. 180).
Ani wiceminister zdrowia, ani wiceminister rodziny nie wspomnieli jednak o tym celu z KPO w swoich odpowiedziach na interpelacje.
Niższe wymagania dla personelu?
Wiceminister Konieczny wspomniał za to o innym pomyśle na rzecz zwiększenia dostępu do opieki długoterminowej. Chodzi o nowelizację rozporządzenia w sprawie świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych. W zakładach opiekuńczych dla dorosłych ma zostać zniesiona konieczność zatrudnienia lekarzy o określonej specjalizacji.
Obecnie w takich zakładach 35 łóżek jest obsługiwanych przez jeden etat lekarski. Na etacie musi być zatrudniony lekarz specjalista, np. internista, chirurg lub geriatra (s. 12). Według opublikowanego w czerwcu 2024 roku nie określa się już jaką specjalizację musi mieć ten lekarz i zwiększa się liczbę łóżek na jeden etat do 40.
W październiku projekt nowelizacji rozporządzenia trafił do Komisji Prawniczej. Do tej pory nie stał się obowiązującym aktem prawnym.
W zakresie dostępności lekarzy geriatrów oraz opieki długoterminowej nic się nie zmieniło. Projekty, które mogą być realizowane ze środków unijnych, są na etapie prac koncepcyjnych. Dlatego oceniamy, że ta obietnica nie została zrealizowana.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter