[Konkret 46.] Wprowadzenie ustawy o związkach partnerskich
[Konkret 46.] Wprowadzenie ustawy o związkach partnerskich
Wprowadzimy ustawę o związkach partnerskich.
Pierwsze zapowiedzi projektu
Już 27 grudnia 2023 roku premier Donald Tusk zadeklarował, że projekt ustanawiający związki partnerskie będzie procedowany „jeszcze tej zimy”.
Nad tą inicjatywą pracuje ministra ds. równości Katarzyna Kotula. Na początku stycznia przyznała, że jej celem jest, aby taki projekt trafił do Sejmu na wiosnę.
Publikacja projektów ustaw. Czy na pewno rządowych?
Na początku lipca na stronie wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowany został opis projektu ustawy o rejestrowanych związkach partnerskich oraz opis projektu ustawy wprowadzającej nowe rozwiązanie prawne. Ich przyjęcie planowane było na IV kwartał 2024 roku.
W październiku projekty tych ustaw zostały umieszczone na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego (1, 2). Ministra ds. równości Katarzyna Kotula, przedstawiając je, określiła je mianem rządowych.
Projekt rządowy, czy ministerialny?
Na słowa ministry zareagowali politycy Polskiego Stronnictwa Ludowego. Wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski stwierdził na portalu X: „To jest ustawa, którą zgłosiła pani minister Kotula i obwieściła niezgodnie z prawdą, że jest to ustawa rządowa”. Dodał także, że projekt pojawił się bez uzgodnień koalicyjnych. Z kolei Marek Sawicki stwierdził, że projekty te będą rządowe, dopiero gdy zostaną przyjęte przez Radę Ministrów.
Do słów Marka Sawickiego odnieśli się goście programu „Śniadanie Rymanowskiego” w Polsat News. Poseł Polski 2050 Paweł Śliz stwierdził, że jest to projekt rządowy, ponieważ powstał w ministerstwie i został opublikowany na stronach rządowych. Ocenił przygotowywane regulacje jako bardzo dobre rozwiązanie [czas nagrania: 25:28].
Podobnie tę sytuację oceniła Aleksandra Gajewska, wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Uznała, że projekt ma szansę na uzyskanie poparcia całego rządu [czas nagrania: 29:47]. Również w mediach społecznościowych Platformy Obywatelskiej projekt przedstawiono jako rządowy.
Czy PSL poprze ustawę o związkach partnerskich?
Już po przedstawieniu projektów ustaw, wiceprezes PSL Urszula Pasławska skomentowała, że koalicję stać na lepsze przepisy [czas nagrania: 00:25]. Propozycje ministry Kotuli określiła mianem „ustaw małżeńskopodonych” [czas nagrania: 01:23]. Uznała, że mają one na celu zmianę przepisów w taki sposób, aby związki partnerskie uzyskały podobne prawa do małżeństwa [czas nagrania: 00:55].
Swój sceptycyzm wobec przyjęcia ustaw w sprawie związków partnerskich wyraził także Marek Sawicki. Stwierdził, że projekt ten zmienia ponad 250 ustaw, wpisując w nich związek partnerski w miejsce małżeństwa. Uznał to za wprowadzenie równości związku małżeńskiego i partnerskiego. W rzeczywistości ustawa wprowadzająca przepisy o związkach partnerskich dopisuje w wielu różnych aktach prawnych taki związek obok małżeństwa, a nie zamiast.
W odpowiedzi na te głosy ministra Kotula stwierdziła, że w trakcie prac nad projektami kilkukrotnie spotykała się z politykami PSL-u [czas nagrania: 00:45]. Zauważyła, że wyszła naprzeciw oczekiwaniom PSL-u i dokonała w projekcie ustępstw w sprawach przysposobienia i uroczystości w urzędzie stanu cywilnego [czas nagrania: 07:12]. Podkreśliła raz jeszcze, że projekty tych ustaw są projektami rządowymi [czas nagrania: 02:42].
Pomysł wprowadzenia statusu osoby najbliższej
Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował w lipcu, że jego ugrupowanie opracowuje ustawę o statusie osoby najbliższej. Zapowiadane rozwiązania miałyby ułatwiać dziedziczenie oraz dostęp do informacji medycznej. Nie będą za to obejmować pieczy nad dziećmi.
Lider partii stwierdził, że taki projekt miałby szansę wejścia w życie. Zasugerował, że mógłby go poprzeć prezydent Andrzej Duda.
Jakie rozwiązania przewiduje projekt ustawy o związkach partnerskich?
Prezentowany przez Katarzynę Kotulę projekt reguluje m.in. kwestie dotyczące zawierania związku partnerskiego, praw i obowiązków osób w takim związku czy stosunków majątkowych pomiędzy nimi.
Proponowane przepisy zakładają możliwość zawierania związku partnerskiego przez dwie pełnoletnie osoby w formie oświadczenia przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego (art. 2). Zgodnie z projektem będą one mogły m.in. ustanowić partnerską wspólność majątkową (art. 10 ust. 1), sprawować pieczę nad dzieckiem pozostającym pod władzą rodzicielską drugiej z osób w związku (art. 22 ust. 1).
Obecnie projekt znajduje się na etapie opiniowania i konsultacji publicznych.
W obietnicy jest mowa o wprowadzeniu ustawy, a na ten moment znamy jedynie założenia projektu, który musi przejść jeszcze całą drogę legislacyjną. Z tego powodu oceniamy ją jako niezrealizowaną.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter