Obowiązek realizacji inwestycji z Budżetu Obywatelskiego
Obowiązek realizacji inwestycji z Budżetu Obywatelskiego
Miasto powinno mieć obowiązek zrealizować inwestycję wybraną przez mieszkańców w Budżecie Obywatelskim. Weryfikację co do zgodności z prawem projekty przechodzą na etapie ich składania. Nie ma zatem żadnych przeszkód formalnych, aby po wyborze danego projektu odraczać jego realizację lub całkowicie z niej rezygnować. Po rozładowaniu kolejki projektów oczekujących na realizację konieczne jest również ustalenie maksymalnego czasu realizacji danego projektu – dla dużych projektów proponujemy 2 lata od ogłoszenia wyników, 1 rok dla małych projektów.
Jedną z obietnic wyborczych prezydentki Gdyni Aleksandry Kosiorek było wprowadzenie obowiązku realizacji inwestycji wybranej przez mieszkańców w Budżecie Obywatelskim. Dodatkowo wprowadzony miałby być wymóg terminu jej realizacji – maksymalnie rok w przypadku małych projektów oraz 2 lata w przypadku dużych.
Budżet Obywatelski 2025 bez zmian
W ramach weryfikacji Demagog wysłał wniosek o udostępnienie informacji publicznej do Laboratorium Inicjatyw Społecznych (LIS). LIS jest samodzielną jednostką budżetową realizująca zadania własne gminy Gdynia na rzecz jej mieszkańców. Koordynuje łącznie 5 ogólnomiejskich programów. Jednym z nich jest Program Budżetu Obywatelskiego.
W odpowiedzi otrzymaliśmy informację, że nie wprowadzono dotychczas żadnych zmian do regulaminu Budżetu i nie są one planowane w nadchodzącej edycji programu, czyli na rok 2025.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
KALENDARIUM OBIETNICY
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter