[Konkret 73.] Nowy program modernizacji armii
[Konkret 73.] Nowy program modernizacji armii
W ciągu 100 dni przedstawimy program modernizacji polskiej armii. Pozyskamy kolejnych 6 baterii Patriot, znaczącą liczbę śmigłowców wielozadaniowych i bojowych, dronów najnowszej generacji i innych elementów obrony powietrznej
Zapowiedzi nowego programu modernizacji wojska
Obecnie kurs rozwoju i modernizacji polskiego wytycza Plan Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych na lata 2021-2035 przyjęty w 2019 roku i znowelizowany w 2022 roku.
Do 13 grudnia 2024 nie poznaliśmy nowego programu modernizacji armii przyjętego przez MON. Z końcem marca prezydent Andrzej Duda określił główne kierunki rozwoju Sił Zbrojnych RP na lata 2025-2039 na mocy postanowienia.
Na podstawie dokumentu prezydenta MON miał opracować „Szczegółowe kierunki przebudowy i modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP na lata 2025-2039”. Projekt 11 kwietnia pozytywnie zaopiniowała sejmowa Komisja Obrony Narodowej.
Oba dokumenty będą stanowić podstawę do wydania zarządzeniem Ministra Obrony Narodowej „Programu Rozwoju Sił Zbrojnych na lata 2025-2039”. Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Wiesław Kukuła. zapowiedział, że pracę nad nowym programem, który jest dokumentem niejawnym, zakończą się w grudniu 2024.
MON stara się o nowy sprzęt
Pod koniec lutego minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz uczestniczył w podpisaniu umowy na pozyskanie zintegrowanego systemu dowodzenia obroną przeciwlotniczą i przeciwrakietową IBCS dla II fazy programu WISŁA oraz programu NAREW.
To w ramach tego kontraktu mają do Polski trafić kolejne baterie Patriot, dokładnie sześć.
Dwie trafiły wcześniej do Polski w ramach pierwszej fazy programu WISŁA. Co istotne, zapytanie ofertowe w tej sprawie podpisał już w 2022 roku były minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Były szef MON zabiegał także o zakup 6 baterii Patriot.
Pożyczka z USA na Apache
Natomiast już w marcu, jak wynika ze strony MON, wiceminister Bejda spotkał się z przedstawicielem Boeing Company na negocjacje w sprawie zakupu nowych śmigłowców szturmowych AH-64E APACHE.
Podczas spotkania prezydenta Dudy i premiera Tuska z prezydentem Bidenem USA zapowiedziało, że udzieli Polsce pożyczki w wysokości 2 mld dolarów na zakup 96 śmigłowców Apache.
Agencja Uzbrojenia informuje o nowych sprzętach
Agencja Uzbrojenia 5 marca informowała o podpisaniu umów na dostawę wielozadaniowych granatników. To przeciwpancerne wzmocnienie dla polskiej armii.
Z kolei 12 marca AU podała informację o zgodzie Departamentu Stanu USA na sprzedaż Polsce 1800 pocisków rakietowych. Umowę na zakup pocisków ze Stanów Zjednoczonych podpisano także w maju.
Siły zbrojne nabywają także kolejne powietrzne statki bezzałogowe (drony). Dwie umowy wykonawcze z polskim przedsiębiorstwem podpisano we wrześniu i listopadzie, co jest pokłosiem umowy ramowej zawartej jeszcze przez poprzedni rząd.
Prace trwają
Na ten moment nie zostały przyjęty nowy plan modernizacji sił zbrojnych, ale widać pierwsze efekty starań w pozyskiwaniu nowoczesnego sprzętu.
Tym samym oceniamy obietnicę na częściowo zrealizowaną.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter