Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Repolonizacja banków
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Repolonizacja banków
Istnieje kilka sposobów zwiększenia udziału kapitału krajowego w sektorze bankowym. Pierwszym jest przyrost organiczny, czyli szybszy rozwój banków krajowych poprzez rozwijanie akcji kredytowej i zwiększanie depozytów. Drugi sposób polega na zakładaniu i rozwoju nowych instytucji opartych o kapitał krajowy. W tym celu muszą zostać wprowadzone preferencje dla małych instytucji, w tym spółdzielczych. Trzecim sposobem jest przejęcie banków opartych o kapitał zagraniczny przez podmioty krajowe zaliczane do sektora finansowego, w których Skarb Państwa ma znaczące udziały. Udomowieniu banków będzie towarzyszyła rozbudowa polskiej bankowości o zasięgu lokalnym typu hipotecznego, spółdzielczego lub kas oszczędnościowo-kredytowych.
Repolonizacja banków (bądź też udomowienie banków) to szereg działań mających na celu zwiększenie odsetka bankowych aktywów posiadanych przez polskich inwestorów.
Obietnica wsparcia repolonizacji sektora bankowego pojawił się w programie Prawa i Sprawiedliwości z 2014 roku i miała ona odbyć się na trzy sposoby:
- szybszy rozwój banków krajowych poprzez rozwijanie akcji kredytowej i zwiększenie depozytów,
- zakładanie i rozwój nowych instytucji opartych o kapitał krajowy – głównie instytucji spółdzielczych,
- przejęcie banków opartych o kapitał zagraniczny przez krajowe podmioty sektora finansowego, w których znaczny udział ma Skarb Państwa.
Kwestia udziału kapitału zagranicznego w instytucjach finansowych działających w Polsce była istotna w kontekście światowego kryzysu finansowego, który zaczął się w 2008 roku. Udział za- granicznych inwestorów w aktywach banków w Polsce wynosił wówczas 72,3%. Ministerstwo Finansów uspokajało jednak, że mimo iż większość banków działających w Polsce było w rękach kapitału zagranicznego, większość inwestorów pochodziła z krajów Unii Europejskiej. Wobec tego kryzys finansowy miał w niewielkim stopniu dotknąć polski system bankowy.
Prawo i Sprawiedliwość w swoim programie antykryzysowym z 2009 roku zwrócił uwagę, że większość kapitału w polskich bankach pochodzi z zagranicy, jednak nie apelowano wówczas o udomowienie banków.
Mimo obaw, polska gospodarka była jedną z najmniej dotkniętych kryzysem: w 2008 roku wzrost produktu krajowego brutto wyniósł 4,25%, a w 2009 roku 2,82%. Polska była jedynym krajem UE z dodatnim wzrostem PKB w 2009 roku.
Temat zależności polskich banków od kapitału zagranicznego wrócił w 2011 roku, kiedy były wice- minister finansów Stefan Kawalec zaapelował w mediach o podjęcie przez polskie władze kroków w celu udomowienia polskich banków poprzez sprzedaż większości akcji banków działających w Polsce krajowym inwestorom. Rok później na stronie Narodowego Banku Polskiego opublikowany został raport autorstwa m.in. Stefana Kawalca, w którym uznano, że banki zależne od zagranicznych inwestorów stanowić powinny 30-35% sektora bankowego.
Temat repolonizacji został podjęty następnie przez Jarosława Kaczyńskiego, który w 2012 roku. podczas spotkania ze zwolennikami PiS w Zielonej Górze. powiedział, że jeśli jego partia wygra wybory dojdzie m.in. do repolonizacji banków.
Był to okres, w który udział inwestorów krajowych w strukturze sektora bankowego nadal był niewielki (ok. 30%). W 2014 roku Nordea Bank został przejęty przez PKO BP, dzięki czemu udział polski inwestorów w sektorze bankowym wzrósł do 38%. Z kolei w 2015 roku PZU przejęło Alior Bank, a polscy inwestorzy byli w posiadaniu 41% aktywów banków.
Prawo i Sprawiedliwość w ramach repolonizacji banków obiecało zwiększenie liczby instytucji finansowych, głównie banków spółdzielczych. W latach 2015-2019 liczba banków spółdzielczych przedstawiała się następująco:
- 2015 r. – 561
- 2016 r. – 558
- 2017 r. – 553
- 2018 r. – 549
- 2019 r. – 547 (stan na marzec)
Spadła również ogólna liczba podmiotów prowadzących działalność bankową: w 2015 roku było ich 626, obecnie jest ich 610. Z kolei udział polskich inwestorów w aktywach sektora bankowego w latach 2015-2019 przedstawia się następująco:
- 2015 r. – 41%
- 2016 r. – 43,4%
- 2017 r. – 54,5%
- 2018 r. – 53,6%
- 2019 r. – 53,5%
Wpływ na wzrost udziału polskich inwestorów w aktywach banków miały przejęcia banków komercyjnych działających w Polsce przez krajowe przedsiębiorstwa. W 2016 roku Alior Bank przejął część banku BPH; W 2017 roku doszło do przejęcia kontrolnego pakietu banku Pekao S.A przez PZU i PFR S.A; W 2018 roku należący w większości do Leszka Czarneckiego Getin Noble Bank przejął Bank Polskich Inwestycji. Obecnie inwestorzy krajowi kontrolują 13 banków komercyjnych (na 32 działające) oraz wszystkie banki spółdzielcze. Jeżeli chodzi o tempo wzrostu akcji kredytowej, w latach 2015-2019 przedstawiało się ono następująco:
- 2015 wzrost o 7,2% (tj. o 75,4 mld zł)
- 2016 wzrost o 4,8% (tj. o 53,6 mld zł)
- 2017 wzrost o 3,6% (tj. o 41,9 mld zł)
- 2018 wzrost o 6% (tj. o 62 mld zł)
- 2019 (I kwartał) wzrost o 2% (tj. o 21,4 mld zł)
Obietnicę uznajemy za częściowo zrealizowaną, ponieważ udało się zrealizować jeden z trzech punktów obietnicy tj. zwiększyć udział inwestorów krajowych w strukturze sektora bankowego. Nie udało się zwiększyć ilości banków spółdzielczych, a tempo wzrostu akcji kredytowej wahało się w ciągu ostatnich czterech lat.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter