[Konkret 70.] Mniej agencji, instytutów i ministrów
[Konkret 70.] Mniej agencji, instytutów i ministrów
Zlikwidujemy Narodowy Instytut Wolności, Fundusz Patriotyczny, Instytut De Republica i 14 innych powołanych przez PiS agencji i instytutów, które są przechowalnią pisowskich aparatczyków. Zlikwidujemy 42 stanowiska rządowych pełnomocników, zmniejszymy liczbę ministrów i wiceministrów.
Rząd ruszył do likwidacji instytutów
W 2023 roku Rzeczpospolita wyliczyła, że za rządów PiS powołano 45 nowych instytutów, agencji i funduszy.
Wśród nich były Instytut Pokolenia i Instytut De Republica, których likwidację w marcu 2024 roku ogłosił szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Zgodnie z wydanymi zarządzeniami (1, 2) zostały zlikwidowane do lipca 2024 roku. W listopadzie zlikwidowany został również Instytut Badań nad Barokiem i Renesansem. Nie dotarliśmy do informacji o likwidacji kolejnych instytutów.
W obietnicy wymieniono również Fundusz Patriotyczny. To jednostka podlegająca Instytutowi Dziedzictwa Myśli Narodowej, który w czerwcu przekształcił się w Instytut Myśli Politycznej im. Gabriela Narutowicza. Z wypowiedzi Adama Leszczyńskiego, który pełni obecnie obowiązki dyrektora instytutu, wynika, że w 2024 roku praca funduszu nie została wznowiona. Nie zrealizował on żadnego zadania.
Co więcej, jego działalność została skontrolowana przez Najwyższą Izbę Kontroli, która wykryła liczne nieprawidłowości (dotyczące ponad ok. 60 proc. wniosków i dofinansowań na kwotę 14 mln zł). Instytut złożył w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury.
NIW dostał nowe kierownictwo
A co z Narodowym Instytutem Wolności? Ten nie został zlikwidowany. W lutym wyłoniono nowy skład jego rady, a w marcu minister do spraw społeczeństwa obywatelskiego Agnieszka Buczyńska odwołała jego dotychczasowego dyrektora.
Jego obowiązki przejął Michał Braun, który potem, w czerwcu po przeprowadzonym konkursie, oficjalnie objął stanowisko dyrektorskie.
NIW w grudniu 2024 roku nadal funkcjonuje i w ostatnim czasie przeprowadził nabór wniosków dotyczących dofinansowania projektów na przyszły rok.
W rządzie nadal funkcjonuje wielu pełnomocników
Z analizy Konkret24 wynika, że w 2020 roku rząd Mateusza Morawieckiego dysponował trzykrotnie większą liczbą pełnomocników rządu, niż na początku pierwszej kadencji PiS i dwukrotnie większą liczbą pełnomocników w porównaniu z końcem rządów PO-PSL z 2015 roku.
Z archiwalnych danych wiemy, że w połowie 2023 roku, czyli pod koniec rządów PiS, istniało 60 stanowisk pełnomocników: 13 było pełnomocnikami premiera, a 47 – rządu.
Za to dzisiaj, w połowie grudnia 2024 roku, istnieje już tylko 15 stanowisk pełnomocników. Oznacza to, że zgodnie z obietnicą zlikwidowano 45.
Rada Ministrów nieco chudsza, ale to nadal ponad 100 osób
Według informacji, które uzyskaliśmy z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, wynika, że rekord pod względem liczebności gabinetu za rządów PiS padł pod koniec 2017 roku – wtedy w rządzie zasiadały 122 osoby.
W marcu 2023 roku rząd liczył 112 osób. Za to rok temu, 10 grudnia 2023 roku ostatni rząd Mateusza Morawieckiego liczył 87 osób.
Porównajmy to z sytuacją w 2024 roku. W marcu tego roku, czyli po pierwszych stu dniach, rząd Donalda Tuska liczył 112 osób, czyli tyle samo co rok wcześniej za Mateusza Morawieckiego. A dzisiaj? Ze strony rządowej wynika, że w grudniu w rządzie zasiada 108 osób.
Kilka kroków wprzód, ale to jeszcze nie wszystko
Zgodnie z obietnicą rząd zlikwidował co najmniej trzy instytuty powołane za rządów PiS oraz wstrzymał pracę jednego funduszu. Dodatkowo w ciągu roku zlikwidowane zostało 45 stanowisk rządowych pełnomocników, co jest zgodne z realizacją tego konkretu.
Równocześnie jednak nie zostały zlikwidowane kolejne instytuty, a wymieniony w obietnicy Narodowy Fundusz Wolności nadal funkcjonuje. Ponadto, wbrew obietnicy, skład rządu nadal przekracza 100 osób, czym jest zbliżony do składów z czasów rządu PiS. Na tej podstawie oceniamy obietnicę jako częściowo zrealizowaną.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter