Rozpoczęcie odbudowy Pałacu Saskiego – Obietnice PiS
Rozpoczęcie odbudowy Pałacu Saskiego – Obietnice PiS
W 2023 r. rozpoczniemy odbudowę Pałacu Saskiego, realizując tym samym polityczny testament Lecha Kaczyńskiego.
Stan realizacji obietnicy aktualny na dzień 28 września 2023 roku.
Politycy PiS zapowiadają odbudowę Pałacu Saskiego
Podczas obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości prezydent Andrzej Duda zadeklarował odbudowę Pałacu Saskiego. Identyczna zapowiedź znalazła się również w przyjętym w 2021 roku przez Prawo i Sprawiedliwość dokumencie „Polski Ład” (s. 59). W sierpniu tego samego roku doszło do przyjęcia ustawy w tej sprawie.
Ustawa zakłada odbudowę nie tylko Pałacu Saskiego, ale i Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie.
Duda: przywrócimy te wspaniałe obiekty
– Mam nadzieję, że teraz, właśnie dzięki tej ustawie o przygotowaniu i realizacji inwestycji, te wspaniałe obiekty zostaną przywrócone Warszawie, warszawiakom, Polsce i nam wszystkim jako budynki, w których będzie realizowana działalność społeczna, kulturalna i edukacyjna, zgodnie z zapisami ustawy – mówił Andrzej Duda, podpisując dokument latem 2021 roku.
Jak dodał, inwestycja zostanie zrealizowana z funduszy budżetowych. Polakom umożliwiono również przekazanie darowizny na ten cel bezpośrednio w rocznym rozliczeniu podatku dochodowego. Według ustaleń Wirtualnej Polski, która uzyskała odpowiedź z Ministerstwa Finansów, w 2021 roku skorzystało z tej możliwości 95 osób.
Odbudowa Pałacu Saskiego – podjęte działania
We wrześniu 2022 roku powołano Radę Odbudowy Pałacu Saskiego. Czuwa ona nad przebiegiem całej inwestycji. W jej skład weszli eksperci m.in. z zakresu kultury, historii, prawa, architektury. Na czele Rady stoi wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.
W marcu 2023 roku w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej opublikowano ogłoszenie o konkursie architektoniczno-urbanistycznym na opracowanie koncepcji architektonicznej wraz z zagospodarowaniem terenu dla całej inwestycji.
Ruszyły prace archeologiczne, ale nie budowa
Kolejnym etapem było rozpoczęcie prac archeologicznych, które prowadzone są m.in. na terenie Pałacu Brühla. Co dalej? W 2025 roku ma zostać wybrany generalny wykonawca inwestycji, a na 2030 rok planowane jest oddanie wszystkich budynków do użytku.
Obietnicę uznajemy za zrealizowaną. Prace archeologiczne są widocznym początkiem procesu odbudowy pałacu.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter